decorarea spatiilor stramte din locuinta

Idei si proiecte de design interior

decorarea spatiilor stramte din locuinta

Mesajde neagu raluca maria » Sâm Ian 21, 2012 12:29 pm

Am cumparat de curand o casa noua. Sunt la stadiul de finisaje interioare.
Camerele sunt foarte mici si as dori sa le dau o nota de spatiu. Ce ma sfatuiti?
neagu raluca maria
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 21, 2012 11:13 am

Re: decorarea spatiilor stramte din locuinta

Mesajde marcelb » Sâm Ian 21, 2012 1:36 pm

In primul rand, felicitari pentru noua locuinta, sa o stapaniti fericiti!

Pentru a crea senzatia de mai mult spatiu iti recomand sa te folosesti de culori, un articol util pe aceasta tema gasesti aici: https://www.casesigradini.ro/cauta/revista/Sa-marim-spatiul-de-locuit-cu-ajutorul-culorilor

Apoi, este foarte important sa speculezi cat mai bine fiecare coltisor al casei, sa identifici toate spatiile de depozitare si sa le folosesti astfel incat sa eviti ca incaperile sa para prea aglomerate. Uite si un articol cu cateva Trucuri pentru extinderea spatiului de depozitare din casa ta.

Alte articole interesante:
Cum optimizezi spatiul intr-o locuinta
Trucuri pentru o bucatarie mai spatioasa
Reconfigurarea spatiului de locuit

Mult succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: decorarea spatiilor stramte din locuinta

Mesajde muschu » Dum Ian 22, 2012 8:33 pm

neagu raluca maria scrie:Am cumparat de curand o casa noua. Sunt la stadiul de finisaje interioare.
Camerele sunt foarte mici si as dori sa le dau o nota de spatiu. Ce ma sfatuiti?


Sunt multe trucuri pentru a face o incapere sa para mai mare, pe langa culori imi vine acum in minte pardoseala: adica placile de parchet sau de gresie trebuie orientate cu lungimea la fel ca si lungimea incaperii.

Si ai grija sa nu aduni decat piesele de mobilier strict necesare, sa fie cat mai aerisita amenajarea.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: decorarea spatiilor stramte din locuinta

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Dum Ian 22, 2012 11:10 pm

Pai incearca sa folosesti cat mai eficient fiecare coltisor, cu dulapioare suspendate, cu etajere, cu rafturi in debara cat mai incapatoare. Apoi, in camere pastreaza doar strictul necesar, iar culorile sa fie deschise si vesele.
Si, nu in ultimul rand, sa o stapaniti sanatosi!
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: decorarea spatiilor stramte din locuinta

Mesajde andu4bidden » Mie Ian 25, 2012 6:15 pm

eu as opta pentru putine piese de mobilier, eventual corpuri suspendate.
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: decorarea spatiilor stramte din locuinta

Mesajde banucio » Mie Ian 25, 2012 10:02 pm

Cat mai putin mobilier, rafturi suspendate si pentru a crea senzatia de spatiu folosirea unor oglinzi mari, care sa dea impresia de continuitate, ca nu se termina camera undeva.
banucio
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 20, 2011 4:14 pm

Re: decorarea spatiilor stramte din locuinta

Mesajde anca29 » Mie Feb 08, 2012 9:15 pm

In primul rand sa zugravesti in culori deschise, sa-ti dea senzatia de mai mult spatiu.
anca29
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 12:00 am

Re: decorarea spatiilor stramte din locuinta

Mesajde scumpi » Lun Feb 20, 2012 1:34 pm

Buna tuturor!
Eu am o problema cu bucataria pentru ca stau in garsoniera si bucatarie este lunga si stramta. Are aprox. 1.35m latime si 4.30m lungime. Am nevoie de niste sugestii pentru a o face cat mai practica si comfortabila. Daca aveti si ceva poze ar fi minunat!:)
scumpi
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Feb 19, 2012 11:17 am

Re: decorarea spatiilor stramte din locuinta

Mesajde Ramo Mona » Mar Feb 21, 2012 8:40 pm

Pentru a creea senzatia de spatiu as folosi culori calde si cat mai multe corpuri suspendate cu un design foarte atractiv.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: decorarea spatiilor stramte din locuinta

Mesajde SARETOP » Mar Feb 21, 2012 11:16 pm

IN PRIMUL RAND TREBUIE SA VA GANDITI LA O MOBILA UTILA CU DUBLA, CHIAR TRIPLA INTREBUINTARE, ASTFEL O SA AVETI MAI MULT SPATIU. SUNT MODELE DE MOBILIER CARE SE RESTRANG FOARTE MULT SI DEVIN UTILE PENTRU ALT MOD DE A LE FOLOSI IN ALT MOMENT AL ZILEI. CE-I DREPT SUNT MAI SCUMPE INSA MERITA, CREDETI-MA. SUCCES!
SARETOP
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 21, 2012 11:07 pm

Următorul

Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori