Materiale pentru sageac si pazie: lemn, PVC, tabla, etc.

Acoperisuri, invelitori, tigla metalica, tigla ceramica, tigla beton, tot ce trebuie sa stii pentru a avea invelitoarea potrivita pentru casa ta!

Materiale pentru sageac si pazie: lemn, PVC, tabla, etc.

Mesajde marcelb » Dum Mar 04, 2012 10:06 am

Ce parere/experiente aveti cu materialele din care ar putea fi realizate sageacul si pazia la o casa?

Anul acesta vreau sa finalizez fatada casei, asa ca trebuie sa iau o decizie si in privinta acestui aspect.

Cel mai tentat sunt sa folosesc lambriu de lemn special pentru sageac, dar am retineri legate de tratarea/finisarea acestuia pentru a fi sigur ca in urmatorii 10 ani nu voi mai avea treaba cu el. Ce grunduri/lacuri/vopsele ati folosit cu succes?

Cu PVC-ul, care pare cel mai folosit in ultima vreme la asa ceva, scap de problema intretinerii in timp, dar mi se pare ca arata prea artificial.

Nu stiu ce sa zic despre tabla, am vazut, doar pe net, ca exista elemente speciale pentru sageac si din tabla, vopsite in culori imitand diverse nuante de lemn.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Materiale pentru sageac si pazie: lemn, PVC, tabla, etc.

Mesajde petre67 » Sâm Mai 12, 2012 11:01 pm

Recomandarea mea este lambriul de lemn bine uscat si finisat cu grundul Sadolin Base + 2 straturi lazura Sadolin Extra.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Materiale pentru sageac si pazie: lemn, PVC, tabla, etc.

Mesajde marcelb » Vin Mai 25, 2012 2:15 pm

petre67 scrie:Recomandarea mea este lambriul de lemn bine uscat si finisat cu grundul Sadolin Base + 2 straturi lazura Sadolin Extra.


Multumesc, cred ca asa voi proceda. Incep sa caut oferte de lambriu pe la OBI, Praktiker, Bricostore. Presupun ca am sanse mai mari sa fie bine uscat decat la depozitele de materiale de constructii. Si cu produsele Sadolin, chiar trebuie date 3 straturi, nu ajunge un grund si o lazura?
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Materiale pentru sageac si pazie: lemn, PVC, tabla, etc.

Mesajde roger-ius » Vin Mai 25, 2012 4:58 pm

marcelb scrie:Multumesc, cred ca asa voi proceda. Incep sa caut oferte de lambriu pe la OBI, Praktiker, Bricostore. Presupun ca am sanse mai mari sa fie bine uscat decat la depozitele de materiale de constructii. Si cu produsele Sadolin, chiar trebuie date 3 straturi, nu ajunge un grund si o lazura?


Eu la sarpanta, la partea vizibila din exterior am folosit lambriuri de 2,5 cm (la fel de groase ca o scandura) pe care le-au dat mesterii cu Sadolin. E un produs destul de scump, am iesit la mai mult decat dublu ca pret fata de un Kober de exemplu. Nu au mai vrut sa dea cu grund (poate mai imi scadea cu ceva consumul de lazur), iar in straturi au dat doar de 2 ori. Cred ca am unele bucati de lambriu unde au dat doar cu un strat. Le-am tot reprosat ca nu dau cu suficiente straturi, dar sa stau sa-i verific non-stop nu mi-am permis. Oricum, pana la urma a iesit ok lucrarea, poate ca am zone unde apare o oarecare diferenta de nuanta (in fc. de cate straturi au dat) dar pana la urma asta face ca totul sa fie mai "rustic" :)
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm


Înapoi la Sisteme de acoperisuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron