Culorile in decorarea casei

Idei si proiecte de design interior

Culorile in decorarea casei

Mesajde hera » Sâm Mai 12, 2012 6:29 pm

Culorile sunt si ele o alegere foarte importanta in decorarea casei.
In spectrul culorilor exista o varietate de nuante, calde sau reci. Culorile calde sunt culori dinamice, in timp ce culorile reci sunt statice, clamante si odihnitoare.
Culorile calde sunt ideale pentru a fi utilizate in spatii reci, cu temperatura scazuta pentru a le insufletii, a le dinamiza si pentru a da senzatia de caldura si apropiere.
Culorile reci sunt recomandabile pentru spatii supra incalzite, acolo unde se produc degajari mari de caldura sau unde insasi sursa de caldura este vopsita in culori calde. Aceste culori pot da impresia de racoare si o buna aerisire.
Astfel rosu, orange si galben, considerate culori calde, sunt ele insele culori ale unor obiecte si fenomene din natura pe care oamneii le-au perceput intotdeauna si care printre altele au si calitatea de a genera senzatia de clar, deschidere, lumina: soarele, focul, flacara, sangele. In mod similar, culorile reci verde albastru si violet sunt si culorile spatiilor imense: ale cerului, intinderilor de apa, umbrei, frigului, inserarii.
Rosul, portocaliul si galbenul dau senzatia de cald si creeaza in subconstient o dispozitie psihica stimulativa. Culoarea rosu este o culoare vie, da o senzatie de caldura, de crestere a temperaturii, pentru ca radiatiile specifice lungimii de unda a acestei culori sunt in vecinatatea spectrului infrarosu avand calitatea de a patrunde in tesulut organic si de a declansa anumite procese fizice si biochimie manifestate prin cresterea tonusului muscular si a presiunii sangvine, respiratie profunda, accelerarea arderilor interne, transpiratie etc. La nivel psihologic, rosul da senzatia de miscare, incita la actiune, excita si chiar irita si predispune la o impulsivitate. Este recomandat pentru holuri, bucatarii si intrari, dar si pentru incaperi foare reci.
Galbenul este adevarata culoare calda din punct de vedere psihologic, afectiv fiind si o culoare care da senzatia de intimitate, apropiere si intelegere. Folosit pentru incalzirea dormitoarelor reci, a bailor si a birourilor. Portocaliul sau orange-ul este mai ales o culoare de conversatie, buna dispozitie si sociabiliatate. Incalzeste optim dining-ul, sala de conferinte si living-ul (efect maxim daca este folosit in zona canapelei).
Verdele, albastrul si violetul sunt culori ce dau o senzatie de temperatura scazuta si rece. Verdele, culoarea ce semnifica viata, natura, speranta, tinerete si libertate va deschide si va da un aer proaspat si revigorant incaperii. Pentru un birou mic, cu o sursa de caldura intensa, este cea mai buna culoare de utilizat.
Culoarea violet este inzestrata cu cea mai intensa putere electro-chimica. Ea este extrem de stimulatoare pentru sistemul nervos. Aceasta ne hraneste si ne energizeaza partea cea mai "inalta" a creierului, ajutandu-ne sa ne extindem orizontul intelegerii. Culoarea violet este stimulentul celor mai inalte idealuri umane si, gratie inspiratiei determinate de aceasta, au fost concepute cele mai frumoase opera in arta, muzica, proza, poezie, picture, sculptura, cinema etc. Cel mai bun loc pentru a folosi aceasta culoare este in biblioteca, in atelier si sala de lectura. Violetul este eficient in a creea nu neaparat un spatiu in totalitate rece, cat unul armonios din punct de vedere termic.
Culoarea albastru este odihnitoare si linistitoare, indeamna la calm si reverie, predispune la concentrare si liniste interioara, confera seriozitate, reverie sublima, disponibilitati evocatorii, senzatie de spatialitate, ingaduinta, pace inefabila, dor, nostalgie spirituala, favorizeaza amplificarea proceselor de inhibitie si de incetinire a ritmului activitatii, face sa apara senzatia de departare in spatiu, de detasare, de infinit si meditatie spontana. Aceasta este perfecta pentru a raci dormitoare si spatii destinate meditatiei.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Culorile in decorarea casei

Mesajde Lumi63 » Joi Iul 26, 2012 8:02 am

Am folosit la amenajarea apartamentului care are orientare est si sud o combinatie de culori interesanta, care da senzatia de spatiu , adica o combinatie de verde crud cu vanilie in living, bleu cu albastru intens in dormitor si violet in biblioteca. Rezultatul este uimitor si place ochiului.
Lumi63
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 08, 2012 7:39 am

Re: Culorile in decorarea casei

Mesajde petrilaana » Joi Iul 26, 2012 12:45 pm

Lumi63 scrie:Am folosit la amenajarea apartamentului care are orientare est si sud o combinatie de culori interesanta, care da senzatia de spatiu , adica o combinatie de verde crud cu vanilie in living, bleu cu albastru intens in dormitor si violet in biblioteca. Rezultatul este uimitor si place ochiului.


Foarte interesante combinatiile tale de culori. Te felicit ca ai avut curajul sa alegi niste culori mai tari, de obicei lumea se plafoneaza la culori pastelate, fara a experimenta, macar pe un perete de accent, culori mai intense.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Culorile in decorarea casei

Mesajde casamia » Lun Iul 30, 2012 1:29 pm

Si eu sunt fan culori tari, in detrimentul celor pale sau a peretilor albi. Parerea mea este ca trebuie sa tinem cont si de lumina pe care o avem in case cand alegem si culorile. Soarele se va misca de-a lungul intregii zile si poate da o nuanta calda sau rece culorii alese de noi.
casamia
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 30, 2012 1:13 pm

Re: Culorile in decorarea casei

Mesajde mihaela19 » Mie Aug 29, 2012 2:18 pm

Am spart balconul din dormitor pentru a avea spatiul mai mare si prin combinatia a doua culori puternice portocaliu si albastru am obtinut un rezultat multumitor ...o camera in care imi face placere sa dorm
mihaela19
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 29, 2012 2:14 pm

Re: Culorile in decorarea casei

Mesajde Iordache Veronica » Vin Sep 07, 2012 9:23 am

Eu am folosit pentru dormitor un verde marin, pentru bucatarie am un verde mat in tonalitati de albastru la gresie, iar faianta alba, iar pentru living un portocaliu cu un parchet fag cu ceva striatii de verde. Cred totusi ca fiecare din noi avem culorile noastre preferate, culori ce ne creeaza confort sau disconfort,in functie de temperamentul si caracterul fiecaruia.
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm


Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron