Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Pastreaza in casa o atmosfera sanatoasa!

Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde muschu » Vin Feb 04, 2011 6:56 pm

Multa lume se confrunta cu problema mucegaiului datorat condensului, asa ca ar fi foarte util de stiut ce solutii sunt mai eficiente pentru indepartarea acestuia.
Am auzit tot felul de recomandari, de la solutii dedicate, precum Savo sau Bison, pana la Domestos sau clorul obisnuit, in diverse diluatii.
Ce ati folosit si cu ce rezultate? Multumesc.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde blinky » Sâm Feb 05, 2011 11:40 am

aceiasi problema o am si eu...m-am saturat de mucegai si de frecatul peretilor...pana in prezent nu am gasit vreo solutie pe termen lung... singura metoda e sa tot curat....pana la vara :D
blinky
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 11:33 am

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde antimucegai » Sâm Feb 12, 2011 2:33 pm

SALUT. intra pe antimucegai.ro, acolo vei gasi informatii despre solutiile antimucegai. cele mai bune solutii sunt cele fara Cl saiu NaOCl. cel mai important este ce faci dupa ce dai cu solutii rez la mucegai? daca nu diminuezi factorul de producerea condensului nu faci nimic pe viitor.
antimucegai
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 2:26 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde greenday » Sâm Feb 12, 2011 9:15 pm

Daca vreti sa scapati de mucegai pentru totdeauna, singura "solutie" eficienta este sa identificati si eliminati cauzele mucegaiului.
Toate celelalte solutii nu fac decat sa-l mascheze pe termen scurt.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde spaceman » Mie Feb 16, 2011 6:04 pm

greenday scrie:Daca vreti sa scapati de mucegai pentru totdeauna, singura "solutie" eficienta este sa identificati si eliminati cauzele mucegaiului.


Eu timp de 10 ani nu am avu nicio problema cu mucegaiul la apartamentul de la bloc. Anul trecut a aparut intr-o camera care are un perete pe nord. Asa ca in cazul acesta e mai greu de identificat cauza.
Am dat cu antimucegai de la Savo prima data, dar nu s-a curatat in totalitate. Poate nu am dat nici eu cu o cantitate suficienta. Acum 5 zile am dat cu Bison, care mi s-a parut ca e mai bun (ce-i drept si mai scump). As zice ca mucegaiul a cam disparut, dar miroul din camera inca persista dupa 5 zile (si am aerisit la greu).
Sper sa nu mai reapara...daca mai reapare trebuie cumva sa identific cauza...sau sa fac ceva izolatie termica, ceea ce e mai greu fiind apartament de bloc.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde lucianfr » Lun Mar 07, 2011 10:45 am

spaceman poti sa izolezi apartamentul pe interior.Pierzi 1-2 cm ,dar daca vrei se poate.
lucianfr
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 10:48 am

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde spaceman » Joi Mar 10, 2011 1:13 pm

Da, am luat in calcul si varianta cu izolarea pe interior cu un polistiren de 2 sau 3 cm. Am zis insa sa mai astept putin, poate da Domnu' si se izoleaza blocul pe exterior. Cica ar trebui sa se intample si asta...Daca totusi o sa am de asteptat ani la rand, probabil voi lua decizia izolarii interioare.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde andrasnak » Vin Apr 29, 2011 7:32 am

Buna ziua ! Fara mucegai.
Am gasit pe internet, am comandat si am incercat o solutie antimucegai care se numeste simplu "Mucegai stop". Fabricat in Romania de o firma din Cluj-Napoca.
Eu sunt foarte multumit cu rezultatul obtinut. In 15-20 de minute au disparut petele de mucegai, inclusiv mirosul. Am dat de un jumat de an, inca nu am probleme. Si este la un pret pe jumatate fata de celelalte produse.
Pot recomanda cu pentru orcine
Andrei
andrasnak
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 29, 2011 7:20 am

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde cernaianuioana » Mar Mai 03, 2011 3:41 pm

eu frec cu ace sau domestos si iar frec si iar................... :mrgreen:
cernaianuioana
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 10, 2010 12:00 am

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde atiana » Mar Ian 10, 2012 4:08 pm

O prietena a folosit Savo si a fost multumita de rezultat.
atiana
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Dec 09, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Casa sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron