Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun?

Loc de discutii pentru membrii comunitatii CaseSiGradini.ro, pe orice tematica, chiar daca nu tine de domeniul constructiilor si amenajarilor.

Moderator: raziel

Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun?

Mesajde mirelat » Vin Dec 02, 2011 5:48 pm

Pentru ca se apropie Craciunul, va invit la o discutie pe tema pomului de Craciun.

Voi ce alegeti: brad natural sau brad artificial? Si, de ce?
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde marcelb » Vin Dec 02, 2011 7:29 pm

Sunt in viata unele alegeri pe care le facem mai mult cu inima decat cu mintea si, cred ca si pomul de Craciun intra in categoria aceasta.

Daca ar fi sa alegem rational, cred ca bradul artificial are mai multe avantaje:
- pretul comparabil cu al unui brad natural, in conditiile in care bradul artificial poate fi folosit ani la rand;
- aspectul ecologic, anual se taie de Craciun milioane de brazi in toata lumea. Va puteti imagina cum ar arata o padure cu toti brazii taiati in ultimii 50 de ani in lume?
- am vazut oferte de brazi artificiali dotati cu tot felul de accesorii, de exemplu instalatie de ninsoare artificiala!

Vad insa si un dezavantaj rational al bradului artificial, depozitarea acestuia peste an, intr-un apartament si asa insuficient ca si spatiu.

Dar, cum spuneam, cred ca pomul de Craciun se alege mai mult cu inima, si, cineva care s-a obisnuit an de an sa simta de Craciun in casa mirosul de brad, greu se va impaca cu un brad artificial.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde alex33druta » Vin Dec 02, 2011 7:41 pm

Bradul natural este mai frumos si are un miros mai placut.
alex33druta
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 29, 2011 7:21 pm

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde petrilaana » Sâm Dec 03, 2011 9:22 am

Ar mai fi varianta bradului natural la ghiveci. Dupa sarbatori il plantezi in gradina, daca ai loc. Si in cativa ani ai padurea ta de brazi ;) .
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde muschu » Sâm Dec 03, 2011 7:36 pm

Sunt de acord cu petrilaana, mai ales ca in magazine se vand cu brazii artificiali si tot felul de spray-uri pentru decoratul acestora, care dauneaza clar celor cu astm sau alte probleme respiratorii. :shock:
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde yvonne16 » Dum Dec 04, 2011 12:40 pm

Eu aleg bradul natural. Mirosul de brad si aromele de la bucatarie atunci cand se face cozonacul imi dau o stare de bine, de sarbatoare, si nu pot sa uit un ajun de Craciun cand pe seara, ma intorceam acasa, ninsese in acea zi si era o liniste de iarna, si pe toata strada era un miros de sarmale. Se simtea pretutindeni ca oamenii se pregatesc de o mare sarbatoare.
yvonne16
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Ian 02, 2011 12:00 am

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde irish05 » Mie Dec 14, 2011 6:40 pm

oooooo, doamne, ce bine ar fi sa ne permitem toti bradul natural.
irish05
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde lilif » Joi Ian 12, 2012 11:37 am

De mai multi ani folosim bradul artificial, pe care apoi il depozitam (bine impachetat) in podul blocului. Blocul e prevazut cu mansarda.
Recunosc ca imi este dor de mirosul de brad si intotdeauna, de sarbatori cumpar o coronita din brad natural pe care o asez pe masa.
lilif
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde elenafr » Mar Ian 24, 2012 2:27 pm

De cativa ani impodobim bradul artificial. Mi se pare o cruzime sa tai atat de multi braduti, doar pentru un capriciu: sa stea frumos impodobit cateva zile. Mai potriviti sunt brazii in ghiveci pe care primavara ii putem muta in gradina sau intr-o padure.
Pe de alta parte, un brad artificial nu face mizerie (nu-i cad acele) si poti sa-l tii impodobit toata luna decembrie fara sa se ofileasca.
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde Pilca Rodica » Mar Ian 31, 2012 7:49 pm

Eu am optat anul acesta pentru bradul artificial. este primul an. dar consider ca nu merita sa sacrificam natura pentru un obicei si desi mirosul bradului natural nu poate fi inlocuit cu nimic, e totusi mai avantajos bradul artificial.
Pilca Rodica
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 31, 2012 7:16 pm

Următorul

Înapoi la Cafeneaua CaseSiGradini.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron