Culorile in designul interior!!!

Idei si proiecte de design interior

Culorile in designul interior!!!

Mesajde constructii24 » Lun Dec 05, 2011 12:21 pm

Culorile influenteaza stare de spirit si bunastarea noastra. Culorile pot evoca vizualizatorului atat un impact intellectual, cat si un impact emotional, astfel afectand bunastarea unui om, pozitiv sau negativ. Ele joaca un rol foarte important mai ales in proiectarea si amenajarea spatiilor de locuit.
Ce fel de culori sa folosim in amenajarea locuintei? Ele trebuie alese in functie de ce culoare se potriveste in camera respectiva si totodata cu starea noastra de spirit. Albastrul ,de exemplu, este o culoare linistitoare si se presupune in a se aplica de preferinta in dormitoare. In schimb culoarea galbena este mai stimulatoare si se potriveste in bucatarie si in locul unde se serveste masa. Verdele este natura, deci prospetime, vitalitate si ne revigoreaza asadar este ideal de folosit in birou si nu numai. Verde-fistic, roz sau albastru deschis sunt culori pentru suflete romantice, dar se asorteaza destul de bine, utilizate subtil, chiar si in stilurile moderne.
Si lemnul, piatra si metalul au culoare si se pot folosi in proiectarea designului de interior. Fie perete, tavan, podea, usi sau ferestre – fiecare centimetru patrat al domiciliului dvs. poate fi un punct de atractie, cu putin efort, daca folositi culorile adecvate! Culorile stimuleaza, echilibreaza sau invioreaza starea noastra de spirit – in functie de modul de utilizare al culorilor!
Avatar utilizator
constructii24
 
Mesaje: 35
Membru din: Mie Aug 10, 2011 2:07 pm
Localitate: Voivodeni / Mures

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde clicknico02 » Mie Ian 11, 2012 6:12 pm

In toate camerele din casa am folosit culori deschise precum bej deschis, roz pal, albastru deschis. Le-am folosit pe acestea nu pentru a decora intr-un anumit stil, ci pentru ca ele imi influenteaza dispozitia intr-un mod bun.
clicknico02
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 11, 2012 5:51 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde alinabarbu » Joi Ian 12, 2012 10:36 pm

eu in sufragerie am folosit nuantele de maro, pereti maro, iar colturile peretilor albi, nu e deloc obositor si se potriveste perfect cu mobilierul si parchetul!
alinabarbu
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 12, 2012 10:24 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde constructii24 » Vin Ian 27, 2012 12:58 pm

Culoarea violeta este extravaganţă, originalitate, seducţie şi magie! Fie canapele, covoare, perne si covorase de baie – mobilier si accesorii pentru locuinte in aceasta culoare sunt frumoase si au clasa.
Avatar utilizator
constructii24
 
Mesaje: 35
Membru din: Mie Aug 10, 2011 2:07 pm
Localitate: Voivodeni / Mures

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde AndriciucMonika » Mar Ian 31, 2012 5:14 pm

Si la noi in casa am folosit doar culori deschise, dar ma gandesc la vara sa fac camera mea rosie, adica mai bine zis o combinatie intre rosu si ceva alb spre crem cred ca ar fi potrivit...am vazut intr-o revista si mi s-a parut ft atractiva ideea... ce parere aveti?
AndriciucMonika
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 31, 2012 5:02 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde meprincipessa » Mar Ian 31, 2012 5:37 pm

Dupa parerea mea rosu este o culoare obositoare. Este posibil ca la inceput sa-ti place, dar apoi nu cred ca te va ajuta sa te relaxezi si apoi se observa fiecare mica pata sau zgarietura care apare pe pereti. Am vazut o casa pictata in toate culorile si sa mai adaug ca acolo erau si copii. Nu ai vrea sa stii cum arata la mai putin de 1 an dupa ce a fost renovata. Eu merg pe varianta alb pentru ca se poate curata si repara foarte bine.
meprincipessa
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Noi 03, 2011 10:00 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde AndriciucMonika » Mar Ian 31, 2012 8:09 pm

Da, probabil ca ai dreptate doar ca mi-a suras ideea ca 2 pereti rosii si 2 alb-crem cum am spus....iar pe unul dintre pereti as vrea sa desenez un copac sau ceva din natura cu negru ori maro:-??
AndriciucMonika
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 31, 2012 5:02 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde constructii24 » Mie Feb 01, 2012 10:48 am

Chiar si in baie culorile au o influenta foarte mare asupra noastra. Baia nu ar trebui sa fie numa o camera pentru igiena noastra personala, ci un spatiu unde va puteti retrage si sa va simtiti in largul dvs. Lumanari colorate cu parfumuri unice ofera o ambianta romantica si revigoratoare. In lumina calda a lumanarilor relaxarea este o placere.De asemenea, prosoape colorate, perdele de dus si accesorii vesel colorate fac o atmosfera senzuala si plina de viata. Nu uitati efectele de iluminare! In baie se cere calitate, nu cantitate. O lumina proiectata pe un accesoriu colorat din baie atrage atentia si schimba aspectul vizual al acesteia.
Avatar utilizator
constructii24
 
Mesaje: 35
Membru din: Mie Aug 10, 2011 2:07 pm
Localitate: Voivodeni / Mures

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde AndriciucMonika » Mie Feb 01, 2012 11:05 pm

Deja mi-am imaginat o baie perfecta precum ati descris mai sus 8->
AndriciucMonika
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 31, 2012 5:02 pm

Re: Culorile in designul interior!!!

Mesajde Mihela » Mar Feb 14, 2012 3:46 pm

Am dormitorul albastru, sufrageria galben, camera copilului e mov-lila....si pot spune ca ma sint bine in aceste culori....
Mihela
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 12, 2009 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori