cum fac sa platesc factura de curent cu 20%mai putin

Ai de vanzare un produs pentru casa sau gradina? Esti liber sa-l prezinti aici.

cum fac sa platesc factura de curent cu 20%mai putin

Mesajde catacasesigradini » Dum Mai 22, 2011 3:06 pm

Foate simplu: ori citesc pe site-ul

http://www.sun-way.ro/calculator-costuri/94-ctp


ori pe site-ul

http://www.eon-moldova.com/ro/eon-moldo ... e-energie/


ori ma informez despre Ordinul ANRE 102 si 103 din 23 dec 2009 in care este prevazut tariful CTP

Ce e cu acest tarif? Pretul unui kw este mai mic, adica in loc sa platim 0,32 lei fara tva/kw platim 0,2645 plus 10 lei suplimentar rezervarea pentru o luna.

Asta inseamna ca daca in mod normal o factura de electricitate intr-o luna de iarna (cu incalzire electrica + restul consumatorilor) ar putea fi 400 de lei cu tarif normal ... putem plati doar 320 lei/luna cu tarif CTP, economisind 80 lei/luna.

Cat platesc pe an ca sa economisesc 80 de lei pe luna?(ca in exemplul de mai sus) Platesc rezervarea suplimentara fata de tariful normal 10 lei x 12 luni= 120 lei /an

Economisesc doar in lunile de iarna? Economia se face la toate facturile celor 12 luni indiferent de consumul pe care il am (cu sau fara incalzire electrica)

Daca vrei sa platesti si putin pe electricitate si sa folosesti si cea mai avansata tehnologie de incalzire intreaba-i ce cei de la Sunway http://www.sun-way.ro cum poti sa incalzesti o casa de 100 mp cu doar 230 lei /luna?
catacasesigradini
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 22, 2011 2:26 pm

Re: cum fac sa platesc factura de curent cu 20%mai putin

Mesajde tilea_radu » Dum Sep 25, 2011 5:42 am

Incalzirea cu raze infrarosii este o idee excelenta pe care ma gandesc sa o aplic si eu pe viitor dupa renovarea casei ! :D
tilea_radu
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 25, 2011 5:12 am

Re: cum fac sa platesc factura de curent cu 20%mai putin

Mesajde Ildikomaria » Dum Sep 25, 2011 2:08 pm

Eu nu stiu cum se poate economisi factura de curent cand toate aparatele posibile si imposibile au nevoie de electricitate ca sa functioneze. Eu una , incerc sa sting luminile in momentul iesirii din camera, am cumparat becuri economice, nu deschid frigiderul cand functioneaza motorul etc. dar nu se observa nimic pe facturi- eventual ca sunt in crestere.!
Ildikomaria
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: cum fac sa platesc factura de curent cu 20%mai putin

Mesajde raziel » Vin Mar 23, 2012 6:14 pm

Ildikomaria scrie:Eu nu stiu cum se poate economisi factura de curent cand toate aparatele posibile si imposibile au nevoie de electricitate ca sa functioneze. Eu una , incerc sa sting luminile in momentul iesirii din camera, am cumparat becuri economice, nu deschid frigiderul cand functioneaza motorul etc. dar nu se observa nimic pe facturi- eventual ca sunt in crestere.!

Daca procedezi asa inseamna ca ai un consum rezonabil,poate factura ti se pare mare datorita scumpirii kwh
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: cum fac sa platesc factura de curent cu 20%mai putin

Mesajde luminita_d » Joi Iul 30, 2015 9:04 am

Cel mai simplu este sa nu faci risipa, adica sa nu consumi curent daca nu ai cu adevarat nevoie., de exemplu aparate electronice uitate in functiune sau becuri lasate aprinse toata noaptea. De asemenea, poti inlocui becurile clasice cu becuri cu led si se va observa o economie destul de consistenta.
luminita_d
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mai 15, 2015 4:30 pm

Re: cum fac sa platesc factura de curent cu 20%mai putin

Mesajde Burlacu Eugen Daniel » Sâm Aug 22, 2015 12:50 pm

Eu unul fac ecomonomie pe cat pot, am becuri economice in toata casa, cand nu folosesc un aparat care e pe baza de curent electric in scot din priza, la fel si cand plec de acasa (in afara de frigider). Am vazut pe net ca au aparut tot felul de dispozitive care se pun la tabloul cu sigurante sau se pun in prize......nu prea am incredere in aceste chestii.
Burlacu Eugen Daniel
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Aug 22, 2015 12:35 pm

Re: cum fac sa platesc factura de curent cu 20%mai putin

Mesajde Dan.Mihai » Joi Oct 08, 2015 9:52 am

Daca ai instalate rulouri exterioare, pe timpul verii vei folosi aerul conditionat cu 50-70% mai putin decat in mod normal.
Dan.Mihai
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:15 am


Înapoi la Oferte de produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron