La casa sau la bloc?

Loc de discutii pentru membrii comunitatii CaseSiGradini.ro, pe orice tematica, chiar daca nu tine de domeniul constructiilor si amenajarilor.

Moderator: raziel

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde yvonne16 » Mie Feb 22, 2012 1:57 pm

Eu stau la casa si imi place. E mereu ceva de facut, dar e frumos. Acum doua zile am iesit in curte. Era asa de cald, soarele ne mangaia usor si nu as mai fi intrat in casa. Azi am facut un tur de gradina si daca vremea este buna, peste o saptamana incep insamantarile de primavara. Nu imi place sa-mi cumpar zarzavaturi din piata. Prefer viata la casa, la tara.
yvonne16
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Ian 02, 2011 12:00 am

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde georgiana-francesca » Joi Feb 23, 2012 9:16 am

Am stat la casa in copilarie, apoi la bloc dupa ce m-am casatorit, dar cu chirie asa ca am optat pentru o casa la tara si ne-am apucat de treaba.
georgiana-francesca
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 23, 2012 8:59 am

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde Valina33 » Lun Mar 19, 2012 12:59 pm

Casa e cel mai bun loc unde poate locui o persoana. Daca vrei sa ai intotdeauna ceva de facut sau daca vrei sa iesi seara in ograda sa te relaxezi la aer in capot sau pijama si in papuci de casa. Copiii se dezvolta mai bine la curte, plus ca poti avea un animal, o pasare, o leguma sau flori. La apartament seara de seara cand vii acasa de la servici si vrei sa te odihnesti, ba auzi cearta vecinilor, ba ti se sparge vreo teava si iti inunzi vecinul (binenteles ca trebuie sa-i repari), toate platile care trebuie sa le faci-cum ar fi liftul (daca e cazul), femeia de servici, electricianul, curentul de pe scara etc.etc.asa la casa platesti ce consumi, repari ce ti se strica... si poti face plaja in gradina fara sa mergi cu bagajele dupa tine:)
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde EKP » Sâm Mar 24, 2012 5:46 pm

Fiecare cu avantajele si dezavantajele sale.
Eu locuiesc la bloc momentan si pot spune ca nu m-as vedea locuind la casa. :lol: Dar poate cine stie, daca va fi vreo oportunitate, s-ar putea sa ma gandesc la acest aspect. ;)
Avatar utilizator
EKP
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 22, 2012 10:16 pm

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde anacrisa » Dum Mar 25, 2012 8:30 pm

roger-ius scrie:
anacrisa scrie:Copilul o sa creasca, nu o sa mai depinda de noi. Pe el il vom lasa la bloc si ne mutam noi.... :lol: batranii.
Oricum, nu se compara traiul la curte cu cel de la bloc... la curte e mult mai... aerisit, si nu te plictisesti niciodata!


Si eu votez pentru traiul mai "aerisit"! Dar nu e pacat sa profiti de casa doar la "batranete"?



:lol: si eu sper sa nu fie chiar la ...batranete :) :lol: acum avem 38 de ani....traim si noi cu speranta :lol: ca o vom finaliza cat mai repede,Doamne ajuta!!!
anacrisa
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:51 pm

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde Ramo Mona » Mar Apr 03, 2012 6:41 pm

Desi locuiesc la bloc si nu pot spune ca imi displace, trebuie sa recunosc ca mereu mi-am dorit o casa unde sa am gradina pentru a-mi cultiva legume, flori dar si pomi fructiferi. Cea mai mare satisfactie o ai cand recolta e bogata si stii ca ceea ce ai cultivat, ingrijit si cules e rodul muncii depuse.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde alex_baiasu10 » Mie Dec 12, 2012 8:23 am

La casa e cel mai bine. Nu se compara cu traiul la bloc, mai ales daca ai niste vecini care traiesc, fiecare, dupa regulile lor si nu se adapteaza colectivului...
alex_baiasu10
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde virgilgurita » Mie Dec 19, 2012 11:10 am

Viata la bloc este pentru oamenii f. ocupati, comozi, care nu vor (nu au timp) sa mestesugareasca ceva prin curte.
Si la casa iti poti creia conditii ca la bloc, avand apa calda si rece in casa.
3 camere + baie + bucatarie + camara consider ca sunt suficiente pentru o familie sa duca un trai bun. Avantajul vietii la casa este ca potii avea un animal de companie in curte, cateva flori, un pic de gazon, un garaj si intimitate fara sa stai cu grija ca se uita vecinul pe vizor sau te inunda cel de sus.
Deci, prefer la casa.
virgilgurita
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 19, 2012 10:38 am

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde tanase_elena » Mar Sep 17, 2013 3:15 pm

Depinde si unde esti obisnuit ca degeaba imi spune cineva ca am 100 de avantaje daca stau la bloc, eu nu as putea sa stau inchisa intr-un apartament.
tanase_elena
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 13, 2012 9:43 am

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde pal.elena » Lun Oct 07, 2013 7:55 pm

Eu una sunt ferm convinsa ca viata la tara nu e de mine.

Mi-a placut foarte mult atunci cand eram copil sa merg in vacantele de vara la tara la bunica, insa asta doar pentru ca eu eram mai mult musafir decat orice altceva, iar munca care imi revenea mie nu era covarsitoare; pe bunica nici nu puteam sa o urmaresc, era ca o furnicuta, de dimineata de la 5, pana la inserat.

Asta lasand la o parte preferintele specifice fiecaruia. Eu una stiu ca n-as putea folosi "baia" din curte cand sunt -20 grade afara, caci in mod clar nu as face canalizari si alte alea cand ma gandesc ce gauri imi lasa in portofel lunar. Traitul la tara are si partile incredibil de minunate, insa doar pentru niste seri cu cerul plin de stele, nu merita efortul. La cateva zile ici si colo pe perioada anului, nu as zice pas, totusi.
pal.elena
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 28, 2013 3:08 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafeneaua CaseSiGradini.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori