Eliminarea cariilor de lemn de la mansarda

Acoperisuri, invelitori, tigla metalica, tigla ceramica, tigla beton, tot ce trebuie sa stii pentru a avea invelitoarea potrivita pentru casa ta!

Eliminarea cariilor de lemn de la mansarda

Mesajde marcelb » Mar Sep 18, 2012 7:51 am

Noaptea trecuta am avut neplacerea sa fiu deranjat de zgomotul produs de o carie de lemn aciuata in structura de lemn a acoperisului, unde avem amenajata mansarda.
O parte din structura de lemn este aparenta, mai exact cateva grinzi, restul este acoperit cu gips carton, in spatele caruia se gaseste izolatia de vata minerala.

In urma cu 4 ani, cand a fost amenajata mansarda, lemnul a fost tratat cu o solutie ignifuga, anticarii si antimucegai, dar se pare ca sau nu a fost aplicata cum trebuie, sau nu a fost de calitate, sau, asa cum am citit la vremea respectiva, aceste tratamente ar trebui refacute periodic. Nu vad insa cum as putea trata din nou lemnul, atata timp cat nu mai am acces la el, fiind acoperit, cum am zis mai sus, de gips-carton.

Ma gandesc sa injectez cu o seringa ceva solutie anticarii in zona unde se aud zgomotele. Ce parere aveti, ati avut astfel de problema? Cum ati reusit sa o rezolvati? Multumesc!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Eliminarea cariilor de lemn de la mansarda

Mesajde bunlatoate » Joi Sep 20, 2012 11:04 am

Nu stiu ce solutie ai folosit cand ai tratat structura de lemn a acoperisului, dar solutia clasica pe care o stiu eu pentru cariile de lemn este un amestec de cinci litri ulei de in cu un litru petrosin.

Nu stiu insa cat va fi de eficient daca o injectezi la intamplare, si nu reusesti sa acoperi toata suprafata lemnului.
bunlatoate
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 20, 2012 10:36 am

Re: Eliminarea cariilor de lemn de la mansarda

Mesajde petrilaana » Joi Sep 20, 2012 11:12 am

Daca nu ai acces la lemn pentru a-l trata cu diverse solutii, ai putea sa te gandesti la un aparat cu ultrasunete impotriva cariilor de lemn.
Nu l-am folosit, deci nu stiu cat e de eficient, ma intreb insa, daca chiar e eficient, unde merg cariile indepartate de aparat din raza sa de actiune :!: :?:
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Eliminarea cariilor de lemn de la mansarda

Mesajde petre67 » Joi Sep 20, 2012 11:29 am

Nu stiu cat este de adevarat, si cum ai putea aplica in cazul tau, dar am auzit ca ghinda (fructul stejarului) combate cariile din lemn.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Eliminarea cariilor de lemn de la mansarda

Mesajde marcelb » Joi Sep 20, 2012 11:42 am

Multumesc pentru sfaturi. Varianta cu aparatul impotriva cariilor pare foarte comoda, daca as fi convins ca si functioneaza.

Noaptea trecuta caria a facut mai putina galagie, dar nu-s linistit cat o stiu acolo, ma pot trezi in curand cu o colonie de carii... Asa ca, orice experiente cu exterinarea acestor carii sunt binevenite! Multumesc.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Sisteme de acoperisuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori