Sfaturi practice pentru curatarea petelor de pe covoare

Idei si sfaturi pentru a avea o casa curata cu cat mai putin efort!

Re: SFATURI PRACTICE PENTRU CURATAREA PETELOR DE PE COVOARE

Mesajde angela21 » Dum Iul 15, 2012 3:51 pm

andu4bidden scrie:Multumim pentru sfaturi! Am aflat cateva trucuri foarte interesante!

multumim pentru sfaturi dar aveti un sfat cum sa curat o mocheta fara sa o dau afara din apartament, fiind cam mare :?:
angela21
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 03, 2010 12:00 am

Re: SFATURI PRACTICE PENTRU CURATAREA PETELOR DE PE COVOARE

Mesajde muschu » Dum Iul 15, 2012 6:53 pm

angela21 scrie:multumim pentru sfaturi dar aveti un sfat cum sa curat o mocheta fara sa o dau afara din apartament, fiind cam mare :?:


Eu cred ca din cand in cand ar trebui sa apelezi la o firma de curatenie, care sa-ti curete mocheta cu un aspirator cu apa.
Exista aspiratoare foarte performante care au inclusiv vibratii la capul de aspirare ce permit scoaterea eficienta a prafului. Dar sunt destul de scumpe pentru un utilizator casnic.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Sfaturi practice pentru curatarea petelor de pe covoare

Mesajde little_mariana » Dum Iul 15, 2012 10:40 pm

Eu am reusit sa dau ceara pe covor si nu se vede atat de tare, totusi e inca acolo o particica cu o textura mai aiurea... Nu stie nimeni cum as putea sa scot o pata de ceara de lumanare?
little_mariana
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Dec 16, 2011 11:41 pm

Re: Sfaturi practice pentru curatarea petelor de pe covoare

Mesajde petrilaana » Lun Iul 16, 2012 6:51 am

little_mariana scrie:Eu am reusit sa dau ceara pe covor si nu se vede atat de tare, totusi e inca acolo o particica cu o textura mai aiurea... Nu stie nimeni cum as putea sa scot o pata de ceara de lumanare?


Petele de ceara de pe materialele textile se scot usor cu ajutorul unui servetel si al fierului de calcat.

Asezi servetelul pe pata, apoi presezi cu fierul de calcat incalzit, iar ceara se va topi si se va impregna in servetel. Am testat metoda pe haine pretentioase, si a functionat impecabil. Succes!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Sfaturi practice pentru curatarea petelor de pe covoare

Mesajde ValentinaP » Joi Aug 09, 2012 4:36 pm

Dar cum fac cu petele de cafea? Am rasturnat o cana de cafea cu zat cu tot pe mocheta si am sters pe loc cu o carpa, detergent si cu mopul, dar din pacate tot acolo a ramas. Mai este si de culoare crem si se vede foarte urat.
Am incercat si cu biocarpet dar degeaba ... :|
ValentinaP
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Aug 09, 2012 4:26 pm

Re: Sfaturi practice pentru curatarea petelor de pe covoare

Mesajde adaluci » Mie Noi 07, 2012 4:07 am

Am incercat diverse solutii de-a lungul timpului, dar nimic nu a avut efectul dorit, asa ca de ceva timp, cand am probleme, duc covorul direct la spalatorie, il fac foarte frumos si curat acolo si nici nu costa foarte mult.
adaluci
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Sfaturi practice pentru curatarea petelor de pe covoare

Mesajde alina petrescu » Mie Noi 21, 2012 4:15 pm

Culoarea covoarelor le intretin cu otet si apa. Le fac ca noi!!!!!!
alina petrescu
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 21, 2012 4:03 pm

Re: Sfaturi practice pentru curatarea petelor de pe covoare

Mesajde agnesmaryo » Lun Noi 26, 2012 1:39 pm

Eu nu ma incred in spalatoriile auto ca le-ar curata cum trebuie, asa ca il spal singura acasa, il curat si il inspumez de zici ca l-am cumparat din magazin din nou :lol: :))
agnesmaryo
 
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:32 am

Re: Sfaturi practice pentru curatarea petelor de pe covoare

Mesajde yvonne16 » Dum Dec 16, 2012 10:37 am

Foarte bune sfaturile, multumim! Eu imi spal acasa covoarele, iar pe cele sintetice le spal cu detergent si cu Vanish pentru covoare pentru ca dezinfecteaza si miroase frumos.
yvonne16
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Ian 02, 2011 12:00 am

Re: Sfaturi practice pentru curatarea petelor de pe covoare

Mesajde inncristina » Joi Dec 27, 2012 12:42 pm

Curatarea petelor: Amestecati 2 linguri de amoniac de uz casnic (fara inalbitori) intr-o cana cu apa calduta. Aplicati aceasta solutie direct pe pata si frecati usor cu degetele pentru a imbiba covorul. Pentru petele mai blande, puteti folosi o solutie obtinuta din amestecarea catorva picaturi de detergent de vase intr-o cana de apa.
Clatirea: Indepartati solutia limpezind covorul cu apa calduta, curata.
Absorbirea: Dupa clatire, trebuie sa absorbiti apa cu ajutorul unui prosop de hartie de bucatarie. Va trebui sa repetati procedurile de clatire si absorbire a apei pentru a va asigura ca nu mai ramane nici un strop de solutie pe covor.
Uscarea: Lasati covorul la aer pentru a se usca. Nu-l uscati cu un foehnul deoarece poate deteriora tesatura.
Pete pe baza de ulei

Petele de ulei de pe covoare sunt mai dificil de indepartat decat cele pe baza de apa. Untul, uleiul de gatit, ciocolata, creioanele colorate, maioneza, ceara de la lumanari si grasimea pot lasa pe covor pete pe baza de ulei. Urmand sfaturile de mai jos, puteti scapa de ele.

Cel mai important lucru pe care trebuie sa il faceti, imediat ce covorul este patat cu ceva pe baza de ulei, este sa-l stergeti cu un servetel sau cu un prosop de hartie, astfel incat substanta care cauzeaza pata sa fie inmuiata cat mai repede posibil. Se poate folosi si faina de malai in acest scop.

Curatarea: Amestecati o cantitate egala de alcool metilic si amoniac si aplicati-o pe pata de pe covor si frecati. Repetati pana cand pata este eliminata de tot.
Clatirea: Clatiti folosind un sapun delicat si apa curata.
Absorbirea: Folositi un prosop absorbant sau prosoape de hartie.
Uscarea: Se usuca la aer sau cu ajutorul unui aspirator.

Daca nu puteti indeparta petele de pe covor folosind sfaturile de mai sus, va recomandam sa il duceti la o spalatorie sau curatatorie profesionala. De asemenea, nu uitati sa cititi instructiunile producatorului, inainte de a folosi orice solutii pentru indepartarea petelor.
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Curatenia casei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron