Culorile in designul interior!!!

Idei si proiecte de design interior

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde Tambur » Joi Feb 23, 2012 9:48 pm

Am zugravit camerele cu vopsea lavabila color, preparata dupa paletarul din magazin: una portocaliu, una roz si una verde. Perdelele sunt in aceiasi nuanta cu zugraveala. Holul este placat cu lambriu din plastic, iar partea superioara este de asemenea vopsita in portocaliu. Intr-una din camere am lipit un sticker, niste ramurele cu frunze si flori. Este foarte de efect.
Tambur
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:00 am

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde mikybuna » Vin Feb 24, 2012 9:43 am

Voiam sa-mi dati o idee cu nuanta gresiei ce urmeaza sa o pun in baie! Sa fie deschisa la culoare sau inchisa...sau sa fie de ambele nuante de albastru?Imi place ca totul sa fie luminos chiar si in baie! Ma gandsc ca totusi ceva pete de culoare sa nu strice...
mikybuna
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 19, 2012 1:54 am

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde mirelat » Vin Feb 24, 2012 10:01 am

mikybuna scrie:Voiam sa-mi dati o idee cu nuanta gresiei ce urmeaza sa o pun in baie! Sa fie deschisa la culoare sau inchisa...sau sa fie de ambele nuante de albastru?Imi place ca totul sa fie luminos chiar si in baie! Ma gandsc ca totusi ceva pete de culoare sa nu strice...


Eu cred ca poti combina doua culori, sa faci o tabla de sah, dar doar daca baia nu este prea mica. Daca este mica, eu as merge pe un singur fel de gresie.

Daca combini 2 culori, decizia trebuie sa o iei la magazinul de gresie si faianta, chiar sa simulezi combinatia pe care te gandesti sa o faci, pentru a vedea daca chiar merge. Si, sa tii cont si de culoarea faiantei!
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde Lilic68 » Sâm Feb 25, 2012 5:11 pm

se poarta si culori mai excentrice dar acestea pot fi foarte obositoare sau iritante, arata bine in poze dar in realitate e putin altfel, tot pastelurile sunt de baza.
Lilic68
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Noi 02, 2011 7:43 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde asmin » Joi Mar 01, 2012 5:37 pm

eu dormitoarele le-am varuit cu albastru si holurile cu alb
bucatarie e cu gresie si faianta maro si crem
iar baia in faianta si gresie albastre cu urme de alb
asmin
 
Mesaje: 56
Membru din: Mie Feb 22, 2012 2:50 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde constructii24 » Vin Mar 02, 2012 12:09 pm

Perne, perdele sau tesaturi noi sunt un mod rapid si usor pentru a schimba intreaga atmosfera din camera de zi. Utilizati perne in texturi si culori diferite – de exemplu rosu inchis, visiniu , albastru ca cerneala, maro inchis sau tesaturi de culori intunecate pe timpul iernii şi culori proaspete luminoase pentru primavara si vara. Tesaturi in culori neutre puteti folosi tot timpul anului, precum perne, perdele in tonuri de alb si crem se potrivesc aproape in orice mediu si stil de amenajare. Chiar si turcoazul care are un ton mai rece si ofera locuintei un aer mai racoros pe timpul verii calduroase, se poate combina in orice mediu.
Avatar utilizator
constructii24
 
Mesaje: 35
Membru din: Mie Aug 10, 2011 2:07 pm
Localitate: Voivodeni / Mures

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde little_mariana » Dum Mar 11, 2012 9:15 pm

Eu una am dormitorul zugravit in culoarea rosie si nu este deloc o culoare obositoare. E foarte placut si parca ma binedispune de cum ma trezesc dimineata. Camrea de la camin e zugravita in alb si nu imi place deloc. Peretii albi intotdeauna mi-a dat impresia de sanitar, spital... A trebuit neaparat sa pun niste afise colorate pe pereti :)
little_mariana
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Dec 16, 2011 11:41 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde delioara » Dum Apr 01, 2012 7:31 pm

Buna. Sunt in pline renovari. Dati-mi un sfat. Ce culoare sa vopsesc livingul avand in vedere ca vom pune o mobila de nuc masiv. Eu m-am gandit la portocaliu si sa iau si o canapea portocalie. Ce parere aveti de combinatie?
delioara
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 14, 2012 9:51 am

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde muschu » Dum Apr 01, 2012 9:57 pm

delioara scrie:Buna. Sunt in pline renovari. Dati-mi un sfat. Ce culoare sa vopsesc livingul avand in vedere ca vom pune o mobila de nuc masiv. Eu m-am gandit la portocaliu si sa iau si o canapea portocalie. Ce parere aveti de combinatie?


Parerea mea este ca va fi prea puternic portocaliul, mai bine o nuanta mai pala de galben-portocaliu. Daca mergi totusi pe un portocaliu, fa doar un perete de accent portocaliu, iar ceilalti fa-i un crem. Iar canapeaua portocalie plaseaz-o, pentru contrast, langa un perete crem.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde cosmyscumpik » Mie Apr 11, 2012 9:06 am

scuze ca dau asa buzna sa iti raspund, am vazut intrebarea ta si daca nu ai zugravit o sa iti dau un sfat: ziceai ca doresti sa zugravesti portocaliu si deja se incarca camera foarte rau si cu canapeaua tot portocalie asa ca sfatul meu ar fi sa zugravesti 2 pereti portocali si 2 albi si cred eu ca in acest contrast o sa se aseze totul perfect ;)
cosmyscumpik
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 13, 2011 10:05 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron