Igrasie

Pastreaza in casa o atmosfera sanatoasa!

Igrasie

Mesajde creangaalexandra » Joi Noi 14, 2013 11:49 pm

Ce solutii recomandati pentru a scapa de igrasie? Am doua camere pline de igrasie, una din ele are un perete comun cu baia si peretele respectiv este ud tot timpul, pana sus la tavan ...
creangaalexandra
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 14, 2013 11:42 pm

Re: Igrasie

Mesajde petre67 » Vin Noi 15, 2013 4:08 pm

Ce intelegi prin "solutie care sa te scape de igrasie"? Adica un chimical cu care sa dai pe pereti si gata, a disparut igrasia pentru totdeauna? Sau o solutie tehnica care sa asigure indepartarea cauzelor igrasiei?

Sper ca te gandesti la a doua varianta, altfel n-ai rezolvat nimic, decat pentru cateva zile.

Deci, primul pas este sa indepartezi cauzele care determina ca acei pereti sa fie vesnic uzi. Pentru aceasta verifica sa nu ai teava sparta, acoperis degradat sau aumezeala la fundatie. Acestea sunt cauzele grave, cu remedieri mai costisitoare.

Daca nu esti in niciuna din situatiile acestea trebuie sa te gandesti la un aerisit eficient precum si la izolarea si incalzirea uniforma si continua a locuintei.

Daca ai rezolvat toate acestea, poti trece la tratarea efectelor pe care le simti acum. Exista solutii chimice de tratare, dar pot sa nu fie suficiente daca este afectata dej tencuiala in profunzime, caz in care va trebui sa dai tencuiala jos si sa refaci. Asta poate sa-ti spuna un meserias dupa ce vede la fata locului cum stau lucrurile.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Igrasie

Mesajde creangaalexandra » Vin Noi 29, 2013 12:34 pm

Buna,
a doua solutie este ceea ce vreau - o rezolvare permanenta pentru aceasta problema.
De primul caz nici nu poate fi vorba din cauza faptului ca incepe sa se dea jos lipitura de pe perete.
Am sub casa - un fel de magazie - se numeste " podrum" in zona noastra si acolo este apa si umezeala tot timpul. Este clar ca am umezeala la fundatie. M-am gandit sa cimentez subsolul, dar nu cred ca este o solutie.
creangaalexandra
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 14, 2013 11:42 pm

Re: Igrasie

Mesajde marinec » Lun Mar 24, 2014 9:05 pm

creangaalexandra scrie:Buna,
a doua solutie este ceea ce vreau - o rezolvare permanenta pentru aceasta problema.
De primul caz nici nu poate fi vorba din cauza faptului ca incepe sa se dea jos lipitura de pe perete.
Am sub casa - un fel de magazie - se numeste " podrum" in zona noastra si acolo este apa si umezeala tot timpul. Este clar ca am umezeala la fundatie. M-am gandit sa cimentez subsolul, dar nu cred ca este o solutie.


Exista si un adeziv special pentru umezeala sau carton cu smoala. Teoretic tine umezeala si nu lasa apa sa curga... in practica nu stiu cat sunt de bune ca nu am folosit niciodata!
marinec
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Oct 17, 2013 11:17 pm

Re: Igrasie

Mesajde Pop Aurica » Mar Apr 29, 2014 8:44 am

Pentru peretele umed : indepartarea tencuielii pana la caramida si refacerea unei tencuieli hidrofobe de uscare.
Pentru subsolul umed : aplicarea unei hidriozolatii sub parchet sau pardoseala si termoizolarea tavanului de la subsol.
Poti vedea detalii pe drywallteam.ro. Pentru relatii ,intrebari la: liraaursrl@yahoo.com
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Igrasie

Mesajde Sebi18 » Joi Mar 22, 2018 10:19 am

Se indeparteaza tot mucegaiul, se rade tot ceea ce e afectat si se reface tencuiala cu una antiigrasie care permite o aerisire mai buna a peretelui si care nu da voie apei sa se patrunda prin tencuiala. Foarte bune rezultate da MAI de la Adeplast. Lavabila ar trebui sa fie tot asa una care lasa peretii sa respire, eu am luat tot de la ei si sunt foarte multumit.
Sebi18
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 17, 2017 3:40 pm


Înapoi la Casa sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron