Intretinerea mobilierului din rachita si rafie

Despre proiectarea, construirea si intretinerea mobilierului de gradina. Mobila de gradina din lemn masiv, mobilier din fier forjat, mobilier din plastic sau altceva?

Intretinerea mobilierului din rachita si rafie

Mesajde crybaby » Joi Dec 06, 2012 10:23 am

Rafia, rachita chiar si paiul, sunt materiale utilizate de mult timp pentru fabricarea a numeroase piese de mobilier si a altor obiecte.
Chiar daca aceste materiale se dovedesc a fi destul de rezistente, ele trebuie sa primeasca, la fel lemnul, o serie de ingrijiri pentru a-si pastra farmecul si stralucirea.
Iar daca, dintr-un motiv oarecare dorim sa le schimbam aspectul, putem oricand sa le vopsim.
Pentru curatearea frecventa a mobilierului de rachita, ideal este aspiratorul, reglat la treapta maxima de putere.
Trebuie insistat pe partile impletite des si pe spatiile dintre impletituri.
La nevoie, cu o perie moale, pe care o puteti folosi cu succes si in cazul obiectelor mai mici ce nu pot fi curatate cu ajutorul aspiratorului.
Pentru indepartarea petelor apelati la un burete, inmuiat in apa cu sapun, in care ati adaugat si o lingutita de amoniac.
Clatiti apoi cu multa apa si lasati mobilierul sa se usuce la aer, la adapost de lumina soarelui si departe de orice sursa directa de caldura.
In cazul in care rachita a prins o tenta cenusie, sau culoarea nu mai este la fel de deschisa, ca la inceput, puteti curata mobilierul cu o solutie preparata dintr-o jumatate de pahar de apa de Javel, la un litru de apa;
Impregnati piesele de mobilier cu aceasta solutie, folosindu-va de un burete.
Mai puteti folosi pentru aceasta operatie, apa in care ati adaugat multa sare si zeama de lamaie.Dupa ce ati aplicat solutia, lasat-o sa actioneze cateva ore, clatiti mobila si lasati-o sa se usuce conform procedeului descris anterior.
Obiectele din pai se pot trata "ungandu-le" cu suc de lamaie, cu ajutorului unui burete moale.
Dupa ce au fost tratate astfel, obictele trebuie clatite cu apa din abundenta.
crybaby
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 13, 2012 11:05 am

Re: Intretinerea mobilierului din rachita si rafie

Mesajde Domnitanu Nicu » Vin Mar 15, 2013 1:31 am

Lemnul pentru mobilier de gradina, chiar si din rachita trebuie tratat inainte. Lemnul pentru foisoare, mese sau banci trebuie sa fie slefuit, ignifugat si lacuit eventual. Se folosesc niste lacuri speciale.
Domnitanu Nicu
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 15, 2013 1:21 am

Re: Intretinerea mobilierului din rachita si rafie

Mesajde interconect_30 » Dum Sep 22, 2013 7:37 pm

Eu as opta pentru un mobilier de gradina :) din plastic, este usor de manevrat , nu trebuie intretinut si se deterioreaza greu .
interconect_30
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:00 am

Re: Intretinerea mobilierului din rachita si rafie

Mesajde dordeduca » Lun Ian 28, 2019 2:54 pm

am un balansoar si nu am problema cu intretinerea tot la 2 ani il dau cu lac. Insa este foarte adevarat ca mobilierul de gradina trebuie intretinut des
dordeduca
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Iun 29, 2018 11:10 am


Înapoi la Mobilier de gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron