La casa sau la bloc?

Loc de discutii pentru membrii comunitatii CaseSiGradini.ro, pe orice tematica, chiar daca nu tine de domeniul constructiilor si amenajarilor.

Moderator: raziel

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde anasoare60 » Vin Noi 25, 2011 8:21 am

La casa evident finca o casa o poti transforma intr-un bloc dar invers nu merge . :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D poate doar sa pui o gradina de legume la mansarda cu porcul si gainile langa.
anasoare60
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 31, 2011 6:04 pm

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde blue65 » Lun Noi 28, 2011 10:45 am

Eu m-am indragostit de casa:), am stat toata viata la bloc, acum, de un an jumatate stau la casa (nu e a mea) si e grozav sa stai cu "picioarele pe pamant" :)
blue65
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 14, 2010 12:00 am

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde anacrisa » Lun Noi 28, 2011 10:15 pm

Acum stam la bloc, dar am inceput sa ridicam si o casa, la care momentan nu mai facem nimic (a venit criza peste noi :lol: ), doar o vizitam, si mai facem cate un gratar ;) .
Nu vreau sa ma mut din Bucuresti curand, pt ca am un copil de 12 ani care merge la scoala in cartierul in care locuim, plus ca inca, zona in care este casa nu este prea... populata, strazile nu sunt gata, dar in 10 ani (ca noi asa dorim) sa se termine cu lucrul la utilitati si sa ne putem muta.
Copilul o sa creasca, nu o sa mai depinda de noi. Pe el il vom lasa la bloc si ne mutam noi.... :lol: batranii.
Oricum, nu se compara traiul la curte cu cel de la bloc... la curte e mult mai... aerisit, si nu te plictisesti niciodata!
anacrisa
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:51 pm

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde roger-ius » Mar Noi 29, 2011 12:23 pm

anacrisa scrie:Copilul o sa creasca, nu o sa mai depinda de noi. Pe el il vom lasa la bloc si ne mutam noi.... :lol: batranii.
Oricum, nu se compara traiul la curte cu cel de la bloc... la curte e mult mai... aerisit, si nu te plictisesti niciodata!


Si eu votez pentru traiul mai "aerisit"! Dar nu e pacat sa profiti de casa doar la "batranete"?
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde alinabarbu » Joi Ian 12, 2012 11:15 pm

depinde, la bloc e mai comod, dar nu se compara cu casa, sa ai multe flori, eventual niste animalute, asta depinde de fiecare si de cat timp are, unele persoane sunt mai comode, prefera blocul, altele mai energice, depinde de fiecare! :)
alinabarbu
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 12, 2012 10:24 pm

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde DianaSeptember » Vin Ian 13, 2012 4:52 pm

Sincer, eu prefer locuinta la bloc. Nu ma vad traind la casa deloc. M-am obisnuit cu vecinul de jos care mai "reorganizeaza" cateodata peretii cu bormasina, cu cel de sus care imi dedica manele pe care le "ador", cu vecina de alaturi care "joaca" razboi si pace cu membrii familiei sale, avand grija ca tipetele sa-i fie auzite intr-o acustica perfecta pana la etajul 6, cel putin (eu stau la 1), cu cealalta care face mancare si uita ca s-a inventat hota sau geamul deschis ca sa nu umple de mirosul mancarurilor ei rufele proaspat spalate si intinse in balconul comun. Deci, bloc sa fie ! ;)
DianaSeptember
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 02, 2011 1:01 pm

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde roger-ius » Sâm Ian 14, 2012 2:01 pm

DianaSeptember scrie:Deci, bloc sa fie ! ;)


Super mesajul tau! :)
In cateva randuri ai sintetizat foarte bine "avantajele" traiului la bloc!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde DianaSeptember » Mar Ian 17, 2012 3:04 pm

Multumesc pentru aprecieri. ;)
DianaSeptember
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 02, 2011 1:01 pm

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde tdj31 » Mie Ian 18, 2012 12:27 pm

Consider ca a locui la casa este mai frumos decat la bloc, mai ales vara, insa necesita mai mult timp sa te ocupi de ea, mai ales daca ai si gradina. Daca nu ai bani sa platesti serviciile altor persoane, este frustrant sa ai o casa si o gradina neingrijita. La fel si daca nu iti permiti sa platesti utilitatile,care sunt mai mari daca vrei o suprafata mai mare. Pana la urma totul tine de cat isi permite fiecare si cat il tine buzunarul, dar si de zona, pentru ca mai bine stau intr-o zona buna la bloc decat intr-o zona rea la casa.
tdj31
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: La casa sau la bloc?

Mesajde blonddaa » Mie Feb 15, 2012 3:00 pm

Stau la bloc, din pacate. Stau la parter, din fericire. Am gradinita cu flori. Prefer sa stau la casa, fara vecini galagiosi.
blonddaa
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 12, 2012 2:03 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafeneaua CaseSiGradini.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori