Pastrare legume-fructe proaspete

Idei si retete pentru pastrarea si conservarea in cele mai bune conditii a legumelor si fructelor.

Pastrare legume-fructe proaspete

Mesajde friday_325 » Mar Iul 16, 2013 11:01 am

Buna, am citit pe undeva ca fructele si legumele proaspete pot fi pastrate pentru mai mult timp in frigider daca sunt infoliate. Ce parere aveti, a folosit cineva un aparat de infoliat, isi merita banii ?
friday_325
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 16, 2013 10:53 am

Re: Pastrare legume-fructe proaspete

Mesajde Nicoleta Manole » Mar Sep 17, 2013 4:36 pm

Nu stiu de aparatele de infoliat. Eu le pastrez in caserole in congelator. Rosiile si castravetii nu pot fi pastrati astfel, totusi.
As vrea sa pun prune la pastrat in congelator. Oare rezista?
Nicoleta Manole
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 17, 2013 11:48 am

Re: Pastrare legume-fructe proaspete

Mesajde PaulaGab » Vin Oct 11, 2013 12:43 am

Fructele si legumele proaspete se pastreaza foarte bine in congelator infoliate in pungi si vidate. Aparatul de infoliat videaza si sigileaza pungile.
Prunele de asemenea se pastreaza foarte bine in pungi vidate si infoliate. Anul acesta eu am scos samburele de la prune si am pus miez de nuca in locul samburelui. Le-am pus apoi la cuptor nu foarte mult timp ca sa se deshidrateze putin si apoi le-am sigilat si infoliat. Sunt foarte gustoase in aceasta combinatie.
PaulaGab
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Pastrare legume-fructe proaspete

Mesajde muna » Mie Dec 04, 2013 2:35 am

stie cineva in ce conditii se pastreaza cel mai bine merele peste iarna?
muna
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Pastrare legume-fructe proaspete

Mesajde emili » Lun Dec 16, 2013 10:46 pm

Stie cineva cum pot pastra peste iarna gutuile, merele si nucile?
emili
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mar 08, 2009 12:00 am

Re: Pastrare legume-fructe proaspete

Mesajde segaldia » Mar Feb 17, 2015 9:10 pm

Recent am vazut un reportaj care descria ca fiind cel mai recomandat sa consumi legume si fructe care au fost congelate imediat dupa recoltare. Bineinteles ca era vorba de perioadele cand nu ai posibilitatea sa le consumi proaspete. Idee reportajului era ca aceasta ar fi cea mai sanatoasa metoda de conservare, deoarece astfel s-ar pastra tot ce e mai bun si hranitor din ele. O seara buna tuturor :)
segaldia
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 25, 2011 12:01 pm


Înapoi la Pastrarea si conservarea legumelor si fructelor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori