Cu ce materiale se recomanda sa izolam o baie in casa?

Cauti o piesa de mobilier, un material de constructie, o planta sau orice altceva pentru casa si gradina ta? Incearca sa le gasesti aici!

Cu ce materiale se recomanda sa izolam o baie in casa?

Mesajde Ampersand » Mie Iul 11, 2012 9:12 am

Ma aflu in situatia urmatoare:
Am avut anterior in baie montata o cabina de dus, din motive de defectare in timp am inclocuit-o cu alta cabina de dus mai scumpa.
Am ajuns la concluzia ca se merita sa am decat o cadita 90 x 90 iar pe pereti sa izolez cu un material special.
M-am uitat putin pe net si am gasit ca ar fi indicat sa izolez peretii cu vata minerala si gips-carton verde.

Daca aveti alte idei mai bune va rog sa imi raspundeti.

Multumesc pentru atentia si timpul acordat.

Va doresc tuturor o zi frumoasa!

Cu respect,
Ionut M.
Ampersand
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 11, 2012 8:47 am

Re: Cu ce materiale se recomanda sa izolam o baie in casa?

Mesajde muha_huma » Mie Iul 11, 2012 10:37 am

Inteleg ca vrei sa renunti la peretii cabinei de dus si sa ai doar cadita de dus.

In acest caz ai nevoie de o hidroizolatie buna a peretilor si nu de termoizolatia pe care ti-o asigura vata minerala.

Trebuie sa etansezi in primul rand imbinarea dintre cadita si perete, bine ar fi si imbinarea dintre pereti si pardoseala, exista benzi speciale care se inglobeaza in sapa, sau adezivul cu care montezi gresia si faianta.

Deasemenea exista impermeabilizant special pentru rosturile faiantei si gresiei, care impiedica dezvoltarea ciupercilor, bacterillor, etc.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am


Înapoi la Cereri de produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron