Tigla ceramica sau tigla din beton?

Acoperisuri, invelitori, tigla metalica, tigla ceramica, tigla beton, tot ce trebuie sa stii pentru a avea invelitoarea potrivita pentru casa ta!

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde VasileMaranduca » Mie Ian 26, 2011 3:47 am

Dar sunt si tigle din beton cu colorantul incorporat, bineanteles cele de calitate, doar ca dupa parerea mea tigla de ceramica e mai rezistenta in timp.
Iar tigla ta, artdian, dupa 200 de ani va fi toata verde daca nu o tratezi periodic cu o solutie speciala pentru ca orice acuperis in partea umbrita a casei prinde muschi si licheni.
Ca sa rezolvi aceasta problema trebuie sa-ti faci casa in doua ape, una spre rasarit si una spre apus, asa ai soare pe intreg acoperisul cate o juma de zi.
VasileMaranduca
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 24, 2011 1:38 am

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde muha_huma » Sâm Ian 29, 2011 9:21 pm

Eu pot sa va spun ce a patit cineva, recent, cu tigla ceramica, nu spun producatorul, ca poate si la altii se intampla acest lucru.
Deci, omul avea nevoie de 5 paleti de tigla, dar distribuitorul i-a trimis in prima faza doar 3 paleti. Constructorul a masurat tigla, a zis ca practica bate teoria (adica cartea tehnica), si a batut corespunzator pe acoperis toate riglele pe care se aseaza tiglele.
A montat primii 3 paleti de tigla, au venit si urmatorii 2 paleti, si acum surpriza: incepe sa monteze tigla si nu se mai potriveste nimic, nici pe orizontala, nici pe verticala. Noul lot de tigla avea dimensiuni diferite, cu cativa mm. Tigla despachetata toata, urcata pe rigle, mai trebuia doar asezata. A trebuit sa de tigla jos, sa scoata riglele si sa le monteze din nou, dupa noile dimensiuni. Nasol a fost pe portiunea unde s-au amestecat cele 2 dimensiuni de tigla. A fost tentat sa refuze tigla, dar era decembrie, venise ploaia si frigul, practic a fost ultima zi in care s-a mai putut lucra.
Morala: nici nu stiti ce va asteapata cand va apucati de construit o casa! Cascati ochii la toate detaliile, planificati totul, nu lasati procurarea materialelor pe ultimul moment, caci atunci, presati de timp, veti fi tentati sa acceptati tot felul de compromisuri.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde dumy77 » Vin Feb 04, 2011 11:15 am

Toata lumea vorbeste de beton...ciment....fier...nu vad pe nimeni sa ii pese de natura si sa se gandeasca la un green roof.
Sanatate!
dumy77
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 11:00 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde roger-ius » Vin Feb 04, 2011 4:01 pm

dumy77 scrie:Toata lumea vorbeste de beton...ciment....fier...nu vad pe nimeni sa ii pese de natura si sa se gandeasca la un green roof.
Sanatate!


Pai aici vorbim si despre tigla ceramica care argila arsa, adica naturala. Si la mine fost un argument in favoarea alegerii tiglei, mi-am pus pe casa tigla ceramica.
Daca luam in discutie si acet aspect, al grijii fata de natura, ar trebui ca toata lumea sa mearga pe nuante cat mai deschise la tigla. Citeam undeva ca ar trebuie sa avem acoperisuri de culoare alba pentru a diminua din incalzirea globala.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde dorinclujnapoca » Joi Sep 22, 2011 9:19 pm

E mai frumoasa tigla ceremica si mai usoara. Va ginditi la tonele ce se pun pe casa???
dorinclujnapoca
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:31 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde petcu.adrian » Mie Mai 16, 2012 9:14 am

Nu comparati:1 bucata de tigla de beton 4,3-4,6 kg/buc, cu 1 bucata de tigla ceramica 2,6-3,5 kg/buc ca nu e corect
Comparatia se face la greutatea pe metru patrat si veti constata ca tigla de beton are aceeasi greutate sau chiar mai usoara decat tigla ceramica in unele cazuri.

Tigla actuala (veche) are 50kg/m2 si trebuie sa o schimb ca s-a degradat.
O tigla noua de beton ar fi 43kg/m2 si o tigla noua de ceramica ar fi 39kg/m2.

Si eu sunt in aceeasi dilema, ceramica sau beton.In cazul e posibil sa ajung la tigla metalica, pentru ca doresc sa fac o mansarda si e posibil ca expertul tehnic sa-mi recomande o tigla usoara.
petcu.adrian
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 16, 2012 9:05 am

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde roger-ius » Mie Mai 16, 2012 11:11 am

petcu.adrian scrie:Si eu sunt in aceeasi dilema, ceramica sau beton.In cazul e posibil sa ajung la tigla metalica, pentru ca doresc sa fac o mansarda si e posibil ca expertul tehnic sa-mi recomande o tigla usoara.


La o mansarda locuibila ar putea fi deranjant in anumite momente zgomotul produs de ploaia care cade pe tigla metalica. Depinde, evident, si de grosimea si tipul de izolatie al mansardei, care atenueaza mai mult sau mai putin acele zgomote.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde doinamicu2010 » Joi Iul 05, 2012 11:20 am

producatorii consacrati fac lucrurile asa cum trebuie...asa ca e bine sa avem grija la acest aspect
doinamicu2010
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:54 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde doublez » Vin Sep 18, 2015 12:45 pm

A facut cineva teste de impact pentru tigla ceramica versus tigla din beton?
La mine au lucrat neglijent mesterii care au pus fatada casei pe o terasa acoperita cu tigla ceramica si mi-au spart cateva placi. Eu am mers pe placile respective de multe ori si nu am spart niciuna. Sunt curios daca la tiglele din beton as fi patit la fel.
doublez
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 14, 2013 5:07 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde marcelb » Sâm Sep 19, 2015 8:44 pm

doublez scrie:A facut cineva teste de impact pentru tigla ceramica versus tigla din beton?
La mine au lucrat neglijent mesterii care au pus fatada casei pe o terasa acoperita cu tigla ceramica si mi-au spart cateva placi. Eu am mers pe placile respective de multe ori si nu am spart niciuna. Sunt curios daca la tiglele din beton as fi patit la fel.


Am comparat rezistenta mecanica la Tondach Twist (tigla ceramica) si Bramac Alpina Clasic (tigla beton).
Este net in avantajul tiglei ceramice: 3300 N fata de 2200 N.
Eu am luat la intamplare cele 2 modele de tigla de la cei 2 producatori, ma gandesc ca si la celalalte modele ale lor rezistenta este cam la fel.

Deci foarte probabil si cu o tigla buna de beton pateai la fel, in conditiile in care muncitorii au fost neglijenti.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Anterior

Înapoi la Sisteme de acoperisuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron