Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Idei si sfaturi pentru a avea o casa curata cu cat mai putin efort!

Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Mesajde hera » Joi Apr 12, 2012 11:18 am

Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Este foarte importanta curatarea si intretinerea marmurei din baie, marmura fiind una din cele mai frumoase pietre naturale folosita in amenjarile interioare. Este o piatra dura dar si foarte pretentioasa, fiind predispusa la pete si zgarieturi, de aceea are nevoie de ingrijire si atentie constanta. In baie se gaseste mai mereu marmura, si fiind o incapere cam aglomerata de produse de ingrijire si detergenti de curatare + altele, se pot petrece adesea deteriorari ale marmurei.
Daca vrei o marmura frumoasa care arata mereu ca noua trebuie sa stii cum sa o ingrijesti si ce solutii sa folosesti.
•Prevenirea petelor si a zgarieturilor
Prevenirea petelor si a zgarieturilor de pe marmura este la fel de importanta ca si curatarea acesteia, lichidele folosite trebuie sterse imediat, deoarece orice lichid color poate lasa o pata. Oricare alte lichide precum vinul, cafeaua sau sucul sunt bauturi comune care pot pata marmura. Pentru a preveni formarea petelor stegeti imediat cu o panza moale, nu frecati caci riscati sa imprastiati lichidul iar pata se poate extinde.
Substantele acide precum sucul sau otetul, care cad pe suprafata marmurei, daca nu sunt sterse la timp vor incepe sa o macine. Astfel isi poate pierde si stralucirea, insa acest lucru poate fi prevenit prin izolare sau finisare.
•Repararea zgarieturilor
Procedeul de re-cristalizare este metoda eficinta pentru repararea zgarieturilor de pe suprafata dumneavoastra de marmura. Cand este cristalizata, marmura isi recapata stralucirea si culoarea naturala.
In timp marmura isi poate pierde din finisajul lucios chiar si cu o acoperire si o protectie normala, de aceea este foarte bine sa va informati mai bine in solutiile de protectie a marmurei.
Pentru o protectie mai buna, aplicati doua straturi de protectie dupa montarea marmurei, straturi ce vor proteja si vor impermeabiliza pardoseala in timp. Folositi LTP MPG Sealer, este o solutie inovatoare chiar si pentru suprafetele peretilor, nu doar a podelei. La fel si LTP Grout & Tile Protection care ajua la protejarea chiturilor de rost (gresie, faianta, marmura, etc) impotriva patrunderilor de apa, ulei, grasini sau depuneri de calcar.
Baia fiind o camera umeda, se poate forma calcar pe suprafata marmurei, iar pentru asta este important sa nu lasam marmura sa se usuce de la sine, fiecare picatura de apa trebuie stearsa.
•Daune provocate de caldura
Caldura este un alt dusman de temut pentru marmura. Bauturile calde, lumanarile si multe alte produse producatoare de caldura nu trebuie niciodata sa faca contact cu marmura. Se pot folosi covorase sau alte materiale care absorb caldura si previn daunele provocate pe marmura din cauza caldurii.
Asigurati-va ca folositi lumanarile pe un suport special si diferite bucati de pasla pe marmura care a fost zgariata.
Pastrati cosmeticele intr-o geanta pentru accesorii, chimicalele care se gasesc in produsele de igiena si ingrijire pot dauna suprafetei marmurei.
•Curatarea generala
Curatarea si intretinerea marmurei din baie este foarte importanta i mentinerea aspectului marmurei, nu conteaza cat de atent esti in prevenirea petelor si a zgarieturilor, unele accidente nu pot fi evitate, insa pot fi reparate.
Curatarea marmurei cu apa calda distilata si o panza moale pastreaza aspectul natural de nou al marmurei dumneavoastra. Nu lasati marmura sa se deterioreze, fiti atenti mereu la accidentele care pot dauna.
Ingrijiti-va regulat de aspectul podelei dumneavoastra.
Nu se folosesc niciodata materiale abrazive. Daca aveti nevoie de produse de curatenie, alegeti-le pe cele cu PH neutru. Sunt multe produse comerciale speciale pentru a curata marmura. Cititi instructiunile de pe produsul ales si informati-va ca este exact ceea ce aveti nevoie.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Mesajde inncristina » Joi Dec 27, 2012 12:44 pm

Prevenirea petelor si a zgarieturilor de pe marmura este la fel de importanta ca si curatarea acesteia, lichidele folosite trebuie sterse imediat, deoarece orice lichid color poate lasa o pata. Oricare alte lichide precum vinul, cafeaua sau sucul sunt bauturi comune care pot pata marmura. Pentru a preveni formarea petelor stergeti imediat cu o panza moale, nu frecati caci riscati sa imprastiati lichidul iar pata se poate extinde.
Substantele acide precum sucul sau otetul, care cad pe suprafata marmurei, daca nu sunt sterse la timp vor incepe sa o macine. Astfel isi poate pierde si stralucirea, insa acest lucru poate fi prevenit prin izolare sau finisare.
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Re: Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Mesajde CyleX4 » Dum Mar 03, 2013 10:29 am

Daca ati patat cu calcar asigurati-va ca o sa curatati fiecare strop. Nu lasati niciodata o suprafata de marmura sa se usuce de la sine chiar daca nu e calcar. Orice strop de apa lasat sa se usuce de la sine poate pata marmura.Stergeti cu o panza moale si curata. Intotdeauna sa aveti un vas care sa absoarba condensul.
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Mesajde andu4bidden » Vin Apr 12, 2013 9:08 am

Multumim pentru sfaturi! Foarte utile!
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Mesajde ionnela_22 » Mie Iul 17, 2013 6:12 pm

;) bravo !
ionnela_22
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 14, 2012 9:53 am

Re: Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Mesajde cedog » Vin Oct 18, 2013 10:39 pm

intersante sfaturi..nu stiam de ele. Eu lasam sa se usuce apa si de aici mai gaseam marmura putin patata..apoi frecam la ele... :lol:
cedog
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Oct 18, 2013 10:29 pm

Re: Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Mesajde Metalico » Mar Oct 29, 2013 10:16 am

Multumim! Foarte utile!
Metalico
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 15, 2013 11:31 am

Re: Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Mesajde adipl » Dum Noi 24, 2013 6:50 pm

Daca nu clatiti bine dupa ce spalati, cu siguranta ca va fi patata! Multumim pentru sfaturi!
adipl
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Sep 30, 2013 5:25 pm

Re: Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Mesajde to_nica » Lun Noi 25, 2013 12:31 pm

Foarte utile sfaturile. Am o intrebare: LTP MPG Sealer si ce produse ai mai mentionat, se gasesc usor, in hypermarketuri gen cora sau se gasesc in magazine speciale?
to_nica
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 28, 2013 3:48 pm

Re: Curatarea si intretinerea marmurei din baie

Mesajde marcelb » Lun Noi 25, 2013 6:50 pm

to_nica scrie:Foarte utile sfaturile. Am o intrebare: LTP MPG Sealer si ce produse ai mai mentionat, se gasesc usor, in hypermarketuri gen cora sau se gasesc in magazine speciale?


Aici gasesti produsele LTP: Impermeabilizant Marmura Travertin Granit - Tratamente pentru piatra naturala
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Următorul

Înapoi la Curatenia casei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron