Culorile in designul interior!!!

Idei si proiecte de design interior

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde notever » Sâm Apr 14, 2012 12:35 pm

Eu si logodnicul meu tocmai am achizitionat un apartament prin prima casa. E un proiect asa frumos sa il faci in doi. Am ales si noi culorile:
- dormitorul mare - fistic
- dormitorul mic - lila
- hol - peach
- birou - turcuoaz

Si sunt extrem de multimita de alegere... livingul si bucataria le-am lasat albe pentru ca, am zis noi, putem jongla cu mobila, pe diverse culori. Nu ne premitem un expert in design interior, dar stiu ca sentimentul la final va fi unic pentru ca am facut noi tot.
notever
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 12:31 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde roxialina » Joi Sep 13, 2012 10:10 am

Inainte aveam o obsesie pentru culoarea albastru... apoi m-am hotarat sa schimb culoarea si am facut un fel de portocaliu catre crem ... cea mai mare GRESEALA ... chiar imi da o stare de nervi culoarea, iar acum vreau sa schimb in verde si sa redecorez totul, sa o fac mai calduroasa.
roxialina
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 13, 2012 9:35 am

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde cristianarus » Mie Dec 19, 2012 10:41 pm

Ma gandesc sa renovez apartamentul... si am nevoie de sfaturile voastre.
Este vorba de un apartament cu 2 camere. Intr-o camera predomina maroul si cremul, iar in cealalta portocaliul. Acum camerele sunt amandoua un crem deschis, bucataria maro si baia albastra.
Ce culori imi recomandati pentru camere in mod special?
Multumesc!
cristianarus
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 19, 2012 10:36 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde Trusca » Lun Dec 31, 2012 3:04 pm

Portocaliul este una dintre culorile mele preferate pentru interior. Este o culoare calda, placuta. Prietena mea nu uita niciodata sa-mi aminteasca starea ei de spirit cand vine in vizita. Imi spune mereu ca se simte "ca acasa", iar acest lucru nu poate decat sa ma bucure ...
Trusca
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 31, 2012 12:57 am

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde ANELY » Vin Iul 12, 2013 8:07 am

Eu am folosit un joc de culori albastru/portocaliu in nunte palide. Portocaliul este cea mai potrivita culoare pentru nuntele de albastru, deaoarece se afl? exact opus de albastru in cercul cromatic. Orange-ul emana o senzatie de siguranta, de senzualitate, de caldura, de bucurie si de buna dispozitie. Are efecte benefice in cazul depresiunilor nervoase si in cazul scaderii aprecierii de sine. Ambele culori ma fascineaza imi dau o senzatie de bine permanent. Ce mai incoace si incolo, sunt culori ale energiei debordante si a bucuriei de a trai. Probati si nu veti regreta.
ANELY
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde gandreia2000 » Mar Iul 16, 2013 12:26 pm

Eu am preferat peretii albi pentru a da impresia de spatiu, mobilier bej deschis in aceeasi culoare cu parchetul care da o nota de caldura, covorul foarte pufos este de culoare maro, iar draperiile, canapeaua si pernele reprezinta niste variatii din aceeasi gama bej-crem-maro. Poate parea monoton, dar desi sunt din aceeasi gama culorile sunt diferite si rezultatul este interesant, da o senzatie de confort.
gandreia2000
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 16, 2013 12:09 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde onedeedee » Mar Noi 12, 2013 2:47 pm

din noua mea baie cu siguranta nu vor lipsi lumanarile si uleiurile aromatice care ma vor ajuta sa ma relaxez dupa o zi obositoare.
onedeedee
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:55 am

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde Paula Maria » Vin Mar 20, 2015 9:31 pm

Mie imi place sa fie totul alb, imi da o senzatie de prospetime si ii confera lumina multa camerei. :) :D
Paula Maria
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iul 29, 2014 10:25 am

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde Razvanbarbu » Mar Mar 24, 2015 3:33 pm

Ca si o unealta destul de buna pentru a redecora locuința sau de a face ceva mai inedit în casa, va pot propune tapetul lichid din bumbac si mătase: decoratii-interioare.shopmania.biz
Razvanbarbu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 24, 2015 3:21 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde FELICIAIFM » Vin Apr 17, 2015 10:53 am

Eu as opta pentru verde in bucatarie, crem in sufragerie, albastru in baie, galben/oranj in camera de studiu si violet in dormitor.
FELICIAIFM
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Apr 17, 2015 10:45 am

Anterior

Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori