Amenajare baie ingusta si inalta

Idei si proiecte de design interior

Amenajare baie ingusta si inalta

Mesajde lore16 » Joi Feb 02, 2012 7:05 pm

M-ar interesa cum as putea sa-mi amenajez o baie cu peretii foarte inalti, 4 m. Baia este ingusta cca 1,5 latime si aprox. 3 m lungime.

Mobilier de lemn sa folosesc sau pal ? Restul casei e amenajata in stil clasic. Suportul de haine ar fi ideal sa fie instalat deasupra cazii de baie, loc este in verticala suficient.
lore16
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Aug 09, 2009 11:00 pm

Re: Amenajare baie ingusta si inalta

Mesajde davidov constructoru » Sâm Feb 04, 2012 2:06 pm

cabina de dus, cada nu prea isi are loc in cazul asta, faianta deschisa la culoare iar mobilierul suspendat
davidov constructoru
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am
Localitate: constanta

Re: Amenajare baie ingusta si inalta

Mesajde AndriciucMonika » Dum Feb 05, 2012 10:45 pm

Aproximativ asa este si baia mea, deci sunt si eu curioasa de mai multe pareri:)
Oricum, suna bine ce s-a zis inainte!
AndriciucMonika
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 31, 2012 5:02 pm

Re: Amenajare baie ingusta si inalta

Mesajde daroxi » Lun Feb 06, 2012 1:23 pm

lore16 scrie:M-ar interesa cum as putea sa-mi amenajez o baie cu peretii foarte inalti, 4 m; baia este ingusta cca 1,5 latime si aprox. 3 m lungime. :roll: Mobilier de lemn sa folosesc sau pal ? Restul casei e amenajata in stil clasic. Suportul de haine ar fi ideal sa fie instalat deasupra cazii de baie, loc este in verticala suficient.


Daca nu e nevoie sa pui masina de spalat in baie poti sa-ti instalezi si o cada. Ofera totusi o alta satisfactie. Ai dreptate, e o solutie practica uscatorul de rufe deasupra cazii.
Pentru a mai reduce din senzatia de spatiu ingust foloseste in mod inteligent culorile. Foloseste nuante deschise pentru a crea senzatia de spatiu mai mare. Eventual foloseste ceva combinatie de culori. Poti folosi obiete de mobilier inalte si prevazute cu geamuri de stica. In mod special o oglinda mare va crea senzatia de spatiu mai generos. Pe langa cele mentionate, si niste becuri asezate strategic vor crea senzatia de "spatios". Si modelul de gresie si de faianta folosit ajuta.
Si nu in ultimul rand obiectele sanitate sa aiba dimensiunile corespunzatoare.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Amenajare baie ingusta si inalta

Mesajde petrilaana » Lun Feb 06, 2012 7:36 pm

lore16 scrie:... Suportul de haine ar fi ideal sa fie instalat deasupra cazii de baie, loc este in verticala suficient.


Da, suportul de haine e perfect deasupra cazii. Daca esti norocoasa, poate castigi unul la concursul acesta! Mi se pare super, ca mod de manipulare. Cel mai bine insa ar fi sa-l castig eu ;)
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Amenajare baie ingusta si inalta

Mesajde banucio » Mie Feb 08, 2012 9:17 pm

Depinde si de ce spatiu dispuneti in afara baii si daca baia are aerisire sau ventilatie.
Eu stau intr-o garsoniera cu o baie asemanatoare, stramta si lunga, inaltimea chiar nu conteaza. Daca dispuneti de spatiu langa baie, se poate pune un dulapior pentru diverse si in baie un dulapior doar sub chiuveta, pentru chimicale si alte substante de curatat. Mobilierul intr-o baie fara aerisire sau ventilatie nu are viata lunga, chiar daca este destinat pentru bai si ocupa si mult spatiu, pe care, din pacate nu il aveti. Si inca ceva, ce am aflat de la emisiunea Dr Oz, periuta de dinti nu este recomandat a se tine in baie!
banucio
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 20, 2011 4:14 pm

Re: Amenajare baie ingusta si inalta

Mesajde marcelb » Joi Feb 19, 2015 6:41 pm

lore16 scrie:M-ar interesa cum as putea sa-mi amenajez o baie cu peretii foarte inalti, 4 m; baia este ingusta cca 1,5 latime si aprox. 3 m lungime...


Ar fi interesant ce incaperi ai invecinate cu baia, si daca si acestea au acceasi inaltime, de 4 metri. Ai putea construi in baie un tavan la 2,2 metri, izolat cu bariera de vapori, iar deasupra poti amenaja un mic spatiu de dormit, de lectura, daca poti sa-i asiguri accesul cu o scara dintr-una din incaperile invecinate.

Nu este exact cazul tau dar poate te inspira totusi imaginile atasate mai jos, sa veti cum au speculat altii inaltimea unei incaperi.

camera-etajata-1.jpg


camera-etajata-2.jpg


camera-etajata-3.jpg
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori