Garduri: modele de gard, variante constructive, poze garduri

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde muha_huma » Dum Ian 15, 2012 9:14 pm

O idee de gard care mie mi-a placut foarte mult, mai ales daca casa si gradina au un stil rustic.
Fişiere ataşate
casa-gard-rustic.jpg
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde petrilaana » Lun Ian 16, 2012 6:58 pm

muha_huma scrie:O idee de gard care mie mi-a placut foarte mult, mai ales daca casa si gradina au un stil rustic.


Super acest gard! Dar oare ce lemn este folosit la impletirea gardului? Tare ma tenteaza sa realizez asa ceva la casuta de la tara!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde marcelb » Mie Ian 18, 2012 9:34 pm

petrilaana scrie:
muha_huma scrie:O idee de gard care mie mi-a placut foarte mult, mai ales daca casa si gradina au un stil rustic.

Super acest gard! Dar oare ce lemn este folosit la impletirea gardului? Tare ma tenteaza sa realizez asa ceva la casuta de la tara!


Seamana foarte tare cu salcia energetica. A inceput sa se cultive si pe la noi pentru a produce din ea peleti. Am citit, asa cum se vede si in poza atasata, ca ajunge rapid la peste 4 m lungime. Cam asa par a fi si crengile din care e impletit gardul.
Fişiere ataşate
salcie-energetica.jpg
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde marcelb » Mie Ian 18, 2012 9:40 pm

vladoius scrie:mai pun si eu o intrebare
A facut cineva gard viu de salcie energetica?


Gard viu nu, dar se pare ca muha_huma ne-a postat o poza cu un gard "mort" din salcie ecologica! :lol:
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde daroxi » Joi Ian 19, 2012 11:39 am

Dar pt. acel gard din salcie energetica, sau alte din alte feluri de nuiele, cat ar fi oare manopera de realizare? Si in plus, prin orase s-ar mai gasi cineva priceput la impletirea acelor nuiele?
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde marcelb » Joi Ian 19, 2012 12:08 pm

daroxi scrie:Dar pt. acel gard din salcie energetica, sau alte din alte feluri de nuiele, cat ar fi oare manopera de realizare? Si in plus, prin orase s-ar mai gasi cineva priceput la impletirea acelor nuiele?


Nu cred sa fie asa greu de realizat acel gard, pe mine chiar m-ar tenta sa incerc, problema este lipsa materialului.
Prin zona nu am auzit sa existe culturi de salcie energetica (pe net am citit ca prin Miercurea Ciuc ar fi asa ceva), si nici nu-mi dau seama ce alt lemn as putea folosi, pentru a fi eficient (sa aiba o lungime de 3-4 m si un diametru de 2-3 cm). As incerca in prima faza sa fac niste delimitari intre gradina de legume si restul gradinii, ceva foarte asemanator cu poza de mai sus.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde evymar » Joi Feb 09, 2012 5:32 pm

Gardurile din fier forjat sunt minunate din punct de vedere ormanental dar sunt si cele mai practice avand o durata de viata mult mai lunga decat al celorlalte tipuri de garduri, avand si o estetica ce poate fi intretinuta mult mai mult in timp, de aici venind si gradul de rentabilitate evaluat la raportul durabiliate/pret....
evymar
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 09, 2012 4:36 pm

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde anfreutza8520 » Vin Feb 10, 2012 8:28 am

eu te-as sfatui sa iti faci gard din beton si fier forjat. In plus daca ai atatia m.p. indicat ar fi sa optezi pentru porti cu telecomanda
anfreutza8520
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Ian 31, 2012 10:10 pm

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde EMILUTA » Mie Apr 25, 2012 9:18 am

Dar pentru un gard viu care sa fie verde tot timpul anului ce plante se pot folosi in afara de conifere?
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: Garduri: modele de gard, variante constructive, poze gar

Mesajde ciupymic » Lun Mai 21, 2012 6:24 pm

Noi gardul il vom face din plasa de sarma cu stalpi din 2 in 2 metri, si vom planta niste flori cataratoare. Doar in fata casei vom face gard din fier forjat.
Mi-ar fi placut din zidarie dar costa foarte mult.
ciupymic
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Garduri si porti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori