Propunere gard ieftin

Re: Propunere gard ieftin

Mesajde Alice » Mar Apr 17, 2012 3:55 pm

Buna ziua,
m-ar interesa, daca ma puteti ajuta cu un sfat, cum pot sa cheltuiesc o suma cat mai mica pentru un gard care sa separe gradina de curtea gainilor; imi trebuie cam 40 de metri liniari, inaltimea gardului ar trebui sa fie cam de 2 metri. Si alta intrebare, la dimensiunile astea cam la cati metri se instaleaza stalpii de sustinere.
Va multumesc
Alice
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 12, 2009 12:00 am

Re: Propunere gard ieftin

Mesajde marcelb » Mar Apr 17, 2012 7:54 pm

Alice scrie:Buna ziua,
m-ar interesa, daca ma puteti ajuta cu un sfat, cum pot sa cheltuiesc o suma cat mai mica pentru un gard care sa separe gradina de curtea gainilor; imi trebuie cam 40 de metri liniari, inaltimea gardului ar trebui sa fie cam de 2 metri. Si alta intrebare, la dimensiunile astea cam la cati metri se instaleaza stalpii de sustinere.
Va multumesc


Daca este vorba despre un gard intre curtea gainilor si gradina, cred ca cea mai ieftina varianta ar fi un gard traditional din uluci.

Mai ales daca in zona ai din ce confectiona ulucii, de exemplu din salcam, fara a fi nevoie sa-i cumperi. Uite si o poza.
gard-rustic.jpg
Gard rustic
gard-rustic.jpg (52.6 KiB) Vizualizat de 8675 ori
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Propunere gard ieftin

Mesajde muna » Sâm Apr 21, 2012 9:10 pm

Cine poate sa dea niste preturi la gard mai ieftin, la metru?
muna
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Propunere gard ieftin

Mesajde alm86 » Dum Iul 01, 2012 2:40 pm

Mda.....interesant voi aplica si eu aceasta idee.
alm86
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iul 01, 2012 2:36 pm

Re: Propunere gard ieftin

Mesajde csjency » Dum Iul 01, 2012 3:25 pm

Depinde de scopul gardului. Daca e numai pentru delimitarea locului sunt de ajuns si niste sfori colorate intinse intre niste stalpi de lemn (cozi de lopata de exemplu), daca este petru hoti sau animale, sarma impletita cu stalpi din teava este rezolvarea mai simpla.
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Propunere gard ieftin

Mesajde danababei » Mie Aug 22, 2012 9:29 am

interesanta ideea cu plasa verde metalica.am mai vazut pe la Bri------e panouri din lemn aburit 2x2,ceva impletit
danababei
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 02, 2011 8:59 am

Re: Propunere gard ieftin

Mesajde oana79 » Vin Aug 24, 2012 1:16 pm

Are cineva idee de unde as putea procura 120 de stalpi din beton de 2m pentru gard? Zona Ardealului...de fapt, prin jud. Mures de preferabil :)
Multumesc!
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Propunere gard ieftin

Mesajde oana79 » Mar Sep 18, 2012 10:22 am

Pentru stalpi din metal, este nevoie neaparat de fundatie? O sa ne ia un an, daca trebuie facuta la fiecare stalp (si ne trebuie 100 de buc) cate o mica fundatie. :oops:
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Propunere gard ieftin

Mesajde marcelb » Mar Sep 18, 2012 11:04 am

oana79 scrie:Pentru stalpi din metal, este nevoie neaparat de fundatie? O sa ne ia un an, daca trebuie facuta la fiecare stalp (si ne trebuie 100 de buc) cate o mica fundatie. :oops:


Da, la stalpii de metal ar fi buna o fundatie minimala, dar nu cred ca ar fi asa complicat de facut. Eu nu as face fundatie continua, ar iesi foarte scump si am oroare cand vad gardurile cu fundatii continue inclinate la 60 de grade. In schimb, daca faci fundatie fiecarui stalp, e mult mai simplu sa remediezi problema daca cate unul o ia razna in timp.

Eu am folosit stalpi din beton, iar meseriasii care i-au montat aveau un burghiu pentru pamant (gasesti la OBI sau Praktiker pe la 40 de lei) cu care au sapat niste gropi doar putin mai largi decat stalpul. Au pus stalpul apoi au bagat pamant pe care l-au batut cu un mai de lemn. Gardul sta foarte bine si are 2 ani.

In cazul stalpilor metalici eu as sapa o groapa cu diametrul de 10-15 cm si adancime 40-50 cm, as suda eventual la fiecare teava la capat niste mustati de fier, as pune teava in groapa (cu mustatile in jos, desigur), si apoi as turna beton in groapa, inaltand betonul cu vreo 10 cm deasupra solului cu ajutorul unui cofrag facut dintr-un tub de PVC, de diametrul dorit. Iti iei un tub PVC de 2 metri, il tai la 10 cm lungime si scoti din el cofrag pentru 20 de stalpi.
Ca sa poti refolosi cofragul va trebui sa-l tai pe lungime, si sa folosesti un colier facut simplu, din sarma, caci nu vei avea presiune mare la beton.
Din 5 turnari ati rezolvat treaba, daca nu vreti sa va obositi foarte tare cu toti stalpii o data.

Asa as face eu, poate gasesti insa si alte solutii mai bune. Succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Propunere gard ieftin

Mesajde oana79 » Vin Sep 21, 2012 3:41 pm

Cea mai trainica si ieftina solutie ar fi tot stalpii de beton. La astia nu le trebuie nici fundatie, ii bagam in pamant, pur si simplu. Muncitorii vor face cate o groapa pt fiecare stalp. Ne gandeam sa luam foreza din aia - burghiul acela pt pamant. Dar noi n-am gasit decat cu 900 lei. E destul de scumpa. Oare sunt mai multe feluri de astfel de burgie? Cum arata cea de 40 de lei, de care ziceai in topic?
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Garduri si porti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron