Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Pastreaza in casa o atmosfera sanatoasa!

mucegai...

Mesajde simona silav » Sâm Feb 02, 2013 2:34 pm

Buna,
din cunostintele mele mucegaiul nu are putere de trece de masa de polistiren... doar ca, din studii se arata ca ar fi toxic, mai ales pentru cei mici. Mai stie cineva altceva?
simona silav
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Feb 02, 2013 1:39 pm

Re: mucegai...

Mesajde greenday » Sâm Feb 02, 2013 3:30 pm

simona silav scrie:Buna,
din cunostintele mele mucegaiul nu are putere de trece de masa de polistiren... doar ca, din studii se arata ca ar fi toxic, mai ales pentru cei mici. Mai stie cineva altceva?


Daca doresti o casa cu adevarat sanatoasa atunci nu trebuie sa pui bariere in fata mucegaiului ci sa identifici cauzele lui si sa elimini. Asa vei scapa si de mucegai.
Altfel, e ca si cum ai ascunde gunoiul sub pres.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde cccalu » Mie Iun 12, 2013 11:07 am

Savo este o solutie foarte buna. Recomand folosirea ei.
cccalu
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde dana_xyxy03 » Mar Sep 24, 2013 5:57 pm

Eu folosesc Savo...stau in chirie intr-o garsoniera si am problema asta cu mucegaiul pe peretele din balcon...daca ar fi fost casa mea as fi luat alte masuri.
dana_xyxy03
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Iun 08, 2013 2:19 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde domnica10 » Sâm Ian 04, 2014 10:57 pm

Si eu am folosit Savo antimucegai si am fost multumita
domnica10
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde S.Tezla » Dum Ian 05, 2014 10:12 am

O solutie, foarte sanatoasa, este schimbarea unor obiceiuri proaste din activitatea zilnica. Nu adaosul de chimicale.
S.Tezla
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 6:53 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde mohican » Dum Ian 05, 2014 6:07 pm

Eu am folosit Sano si am fost multumit
mohican
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde marinec » Lun Feb 03, 2014 11:20 pm

Prefer Savo. Il folosesc de ceva timp si este foarte ok. Plus ca mucegaiul a inceput sa dispara. In camere pe la colturi mai folosesc otet nediluat. Mai greu, dar dispare si asa...
marinec
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Oct 17, 2013 11:17 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde didi_x16 » Joi Feb 13, 2014 3:18 pm

personal nu cred ca exista solutii antimucegai,indiferent ce folosesc,dupa o anumita perioada reapare,m-am hotarat sa dau jos tencuiala si sa o fac din nou ...o sa ma mai documentez pe aici sa vad ce pot baga sub tencuiala care sa opreasca inaintarea mucegaiului spre exterior
didi_x16
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde daroxi » Joi Feb 13, 2014 9:27 pm

didi_x16 scrie:personal nu cred ca exista solutii antimucegai,indiferent ce folosesc,dupa o anumita perioada reapare,m-am hotarat sa dau jos tencuiala si sa o fac din nou ...o sa ma mai documentez pe aici sa vad ce pot baga sub tencuiala care sa opreasca inaintarea mucegaiului spre exterior


Asa e, trebui extirpat raul "de la radacina". Se poate da jos stratul de glet (sau ce o fi ) pana la tencuiala, se trateaza tencuiala cu tratamente antimucegai care distrug mucegaiul aflat in capilaritatile tencuielii (sau se da tencuiala toata jos), iar apoi se retencuieste (daca e cazul) si se finiseaza. Tencuiala noua si stratul de finisaj trebuie tratate.
Aveam si eu mucegai in baie, intr-un colt, dar am aplicat o metoda mai simpla: am placat acel colt cu polistiren de 1 cm grosime. Nu stiu daca e cea mai corecta varianta, dar mucegaiul nu a mai aparut. In mod sigur pe polistirenul finisat nu mai apare, nu stiu insa in spatele lui ce se intampla. Eu insa nu am mai avut probleme dupa aceea in acea baie.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Casa sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron