Mucegai in dormitor, pe peretii din dormitor

Pastreaza in casa o atmosfera sanatoasa!

Mucegai in dormitor, pe peretii din dormitor

Mesajde georgyana2012 » Vin Oct 26, 2012 9:15 pm

Buna ziua, as avea si eu o nelamurire referitor la problema pe care o am an de an la bloc cu mucegaiul de pe pereti care apare mereu spre peretii care dau afara si nu numai, blocul este izolat termic exterior placat cu polistiren si la dormitor am termopane, insa nu inteleg de ce iarna de pe geamuri se scurge apa pe pereti, chiar daca e constant caldura in camera, degeaba mucegaiul apare si de pe geamuri mereu se scurge apa, e normal asa ceva sau ceva nu e in regula, ce pot face in acest caz, ce imi recomandati?

Daca ma puteti ajuta ,mai ales ca acum se apropie iarna si ma ia groaza sa stau sa curat mucegai, dar si sub pat se face mucegai, desi in dormitor am parchet pus, si in jurul peretilor de la camera parchetul este ud, parca cazuse apa pe el, de ce oare??? :?:
georgyana2012
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 26, 2012 9:06 pm

Re: mucegai in dormitor, pe peretii din dormitor

Mesajde marcelb » Sâm Oct 27, 2012 8:48 am

Subiectul condensului si mucegaiului s-a mai discutat aici si aici.

Sper sa te ajute.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: mucegai in dormitor, pe peretii din dormitor

Mesajde inncristina » Joi Dec 27, 2012 12:45 pm

Materiale: un sac de adeziv pentru polistiren, polistiren expandat de 5 cm, plasa de fibra de sticla, cam 5 kg de superglet.
Indepartezi mucegaiul de pe perete apoi fixezi coala de polistiren pe perete cu adezivul. Instructiunile de preparare a adezivului le gasesti pe sac.
Pui pe coala mici gramajoare de adeziv, cat incape pe un spaclu si apoi apesi coala pe perete, batand usor sa se imprastie uniform adezivul. Obligatoriu pui mai mult la colturi. Distanta dintre gramajoarele de adeziv e de 10 cm. Dupa ce ai acoperit tot peretele cu polistiren, incepi din partea de sus a peretelui sa tencuiesti cu adeziv, peste polistiren.
Deasupra fixezi plasa si apesi pe ea cu un gletar ca sa intre ochiurile in adeziv. Lasi sa se usuce cam o ora si apoi mai aplici un strat de adeziv de 0,5 cm, pentru finisare.Astfel obtii un perete tencuit.
Peste el aplici un strat de superglet, dupa intarire slefuiesti cu smirghel de 100. Apoi cu o bidinea dai un strat de amorsa speciala cumparata din comert, sau apa in care ai pus un pic de aracet.
Dai al doilea strat de superglet, slefuiesti cu smirghel de 120...si esti gata sa aplici varul lavabil.
Ai nevoie de 2 m de smirghel,unul de 100 si unul de 120. Inainte de a aplica varul...dai o amorsa.
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Re: mucegai in dormitor, pe peretii din dormitor

Mesajde spaceman » Joi Dec 27, 2012 6:50 pm

inncristina scrie:Materiale: un sac de adeziv pentru polistiren, polistiren expandat de 5 cm ....


Toate bune si frumoase, se placheaza deci pe interior peretele cu polistiren. Pe acel polistiren sunt convins ca nu se va dezvolta mucegaiul, dar intre perete si polistiren? Ma rog, intreb si eu, si daca se dezvolta si acolo mucegai, ne afecteaza acel mucegai? Sau nu are "capacitatea" de a trece de polistiren?
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: mucegai in dormitor, pe peretii din dormitor

Mesajde IonAvramNazarin » Vin Feb 13, 2015 1:05 pm

Eu am alta vorba: vara faci sanie si iarna o pui pe foc! Cauza trebuie inlaturata nu inlaturat sau mascat efectul.

Am intalnit ceva asemenator si am sfatuit asa:
1. Se spala cu hipoclorit de sodiu (altfel spus clor obisnuit in care se introduce o lingurita de sare grunjoasa dupa care se agita bine pana se dizolva sarea) in vederea indepartarii mucegaiului in 3 reprize la o distanta de o zi intre ele, cu peria de “scandura”;

2. Se aplica cu pensula lata hidroizolatia specifica vectorului negativ de infiltratie (produse kerakoll) in 3 reprize la o zi distanta;

3. Dupa uscarea completa a peretelui, minim 28 de zile se va gletui cu glet pe baza de ipsos de modelaj;

4. Se aplica vopsea cu VOC sub 14 g/l, pe baza de apa, respiranta, dupa aplicarea unei amorse de asemenea ecologica. (produse Chrotex, Kerakoll)

5. Se infiinteaza circuit tur-retur de caldura la 10 cm deasupra pardoselii, cu 10 cm intre tevi; instalatia aceasta trebuie musai sa fie din cupru, nevopsite, neizolate;

6. Se aseaza sifonierul (dupa ce veti schimba pfl-ul din spate) la o distanta minim de 10-15 cm de perete;

7. Daca aveti posibilitatea, executati gauri de ventilare in mobilier cu freza de 55 mm, pe partea din spate.

8. Luati legatura cu producatorii tamplariei PVC si intrebati-i de ce nu v-au montat clapete de aerisire. Aerisiti mai des daca nu aveti acele clapete.

Ideea este ca respectivul prieten, cu copil sugar, nu a mai avut absolut nici o problema dupa aplicare acestor etape. Si au trecut 5 ani de atunci.
Ideea este de a indeparta culturile de mucegai, eliminarea infiltratiilor/condensului, mentinerea unui aer uscat in perimetrul peretelui, favorizarea ventilatiei un pic ajutata de curentii de aer cald antrenati de tevile de cupru, evitarea mirosului datorat umezelii in interiorul spatiului sifonierului sau mobilierului.

Va asigur ca daca umezeala mai are tupeul sa se arate, caldura va usca orice tentativa.
Bugetul estimat pentru lucrare este in jurul valorii de 2300 de lei, doar materiale, pentru aproximativ 20 m2, sunt 6-7 manopere de executat, pe durata a minim 40 de zile. Orice grabire a etapelor va garanteaza esecul.

De acum incolo, pana la iarna mai aveti, hm, 150 de zile. Timp berechet. Pentru alte informatii va stau la dispozitie pe mail, bsterea@yahoo.com si promit sa va indrum pe mai departe. Nu uitati ca cele mai multe erori in constructii se produc din cauza proastei punere in opera a materialelor si nerespectarii pasilor si mai ales TIMPILOR de punere in opera.
Spor!
IonAvramNazarin
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 13, 2015 12:57 pm

Re: Mucegai in dormitor, pe peretii din dormitor

Mesajde Sebi18 » Joi Ian 18, 2018 11:03 am

Din cate imi dau seama in casa este foarte multa umiditate si peretii nu respira. Trebuie sa aerisiti mult mai des, cel putin de 2-3 ori pe zi cu geamul larg deschis, cateva zeci de minute, dimineata si seara chiar mai mult si folositi dezumidificatoare. Nu gatiti cu geamul inchis, chiar daca folositi hota si nu uscati rufe in casa. Trebuie sa vedeti cat de mult a patruns mucegaiul in perete si daca nu este doar la suprafata atunci radeti tot pentru ca altfel nu veti scapa de el. Cautati tencuiala antiigrasie, dar faceti aceasta operatiune vara ca sa se poata usca foarte bine. Si apoi aplicati o lavabila cu aceleasi proprietati. Eu am folosit in balcon unde aveam multa umiditate, Aeria Gold all-inclusive si imi apareau pete de mucegai.
Sebi18
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 17, 2017 3:40 pm


Înapoi la Casa sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron