Acoperisuri ecologice

Acoperisuri, invelitori, tigla metalica, tigla ceramica, tigla beton, tot ce trebuie sa stii pentru a avea invelitoarea potrivita pentru casa ta!

Acoperisuri ecologice

Mesajde greenday » Sâm Feb 12, 2011 3:00 pm

Ce parere aveti despre acoperisurile ecologice, cum ar fi acoperisurile verzi, sau acoperisurile realizate din stuf?
Cred ca la o casa de vacanta rustica un acoperis din stuf ar arata foarte bine, iar un acoperis verde se preteaza foarte bine inclusiv intr-o zona urbana, ma gandesc la un acoperis tip terasa.
A realizat cineva asa ceva?
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Acoperisuri ecologice

Mesajde florina11 » Dum Feb 27, 2011 7:05 pm

NU AM VAZUT PANA ACUM,E PRIMA OARA CAND AUD ASA CEVA SI MI SE PARE O IDEE BUNA.M-AI FACUT CURIOASA,CHIAR O SA CAUT PE INTERNET.
florina11
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 12:00 am

Re: Acoperisuri ecologice

Mesajde marcelb » Dum Feb 27, 2011 8:22 pm

Aici puteti vedea un acoperis din stuf, eu zic ca arata foarte bine:
https://www.casesigradini.ro/oferte/f/39 ... S-DIN-STUF
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Acoperisuri ecologice

Mesajde daroxi » Lun Feb 28, 2011 4:24 pm

Hm, un acoperis din stuf arata super, si pe deasupra e si ecologic, material natural....Dar...Exista un dar tot tipul :)
Cat e manopera pentru o un acoperis de genul asta (mesterii cred ca sunt destui de putini care sa faca asa ceva)? Si care ar fi durata lui de viata? Ca acum daca pui tigla de la un producator serios te tine zeci de ani. Merita investitia pt un acoperis din stuf in ideea ca la cativa ani o data poate trebuie sa-l intretii?
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Acoperisuri ecologice

Mesajde dumy77 » Lun Oct 17, 2011 7:35 pm

Puteti gasi cateva video-uri interesante si articole pe aceasta tema a acoperisurilor verzi si aici http://casecugradini.com/2011/07/28/cum ... rde-video/
dumy77
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 11:00 pm

Re: Acoperisuri ecologice

Mesajde petre67 » Joi Ian 19, 2012 7:18 pm

Parerea mea este ca la o casa muncita din greu, nu se pune problema sa alegi astfel de solutii, oricat de puternice ar fi ratiunile ecologice.
O tigla ceramica sau o tigla din beton te tin o viata, fara nicio intretinere, daca sunt de calitate, fireste.

Varianta cu stuful ar merge la o casuta de vacanta in Delta, sau altundeva unde ai materia prima la dispozitie gratuit, si mana de lucru ieftina care sa stie sa o foloseasca.
La fel, la munte ar merge sindrila din lemn, dar nu cred sa mai fie ieftina nici la munte, ca nu prea mai este cerere pentru asa ceva.

Iar despre acoperisurile verzi urbane, nu cred ca sunt multe firme care sa se priceapa si sa le faca in mod profesionist, de la calculul greutatii pe care il presupune un asfel de acoperis pana la alegerea materialelor si realizarea efectiva a lucrarii.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Acoperisuri ecologice

Mesajde roger-ius » Vin Ian 20, 2012 10:08 am

Subscriu la cele de mai sus. In completare, as zice ca potrivit ar fi un acoperis de stuf si la ceva pensiuni sau hanuri mai rustice, dar care sa nu fie situate la altitudini mari unde sunt ploi multe. La mine in oras chiar exista un complex de felul asta, cu cladiri acoperite cu stuf. Doar cand ii zici numele (Hanul Pescarilor) te gandesti ca amenajare mai potrivita nici nu se putea.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Acoperisuri ecologice

Mesajde rotaru lidia » Lun Mar 05, 2012 11:42 pm

Intotdeauna am admirat casele cu acoperisul din sindrila si stuf. Asa case au avut buneii mei. Arata superb si sunt si calde. Cand am fost in Austria am vazut case cu astfel de acoperis, doar ca intr-un stil modern. E ceva deosebit. Doar ca intotdeauna ne gandim la ce e mai rau (incendiu). Si cum spunea cineva mai sus, trebuie sa corespunda si zona (pe malul unui lac, delta...)
rotaru lidia
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Feb 29, 2012 6:55 pm

Re: Acoperisuri ecologice

Mesajde rosalinda » Sâm Aug 11, 2012 2:04 pm

Am citit despre astfel de acoperisuri dar nu stiu cat sunt de sigure si de utile.
Desigur, din punct de vedere ecologic aveti un plus dar trebuie sa angajati experti pentru asa ceva si banuiesc ca nu va fi chiar asa ieftin.
Am citit de o astfel de casa care are acoperisul din stuf dar este vorba de un conac din Mogosoaia -- intr-adevar acoperisul chiar se preteaza zonei si arata foarte bine dar...sunt mult mai multe la mijloc de care trebuie sa tineti cont.

Poate reveniti si ne spuneti daca ati decis sa faceti ceva ecologic si ce anume.
Multa bafta!
rosalinda
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Ian 15, 2012 12:10 am

Re: Acoperisuri ecologice

Mesajde marcelb » Dum Aug 12, 2012 11:00 am

Mi-am petrecut concediul la munte si n-am putut sa nu remarc ce bine merge un acoperis de sindrila la o casa din lemn.

In poza se poate vedea si ce bine se tine sindrila la o casa care banuiesc ca are 100 de ani.
Fişiere ataşate
acoperis-sindrila-1.jpg
Casa lemn cu acoperis de sindrila
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Sisteme de acoperisuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori