Dressing-ul

Idei si proiecte de design interior

Dressing-ul

Mesajde hera » Mie Ian 25, 2012 10:21 pm

Dressing-ul este camera ideala si intruchipeaza perfectiunea si desavarsirea pentru multe femei. Este, de altfel, si un ideal relativ. Reprezinta un mod inedit de a iti tine in perfecta ordine garderoba, hainele si chiar viata.
Atunci cand dressingul este inclus in dormitor poate sa ofere un aer romantic sau unul elegant. Daca este independent, intr-o alta camera, culoarea alb este perfecta. Alaturi de o buna iluminare, atat naturala cat si artificiala, faciliteaza selectia hainelor. Ambele imbinate intr-o maniera optima vor scoate in evidenta orice decidem sa plasam in camera.
Sifonierele, rafturile si stativele incorporate sunt definitorii pentru un dressing si pentru incaperile mici unde vrem sa economisim spatiu (dar nu numai). Un "armoire" (sifonierul frantuzesc) alaturat acestora va mari impactul estetic vizual.
Pentru usile sistemelor de depozitare avem trei optiuni: sticla transparenta, oglinda sau lemn. Ele se pot combina in functie de luminozitate sau de preferinte.
Pentru dressing-ul inclus in cadrul dormitorului putem sa "sacrificam" un perete sau o debara. Oglinzile pe usile dressingului vor mari optic camera si uneori lipsa sifonierului deschide perspectiva. Putem sa separam hainele de restul zonei si printr-o perdea dintr-un material bogat (saten, dantela sau matase) sustinuta de o draperie somptuoasa.
Esential pentru un dressing este masuta specifica, astfel cu ajutorul acesteia o sa ai la indemana toate accesoriile mici, peria de par, bijuteriile, etc. Oglinda o sa fie de mare folos si pentru a crea un loc special destinat fardatului sau aranjatului. Un taburet comod (sau un scaun) in dreptul ei va completa imaginea.
O banca sau o canapea este atat functionala cat si decorativa, se pot lasa haine la indemana sau se poate intrebuinta pentru relaxare. Nu trebuie sa uitam nici de oglinda mare si dintr-o singura bucata care sa reflecte tinuta din ziua respectiva.

Accesorii si elemente pentru un dressing organizat:

Foloseste saculeti pentru haine pentru a depozita ceea ce nu folosesti in sezonul respectiv. Puloverele, camasile groase vor avea astfel un aspect ordonat, nu vor sta la vedere fiind si protejate de praf sau molii.
Un pic de creativitate si amprenta personala o sa dea si cutiile de pantofi, care pot fi decorate si ornate cu poze sau etichete. Deosebit si multifunctional este si un fotoliu comfortabil (evident daca spatiul permite) pe care sa poti sa te asezi atunci cand vrei sa probezi sau sa incalti pantofii respectivi.
Umerase imbracate in material dau hainelor tale un aspect delicat si sunt foarte bune pentru a le lasa agatate intr-un cuier extern, astfel poti sa planifici garderoba intr-un mod placut. Aranjeaza cu ajutorul cutiilor frumoase si decorative rafturi speciale pentru accesoriile mici, lenjerie, pijamale sau esarfe. Incearca mereu sa distribui hainele care nu le porti in sezonul respectiv in rafturile mai inaccesibile sau incomode.
Opteaza pentru un cos de rufe din material textil. Este perfect pentru hainele delicate pe care nu ai cum sa le pui pe umeras si da un plus dressingului. Saculetii pentru lenjeria intima tin lucrurile separate si organizate in interior.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Dressing-ul

Mesajde EMILUTA » Vin Feb 10, 2012 9:41 am

Sunt de acord cu ceea ce ai scris, am o singura intrebare: ce suprafata ar trebui sa aiba acest dressing?
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: Dressing-ul

Mesajde muschu » Vin Feb 10, 2012 10:21 am

EMILUTA scrie:Sunt de acord cu ceea ce ai scris, am o singura intrebare; ce suprafata ar trebui sa aiba acest dressing?


Nu putem vorbi de o regula privind dimensiunea dressing-ului, cel mai adesea te adaptezi la spatiul disponibil.
Noi avem un dressing aproximativ de 2x2 m, usa este pe mijloc, asa ca zonele de depozitare sunt in forma de "U", cu deschiderea spre usa, asa ca avem acces usor la un spatiu cat mai amplu pentru haine.
Important este sa-ti proiectezi rafturile/dulapurile/zonele pentru umerase cat mai eficient.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Dressing-ul

Mesajde roger-ius » Vin Feb 10, 2012 2:13 pm

EMILUTA scrie:Sunt de acord cu ceea ce ai scris, am o singura intrebare: ce suprafata ar trebui sa aiba acest dressing?


Cred ca s-ar putea merge si pe ideea ca dressingul sa aiba suprafata si proportiile unei mici camere. In timp, cine stie, se inmulteste familia, vine unul din parinti sa locuiasca la tine, iar atunci destinatia acelei incaperi se poate schimba.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Dressing-ul

Mesajde constructii24 » Lun Feb 20, 2012 10:03 am

EMILUTA scrie:Sunt de acord cu ceea ce ai scris, am o singura intrebare: ce suprafata ar trebui sa aiba acest dressing?

Da frumos ....http://www.feminis.ro/casa-si-gradina/d ... r-tu-21662
foarte frumos....
Avatar utilizator
constructii24
 
Mesaje: 35
Membru din: Mie Aug 10, 2011 2:07 pm
Localitate: Voivodeni / Mures

Re: Dressing-ul

Mesajde Sima Florian » Mar Mar 13, 2012 11:05 pm

Eu mi-am construit un dressing cu usi glisante, incat ocupa un perete pe o latime de 60cm. Este o solutie foarte practica, spre exemplu : profile de aluminiu pentru construirea usilor glisante si in interiorul acestora poti pune asa cum am pus eu plexiglas colantat pe interior.
Mi-a fost usor sa il construiesc deoarece am oarecum experienta in domeniu
Sima Florian
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 13, 2012 10:43 pm

Re: Dressing-ul

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Dum Mar 25, 2012 9:38 pm

Prin alegerea unor modele speciale de dressinguri si prin accesorizarea acestora corespunzator, puteti transforma aceasta incapere de depozitare intr-o pata de culoare a locuintei. Ca si accesorii ce pot transforma pana si cele mai banale dressinguri, optati pentru perdele in culori puternice, accesorii decorative pe care le aruncati neglijent in dressing, sistemul de iluminare, etc.Intr-o cabana sau casa de vacanta, se poate realiza un dressing din panouri de lemn cu suprafata melaminata. In schimb, alezajele si canelurile trebuie facute din lemn masiv. Pana la urma totul depinde de creativitatea fiecaruia si de buget pe care il poate aloca in achizitionarea unor dressinguri pentru locuinta.
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: Dressing-ul

Mesajde daroxi » Lun Mar 26, 2012 9:20 am

Gavriloi Adina-Mirabela scrie:Intr-o cabana sau casa de vacanta, se poate realiza un dressing din panouri de lemn cu suprafata melaminata. In schimb, alezajele si canelurile trebuie facute din lemn masiv.


De acord cu cele spuse de tine, mai putin cu ideea panourilor cu suprafata melaminata intr-o casa de vacanta! Daca tot e cabana sau casa de vacanta, se intelege ca poate e din lemn sau ca macar are un aer mai rustic. Si tocmai in acest caz orice melaminat in acea casa mi se pare o idee mai putin inspirata.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Dressing-ul

Mesajde gabrysi » Lun Mar 26, 2012 1:09 pm

Referitor la acest subiect eu sunt de parere ca orice femeie care se respecta trebuie sa aiba in casa ei un dressing cat mai luminat si cat mai frumos aranjat, nu un dressing care arata ca un depozit, cum am vazut o data la cineva.
gabrysi
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 26, 2012 12:51 pm

Re: Dressing-ul

Mesajde mali_nutza » Vin Mar 30, 2012 10:29 pm

Foarte interesant ceea ce ne spui tu, dar in cazul meu sunt inca la facultate si stau in camera de camin, spatiul este mic am un dulap dar este micut....eu cum sa ma descurc?
mali_nutza
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 30, 2012 10:03 pm

Următorul

Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator