Conservarea castravetilor

Idei si retete pentru pastrarea si conservarea in cele mai bune conditii a legumelor si fructelor.

Re: Conservarea castravetilor

Mesajde florentinab » Joi Oct 11, 2012 10:06 am

Am facut primele serii in vara cu o reteta ca cea de mai sus si nu stiu ce s-a intamplat ca am descoperit castravetii fara interior. Parca erau seci. Apoi am folosit Pikant fix, desi nu prea sunt de-acord, si acum sunt buni de mancat.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Conservarea castravetilor

Mesajde smarald_eufro » Joi Oct 11, 2012 10:29 am

Pai....de vina nu este reteta,ci produsul in sine. Daca au fost tratati sau nu asta vedem dupa ce am dat o gramada de bani pe ei si am muncit pentru conservarea lor. Poate sa fie si seceta o cauza majora in dezvoltatea plantelor, legumelor, fructelor. Asta e ! :roll:
smarald_eufro
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 31, 2012 8:00 pm

Re: Conservarea castravetilor

Mesajde florentinab » Mie Oct 17, 2012 3:47 pm

Nu au fost tratati, pentru ca au fost din solarul propriu. Ma gandesc ca a fost fortati de caldura sa creasca repede si poate de-asta au fost seci.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Conservarea castravetilor

Mesajde mtcamy » Lun Oct 22, 2012 2:54 pm

Buna!Eu am conservat pentru prima oara castraveti anul acesta si sincer nu am stiut diferenta dintre saramura si solutie fierbinte, asa ca am pus totul la foc: apa, otet dupa gust, miere, sare mare neiodata, usturoi, hrean, mustar, piper boabe si cozi de marar uscate. Am lasat sa dea cateva clocote pana sa se dizolve sarea si am pus solutia asa fierbinte in borcane cu toate celelalte ingrediente. Au iesit niste castraveti excelenti.
mtcamy
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 22, 2012 1:57 pm

Re: Conservarea castravetilor

Mesajde fonodie » Vin Dec 14, 2012 3:40 pm

Eu cu Pikant fix am pus muraturile si sunt multumita cu ele.
fonodie
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 14, 2012 3:28 pm

Re: Conservarea castravetilor

Mesajde myky22 » Lun Sep 09, 2013 9:12 pm

am si eu o reteta speciala
la un borcan de 800 pun castravetii frumos in el apoi pun ceapa,morcov,boabe de mustar ,marar si 1 lg sare,2 zahar,5 otet si ies foarte buni apoi ii pun la sterilizat/
myky22
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Dec 09, 2010 12:00 am

Re: Conservarea castravetilor

Mesajde jebelean ovidiu » Mar Mar 31, 2015 11:34 am

Cei mai buni castraveti murati sunt castravetii dulci conservati in suc propriu.
jebelean ovidiu
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 31, 2015 11:23 am

Anterior

Înapoi la Pastrarea si conservarea legumelor si fructelor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator