Gazon prin insamantare sau gazon din rulouri?

Sfaturi pentru infiintarea si intretinerea gazonului. Gazon rulouri, insamntare gazon, irigare gazon, tundere gazon, fertilizare gazon,

Gazon prin insamantare sau gazon din rulouri?

Mesajde alyyn » Lun Feb 09, 2015 11:05 am

Anul acesta vreu sa-mi pun si eu gazon insa nu stiu daca trebuie sa cumpar seminte (iarba) sau sa pun fasii de gazon gata facut. Mi s-a recomandat de catre cineva acele fasii, dar mi se par si mai greu de transportant ...insa nu stiu daca sunt mai eficiente.
alyyn
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mar 31, 2014 10:01 pm

Re: Gazon prin insamantare sau gazon din rulouri?

Mesajde greenday » Lun Feb 09, 2015 4:28 pm

Depinde de mai multi factori. Daca vrei sa ai gazonul rapid, atunci alegi gazonul din rulouri. Pe care ti-l poate transporta si monta furnizorul.

Daca ai rabdare, disponibilitate de a munci putin si vrei sa economisesti bani, atunci optezi pentru insamantarea de catre a gazonului.

Uite un articol pe aceasta tema: Amenajarea unei peluze - insamantare iarba sau montare rulouri de gazon?
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Gazon prin insamantare sau gazon din rulouri?

Mesajde luminita_d » Lun Iun 29, 2015 10:53 pm

Ca sa ai un gazon exact asa cum vrei e nevoie de multa rabdare si se poate obtine un gazon foarte frumos cu ajutorul unor seminte pentru gazon, mai ales ca exista numeroase tipuri: gazon de umbra, gazon sport, gazon standard etc.
luminita_d
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mai 15, 2015 4:30 pm


Înapoi la Gazon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron