Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun?

Loc de discutii pentru membrii comunitatii CaseSiGradini.ro, pe orice tematica, chiar daca nu tine de domeniul constructiilor si amenajarilor.

Moderator: raziel

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde blonddaa » Mie Feb 15, 2012 2:58 pm

Eu cumpar brad facut din crengute. E foarte des, tine foarte mult si miroase a munte in toata casa.
blonddaa
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 12, 2012 2:03 pm

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde victoria_secrets90 » Dum Feb 26, 2012 4:02 am

Bradul natural are un miros de cetina greu de inlocuit unic pentru sarbatorile de iarna eu nu l-as inlocui niciodata. :D
victoria_secrets90
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iul 31, 2011 6:01 pm

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde alex_baiasu10 » Mie Dec 12, 2012 8:15 am

Eu prefer bradul artificial dintr-un singur motiv: poate reducem astfel taierea brazilor naturali!!!!!!
alex_baiasu10
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde Valina33 » Mie Dec 12, 2012 9:47 pm

Eu sunt pentru bradul artificial, categoric. Natura nu merita sacrificata in fiecare an din cauza unor idioate de traditii pe care nu mai vreti sa le schimbati, chiar daca asta face mult rau. Un brad normal la vreo 1800 cm creste cam in 10 ani. el creste atat in 10 ani si vine lacomul de om si-l taie ca sa-l tina in casa 1 luna, dupa care sa-l arunce. A mai avut o idee buna persoana care vinde brazi in ghivece - daca vrei neaparat brad viu, opteaza pentru ei.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Brad natural sau brad artificial pentru Craciun?

Mesajde virgilgurita » Mie Dec 19, 2012 10:55 am

Salut!
Eu prefer bradul natural, are un alt aspect decit cel din plastic, se gaseste de cumparat peste tot in sezonul rece si il pot pastra intr-o galeata de 20-25 l cu pamant sa-l am si la anul.
virgilgurita
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 19, 2012 10:38 am

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde Nic » Mie Dec 19, 2012 12:10 pm

Valina33 scrie:Eu sunt pentru bradul artificial, categoric. Natura nu merita sacrificata in fiecare an din cauza unor idioate de traditii pe care nu mai vreti sa le schimbati, chiar daca asta face mult rau. Un brad normal la vreo 1800 cm creste cam in 10 ani. el creste atat in 10 ani si vine lacomul de om si-l taie ca sa-l tina in casa 1 luna, dupa care sa-l arunce. A mai avut o idee buna persoana care vinde brazi in ghivece - daca vrei neaparat brad viu, opteaza pentru ei.


De acord cu tine, nu trebuie sa distrugem natura nici macar pentru pastrarea traditiilor! Ar mai fi insa varianta brazilor din pepiniera. Poate ca nu au acel miros puternic ca al brazilor crescuti natural, dar in acest fel impacam cumva si capra si varza ... Parca totusi Craciunul e altfel cand in camera miroase a brad. Chiar daca acel miros nu e prea puternic :)
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde ionutz2706 » Mar Dec 25, 2012 8:34 pm

Eu am alternat bradul natural cu cel artificial. Am pus in balanta avantajele si dezavantajele in functie de bradul ales si a rezultat unele avantaje in plus pentru cel artificial. Printre acestea as putea enumera: pretul accesibil, coroana bogata si uniform distribuita, faptul ca acele nu se desprind din el dupa o perioada mai mare de timp, nu mai are nevoie de suport pentru ca ''vine la pachet'' cu bradul.
ionutz2706
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 25, 2012 7:49 pm

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde andretm » Sâm Dec 29, 2012 12:19 pm

Eu am optat de ceva ani pentru bradul artificial.
andretm
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 29, 2012 12:13 pm

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde Ramo Mona » Sâm Ian 12, 2013 6:33 pm

eu prefer bradul natural datorita mirosului si aspectului, daca as sta la casa as lua unul in ghiveci dar cum locuiesc la bloc n-am incotro il cumpar taiat, dar la ce preturi sunt in ziua de azi e de inteles de ce majoritatea oamenilor isi cumpara brad artificial asa il au an de an
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Brad natural sau brad artificial pentru pomul de Craciun

Mesajde pal.elena » Lun Oct 07, 2013 8:02 pm

Foarte mult timp am mers cu bradul natural, de dragul celor mici.
Parfumul specific facea ca atmosfera de craciun sa fie completa si consideram ca merita stradania colectiva din partea noastra de a strange nesfarsitele ace cazute. Acu vreo 2 ani, ne-am desteptat si noi si am trecut pe artificial, iar daca avem nevoie de miros de brad, deschidem geamul.
Beunăziua. Pentru cei interesati, recomand ceva util creaţi un site gratis.
pal.elena
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 28, 2013 3:08 pm

Anterior

Înapoi la Cafeneaua CaseSiGradini.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron