Terasa (Deck) lemn

Terasa (Deck) lemn

Mesajde Collins » Joi Iun 27, 2013 9:16 am

Buna ziua,

Doresc sa acopar o terasa cu lemn, tip "deck", eventual sa fac si o structura care dupa sa fie acoperita cu o pergola sau ceva asemanator.
Problema este ca nu stiu exact ce lemn as putea sa folosesc, am observat la majoritatea teraselor din oras ca se foloseste un lemn cu striatii, cu o latime de aproximativ 10cm.
Este vorba de o suprafata de 13.5 mp2, iar pretul este destul de important.
As putea folosii lemn de brad sau molid, lacuit, in loc de acest lemn cu striatii? Acesta din urma am inteles ca este o esenta ceva mai exotica si evident mult mai scumpa.
Ce avantaje si dezavantaje as avea daca as aplica aceasta solutie cu lemn romanesc? Din cate stiu, o problema destul de mare este faptul ca lemnul simplu, lacuit, este foarte alunecos in cazul in care se uda.
Imi puteti recomanda o firma care se ocupa cu asa ceva, la un pret bun, sau un loc de unde as putea sa cumpar lemnul?

Am atasat o schema simpla cu layout-ul terasei despre care vorbesc.

Va multumesc!
Fişiere ataşate
terasa.jpg
Avatar utilizator
Collins
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 21, 2013 4:19 pm

Re: Terasa (Deck) lemn

Mesajde marcelb » Dum Iun 30, 2013 10:28 pm

Lemnul pentru pardoselile exterioare e din esente foarte rezistente la umezeala, de obicei provine din regiunile ecuatoriale si nicidecum de la speciile autohtone care se degradeaza mult mai rapid in contact cu apa.
In plus aceste pardoseli din lemn pentru exterior sunt tratate din fabrica pentru a rezista cat mai bine intemperiilor. Deci eu nu iti recomand sa testezi cu lemn de brad sau molid.
Vezi ofertele de aici, poate gasesti ceva convenabil.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Terasa (Deck) lemn

Mesajde dordeduca » Dum Ian 27, 2019 5:41 pm

Este vorba de un lemn special care se foloseste la pardoseli si nu e chiar asa de ieftin.
dordeduca
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Iun 29, 2018 11:10 am


Înapoi la Foisoare, pergole, pavilioane

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron