Cum vopsim si decoram ouale de Paste

Loc de discutii pentru membrii comunitatii CaseSiGradini.ro, pe orice tematica, chiar daca nu tine de domeniul constructiilor si amenajarilor.

Moderator: raziel

Cum vopsim si decoram ouale de Paste

Mesajde petrilaana » Lun Apr 09, 2012 8:46 am

Mai sunt cateva zile pana la Paste si cred ca ar fi interesanta o discutie despre cum vopsim si decoram ouale de Paste.

Auzim toata ziua despre cum sa mancam sanatos, cum sa traim sanatos in case ecologice, asa ca pun intrebarea: dar ouale de Paste cum le vopsim, cu metode traditionale, folosind diverse plante, sau cu vopsele chimice din comert?

Eu recunosc ca, de-a lungul anilor, am folosit ambele metode, dar anul acesta am de gand sa le colorez in coji de ceapa rosie. Si probabil le voi decora cu frunze de trifoi, coada soricelului si alte frunze interesante pe care le voi gasi pe afara.

Voi ce alte propuneri aveti?
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Cum vopsim si decoram ouale de Paste

Mesajde mirelat » Lun Apr 09, 2012 9:04 am

Mai ales pentru cei cu copii mici, daca le dati sa manace din ouale vopsite, eu zic sa alegeti metode naturale de vopsire a acestora.

Iata cateva plante si culorile obtinute, unele din incercate, altele doar din auzite:

1. Rosu: sfecla rosie, coji de ceapa rosie;
2. Portocaliu: coji de ceapa, morcov;
3. Albastru: mure, afine;
4. Galben: sofran, coji de portocale, lamai;
5. Verde: frunze de spanac, urzici;
6. Maro: cafea macinata/solubila, ceai negru.

Succes si un "Paste Fericit" tuturor!
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cum vopsim si decoram ouale de Paste

Mesajde muschu » Lun Apr 09, 2012 9:10 am

Eu am incercat pana acum doar metoda cu cojile de ceapa, dar mi se pare foarte buna si ideea cu sfecla rosie, cred ca are pigmenti mai puternici ca si ceapa, si de un rosu mult mai intens.
Poate incerc sfecla anul acesta ;) .
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Cum vopsim si decoram ouale de Paste

Mesajde pal.elena » Lun Oct 07, 2013 7:59 pm

Frunzele de nuc fierte nu se pot folosi?
Pentru maro ma gandeam... tinand cont de faptul ca sunt folosite pentru a oferi nuante parului.
Valabil si pentru ceaiul de musetel. Sfecla rosie am incercat-o si merge, insa de obicei aleg sa nu ma complic prea tare, caci in perioada aia sunt atat de multe alte activitati atat de elaborate de facut incaaat ...
pal.elena
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 28, 2013 3:08 pm


Înapoi la Cafeneaua CaseSiGradini.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron