Ajutor!! Fire roase de soareci la masina

Loc de discutii pentru membrii comunitatii CaseSiGradini.ro, pe orice tematica, chiar daca nu tine de domeniul constructiilor si amenajarilor.

Moderator: raziel

Ajutor!! Fire roase de soareci la masina

Mesajde ARINA » Mie Apr 13, 2011 7:25 pm

STAU LA CASA SI INCA NU AM CONSTRUIT GARAJUL. DE CURAND AM OBSERVAT SUB CAPOTA MASINII DOUA FIRE RETEZATE DE SOARECI SAU SOBOLANI.
AM CUMPARAT DE LA PETSHOP NISTE PLICULETE CU GEL DESPRE CARE AM AUZIT CA , DACA AR FI MUSCATE DE ROZATOARE , AR PROVOCA MOARTEA ACESTORA
DAR PLICULETELE SUNT INTACTE. DACA STITI ALTA SOLUTIE DE A SCAPA DE ROZATOARE VA ROG SA MA AJUTATI. MULTUMESC
ARINA
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 28, 2010 11:00 pm

Re: Ajutor!! Fire roase de soareci la masina

Mesajde ando » Joi Apr 14, 2011 11:43 am

Am patit si eu asta, si inca de 2 ori. In 2 ierni mi-au ros sobolanii ceva fire la ABS. Am patit-o doar iarna cand era ger, din cauza ca motorul la masina mea se mentine mult timp cald dupa oprire. Si evident s-a intamplat cand am parcat masina seara dupa un drum mai lung (deci a fost motorul cald peste noapte).
Ce am facut eu: am pus ceva detartrant peste noapte la motor (din ala obisnuit, folosit pt toalete). Oricum sa fie ceva cu miros puternic de chimicale. Stiu ca imi puneam si ceva pastile de naftalina (nu stiu daca alea au avut efect)...Sunt si aparate cu ultrasunete pe care omul nu le percepe. Eu mi-am comandat de pe net (sa aiba alimentare la baterie, nu la curent). Aparatul pana la urma nu l-am mai pus...
Iarna asta n-am mai avut probleme. Iarna trecuta timp de vreo 2 luni in fiecare seara plasam "chimicalele", iar dimineata le luam ca sa nu cada in timpul mersului.
Ideea e ca daca au intrat o data, lasa mirosul specific care ii invita si pe ceilalati confrati. Deci incearca sa combati mirosul cu ceva mai puternic.
Daca stai la casa ia in calcul si starpirea lor: otravuri, caini, pisici, etc. Eu nu aveam posibilitatea asta, masina fiind parcata in fata blocului.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Ajutor!! Fire roase de soareci la masina

Mesajde Ramo Mona » Vin Sep 23, 2011 6:56 pm

Poate niste graunte otravite te-ar ajuta sa scapi de soareci si sobolani, imprastiate prin zona unde este parcata masina.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Ajutor!! Fire roase de soareci la masina

Mesajde pnicoleta » Mie Noi 23, 2011 1:12 pm

Waw, asta da problema. Nu stiam ca soarecii mananca si cabluri. Dar pe criza asta .... :?
pnicoleta
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Noi 23, 2011 1:01 pm

Re: Ajutor!! Fire roase de soareci la masina

Mesajde anacrisa » Mar Feb 28, 2012 1:50 pm

Noi stam la bloc, ghena este aproare de parcare asa ca, am avut si noi probleme de genul asta. Cautati in comert, este o solutie gen ... lipici, otravitoare, ca sa zic asa, nu mai retin cum se numea deoarece am folosit-o acum mult timp....dar am ...uns :)practic pe la motor, pe acolo cu ea, cam tot ce se putea si chiar am scapat de soarecii enervanti.
anacrisa
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:51 pm

Re: Ajutor!! Fire roase de soareci la masina

Mesajde marinache_oana » Mar Aug 07, 2012 11:29 am

Si eu am patit-o cu Corsa mea. Mi-au ros firele de la instalaltia electrica, eu cred ca au atractie:).
marinache_oana
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 07, 2012 11:27 am

Re: Ajutor!! Fire roase de soareci la masina

Mesajde virgilgurita » Mie Dec 19, 2012 11:01 am

Eu am gasit in comert niste granule se gasesc la farmaciile veterinare. La mine au dat rezultate.
virgilgurita
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 19, 2012 10:38 am


Înapoi la Cafeneaua CaseSiGradini.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron