Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Pastreaza in casa o atmosfera sanatoasa!

Mie imi place SANO

Mesajde segaldia » Lun Feb 13, 2012 3:54 pm

Anul trecut am avut aceeasi problema cu mucegaiul in colturile umede ale apartamentului, am dat cu solutie antimucegai de la Sano si s-a curatat foarte frumos si sincera sa fiu anul asta nu a mai aparut mucegaiul, desi pete de umezeala au mai aparut. Nu stiu daca e vorba de produs sau de un grad de umezeala mai mic iarna asta, insa ca si produs Sano m-i se pare a fi eficient si accesibil, aproximativ 8 lei in supermarket. ;)
segaldia
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 25, 2011 12:01 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde GOCIA VIOLETA » Sâm Feb 18, 2012 6:35 pm

eu sincer cand am avut probleme cu mucegaiul am pus clor ieftin intr-o sticulta cu pulverizator sau solutie antimucegai de la sano si am pulverizat zonele respective, nu am frecat deloc....doar am pulverizat, am inchis camera respectiva, peste o zi era curat peretele...si dupa ce am eliminat sursa mucegaiului nici nu a mai aparut absolut deloc fara sa zugravesc sau ceva....depinde si de cat mucegai aveti...
GOCIA VIOLETA
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 16, 2012 5:16 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde ando » Lun Feb 20, 2012 1:01 pm

Acum trei zile a trebuit iar sa folosesc solutia antimucegai. De data asta am folosi Savo, prin pulverizare. Aceeasi operatiune am mai facut-o si anul trecut. Dar anul asta a aparut iar. A fost insa si o perioada rece in care nu am putut aierisi asa de des!
Problema cu mucegaiul a aparut la baie (umezeala mai multa) si la una din camere care are 2 pereti exteriori. Peretii s-au albit total (noroc ca e lavabila de culoare alba), insa mirosul persista si acum destul de puternic. Estimez ca timp de o saptamana nu o sa putem folosi apartamentul.
Sper sa nu trebuiasca anual sa repet operatiunea, e si foarte neplacut sa lucrezi cu solutiile respective si e si mai neplacut ca timp de o saptamana sau mai mult sa nu poti folosi apartamentul.
Am incerca cu otet si alte variante alternative si eco, dar fara rezultate concrete. Am ajus tot la solutiile pe baza de clor, insa si acestea a trebuit sa le folosesc in cantitati semnificative.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde ando » Mar Feb 21, 2012 12:45 pm

ando scrie: Estimez ca timp de o saptamana nu o sa putem folosi apartamentul.


M-am hotarat ca daca tot nu pot sta copii o saptamana pe acasa intre timp sa zugravesc unele incaperi. Am cumparat azi un aditiv pentru indepartarea mucegaiului care se baga in vopseaua lavabila. Initial ma gandeam sa cumpar o lavabila antimucegai, dar ieseam mai scump. Mai ales ca am prins o promotie la o galeata de 15 l.
Pe acel aditiv am dat cam 28 ron, are 500 ml care se baga la 20 l de vopsea lavabila. Sper sa aiba eficacitate in timp, si sper sa nu fie prea daunator sanatatii (pe recipient nu scrie ca ar fi daunator, dar comerciantul nu-si critica marfa).
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde aliass » Mar Feb 28, 2012 9:18 am

Eu am scapat cu clor. Trebuie sa insisti pentru ca altfel reapare, eu am facut asta 3 ani la rand si a functionat fara probleme.
Am inteles ca si solutia de la Savo este eficienta, dar contine clor, asa ca tot clorul este cel mai bun
aliass
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 19, 2011 9:51 am

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde Pop Aurica » Lun Mar 12, 2012 8:14 am

Intra pe :www.drywallteam.ro si gasesti modalitatea cea mai sigura si garantii nelimitate. Totul este sa ai in zona un francizat Dry Wall Team care sa-ti faca lucrarea. Succes!!
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde andreealaudiu » Lun Mar 12, 2012 11:23 pm

O solutie antimucegai sunt si dispozitivele antiumezeala, cele care cu ajutorul unei pastile inlatura umiditatea din incapere. Nu ai umiditate ridicata, nu ai mucegai ....:)
andreealaudiu
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 12, 2012 10:53 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde andu4bidden » Joi Dec 13, 2012 10:06 am

Si eu recomand Savo.
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde CyleX4 » Joi Dec 20, 2012 11:37 am

Toate produsele antimucegai ajuta doar la eliminarea temporara a mucegaiului produs; este ff importanta identificarea cauzei care a produs conditiile favorabile dezvoltarii mucegaiului ( do obicei, umezeala in exces, condensul) si luarea de masuri pentru rezolvarea situatiei (o corecta izolare a peretilor interiori/ exteriori, dupa caz) ... succes!!
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Ce solutii antimucegai sunt mai bune (Bison, Savo, etc.)

Mesajde bballoonasm » Joi Ian 17, 2013 12:22 pm

Salutare! Eu am folosit ceva de de la BISON si afost ok, si-a facut treaba. A iesit mugegaiul cu multa rabdare si spalat / frecat si geamuri deschise ca sa am aer ....miroase grav, te sufoca...te ustura nasul si ochii, toxic...
Dar cum spunea cineva mai sus solutia de durata e izolarea...sau incalzirea continua a camerei (incaperii).
bballoonasm
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 16, 2013 9:29 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Casa sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron