Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Despre proiectarea, construirea si intretinerea mobilierului de gradina. Mobila de gradina din lemn masiv, mobilier din fier forjat, mobilier din plastic sau altceva?

Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Mesajde petrilaana » Joi Noi 22, 2012 6:58 pm

In urma cu 2 ani am cumparat pentru curte o masa si sase scaune din lemn de teak. Scaunele sunt pliabile si in sezonul rece le strangem si le depozitam in interior. Masa in schimb este destul de mare si nu avem unde o adaposti. Ca urmare, dupa atatea ploi si soare si-a pierdut culoarea initiala, asa ca as vrea sa o vopsesc cu ceva vopsea/lac pentru lemn rezistente la intemperii. Ce recomandati?
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Mesajde marcelb » Vin Noi 23, 2012 1:38 pm

Poti folosi Sadolin, mie asa mi s-a recomandat pentru protectia lemnului la exterior, asa am si folosit la pazie si sageac.

Am dat un strat de grund Base si doua straturi de lazur Extra.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Mesajde petrilaana » Sâm Noi 24, 2012 7:19 pm

Multumesc pentru recomandare. Cautand informatii despre vopselele/lacurile Sadolin am descoperit ca au un produs special pentru protectia mobilierului de gradina: HARDWOOD OIL - IMPREGNANT PENTRU MOBILIER DE GRADINA.
Cred ca-l vom folosi acesta, mai ales ca au nu doar varianta incolora ci si teak, adica exact cum este mobilierul meu.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Mesajde muha_huma » Sâm Noi 24, 2012 7:29 pm

Stiti cumva care este diferenta, din punct de vedere calitativ, intre lazura Sadolin pe baza de apa si cea pe baza de rasina sintetica in solvent organic?
Ma intereseaza pentru protejarea lemnariei exterioare de la acoperis, lambriul din lemn care se bate la streasina.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Mesajde marcelb » Mie Noi 28, 2012 9:33 pm

muha_huma scrie:Stiti cumva care este diferenta, din punct de vedere calitativ, intre lazura Sadolin pe baza de apa si cea pe baza de rasina sintetica in solvent organic?


Si eu m-am tot intrebat de ce ar folosi cineva vopsele/lacuri pe baza de solvent si nu pe baza de apa, care se usuca mai repede si nu au acelasi miros neplacut.

Concluzia, este ca in unele cazuri/aplicatii cele pe baza de solvent sunt mai rezistente. Asa este si in cazul lazurii Sadolin folosite la protectia lemnului la exterior, dupa cum confirma si reprezentantii Sadolin pe site-ul acestora:

"Produsele pe baza de solvent au rezistenta mai ridicata la exterior, dar au timp de uscare mai indelungat si datorita continutului de solvent sunt mai nocive, emanand un miros caracteristic.
Produsele pe baza de apa se usuca mai repede, au miros scazut, si pana de curand nu aveau rezistenta celor pe baza de solvent; acum putem oferi Vararianta Sadolin Tinova, cu timp de uscare si miros scazut, si cu o rezistenta chiar mai ridicata decat variantele pe baza de solvent cu aspect similar, adica Sadolin Extra.
Prin urmare puteti folosi un produs pe baza de apa cu calitati de produs pe baza de solvent."


Eu am folosit, tot la lambriul de lemn de la acoperis, Sadolin Extra, lazura pe baza de solvent. Am ales-o si datorita culorii, intre paletarele Sadolin pe baza de apa si cele pe baza de solvent existand diferente mari la aceiasi esenta de lemn.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Mesajde CyleX4 » Lun Dec 31, 2012 2:03 pm

Pentru fiecare tip de lemn exista lacuri speciale. Atentie insa (!): e foarte importanta pregatirea stratului lemnos inaintea aplicarii lacului... ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Mesajde Domnitanu Nicu » Vin Mar 15, 2013 1:28 am

Lemnul pentru mobilier de gradina trebuie sa fie tratat chimic (ignifugat, acarieni), slefuit, grunduit si lacuit pentru exterior.
Domnitanu Nicu
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 15, 2013 1:21 am

Re: Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Mesajde adrian.lazar » Mie Mai 15, 2013 11:33 am

Recomand Titanlak: Lac incolor satinat cu uscare rapidă pentru protecţia suprafeţelor din lemn in exterior sau interior. Cu rezistenţă ridicată la umiditate sau apă, intemperii, uzură mecanică, inlocuitor perfect al lacurilor nitrocelulozice.
Succes!
adrian.lazar
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:49 pm

Re: Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Mesajde oany89 » Vin Iul 12, 2013 10:01 pm

Si prietenul meu foloseste tot Titanlak pentru protectia mobilierului din lemn, pentru gradina. Este foarte eficient!
oany89
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 23, 2013 1:24 pm

Re: Cum protejez mobilierul de gradina din lemn?

Mesajde lorec » Lun Ian 06, 2014 6:55 pm

Titanlak este cea mai sigura solutie deoarece este destinata pt acest scop si pretul este ok. Eu ti-as mai recomanda sa o acoperi cu ceva pe timp de iarna.
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Următorul

Înapoi la Mobilier de gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori