zapada pe acoperis

Acoperisuri, invelitori, tigla metalica, tigla ceramica, tigla beton, tot ce trebuie sa stii pentru a avea invelitoarea potrivita pentru casa ta!

zapada pe acoperis

Mesajde Hyperion007 » Vin Feb 21, 2014 2:52 pm

Buna ziua.
Locuiesc la casa si zapada abundenta din acest an a cazut toata jos in avalansa impreuna cu toate ulucele si o parte din burlane. Ma gandesc sa montez obstacole (parazapezi) pe acoperis sa nu mai cada toata zapada dintr-o data, dar imi pun intrebarea daca acoperisul nu va fi solicitat un timp mai indelungat?
Multumesc pentru experienta impartasita.
Hyperion007
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 21, 2014 11:37 am

Re: zapada pe acoperis

Mesajde roger-ius » Vin Feb 21, 2014 6:59 pm

Eu stau intr-o zona a tarii unde anul asta nu a fost zapada abundenta, chiar si asa la un mom. dat zapada a cazut, in cazul meu fara pagube. Daca, Doamne fereste, ar fi fost cineva sub acoperis in momentul ala ... Asa ca mi-am pus si eu problema unor parazapezi. In mod cert acoperisul va suporta o greutate mai mare vreme mai lunga cu acele parazapezi, insa in mod normal structuristul care a proiectat casa ar fi trebuit sa tina cont si de aceste aspecte. La mine de ex. structura e incarcata, deci in mod sigur suporta. Nu e ceva care sa convina, acea greutate de cateva tone in plus, dar probabil e o varianta mai fericita decat sa provoace pagube o topire brusca. Vezi eventual pe proiectul de rezistanta cat poate structura acoperisului suporta in plus sau, eventual, ia legatura cu structuristul sa te lamureasca.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm


Înapoi la Sisteme de acoperisuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori