Armonie, comfort si atmosfera familiala!

Idei si proiecte de design interior

Armonie, comfort si atmosfera familiala!

Mesajde constructii24 » Lun Aug 22, 2011 11:45 am

In domeniul designului de interior cotidian un rol foarte important il joaca felul cum este proiectata si amenajata o incapere, unde ne putem relaxa si unde sa ne simtim bine. Oamenii isi doresc cu ardoare sa aiba o locuinta comfortabila si utila in acelasi timp. Totodata isi doresc sa se simta in siguranta si protejati in locuinta lor. De aceea este foarte necesar sa se tina cont de ambientul care urmeaza a fi proiectat. Ambientul trebuie sa fie unul foarte deosebit in functie de gusturile, cerintele si necesitatiile personale. Fiecare om are gusturi diferite in alegerea culorilor camerelor, nuanta pardoseliilor, stilul mobilierului, alegerea draperiilor sau a anumitor obiecte de decor personalizate!
Avatar utilizator
constructii24
 
Mesaje: 35
Membru din: Mie Aug 10, 2011 2:07 pm
Localitate: Voivodeni / Mures

Re: Armonie, comfort si atmosfera familiala!

Mesajde voinea27mihaela04georgeta90 » Joi Noi 03, 2011 7:01 am

Sunt de acord dar ce te faci cand locuinta este pentru mai multe persoane, eu cred ca fiecare membru matur al unei familii trebuie sa isi puna amprenta personala in amenajarea propriei camere altfel nu s-ar simti confortabil decat cel care amenajeaza locuinta !
voinea27mihaela04georgeta90
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iul 31, 2011 5:56 pm

Re: Armonie, comfort si atmosfera familiala!

Mesajde muschu » Joi Noi 03, 2011 1:30 pm

Sunt de acord ca fiecare membru al familiei trebuie sa-si puna amprenta asupra propriei camere, dar la nivelul spatiilor comune - hol, bucatarie, sufragerie, camera de zi - este important sa existe o conceptie unitara in ceea ce priveste amenajarea, altfel rezultatul nu va fi prea agreabil.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Armonie, comfort si atmosfera familiala!

Mesajde Ramo Mona » Mar Noi 08, 2011 8:16 pm

Orice incapere din locuinta trebuie sa-ti ofere comfort, iar pentru asta ar trebui ca intre membrii familiei sa existe discutii referitoare la ce doreste fiecare in acea incapere si sa se ajunga la un numitor comun. Daca nu se discuta acest aspect este posibil ca incaperea decorata de femeie sa nu fie pe placul barbatului si acesta sa se trezeasca intr-o buna zi si sa cumpere un obiect care sa dea exact ca NUCA IN PERETE cu tot ce este deja acolo si astfel armonia incaperii ar disparea. Toate obiectele trebuie sa fie de bun gust, nimic chicios, iar acest ansamblu sa bucure ochiul locatarilor din acea locuinta dar sa fie si utile. Degeaba cumparam o canapea frumoasa daca atunci cand ne asezam pe ea nu ne ofera comfort, sau o masuta care e f frumoasa dar e atat de grea incat atunci cand vrei sa o muti chemi macaraua, utilul trebuie sa se imbine armonios cu comfortul si aerul familial pe care toti il dorim.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Armonie, comfort si atmosfera familiala!

Mesajde constructii24 » Vin Noi 11, 2011 12:12 pm

Ce fel de culori sa folosim in amenajarea locuintei? Ele trebuie alese in functie de ce culoare se potriveste in camera respectiva si totodata cu starea noastra de spirit. Albastrul, de exemplu, este o culoare linistitoare si se presupune in a se aplica de preferinta in dormitoare.
In schimb, culoarea galbena este mai stimulatoare si se potriveste in bucatarie si in locul unde se serveste masa.
Verdele este natura, deci prospetime, vitalitate si ne revigoreaza asadar este ideal de folosit in birou si nu numai.
Verde-fistic, roz sau albastru deschis sunt culori pentru suflete romantice, dar se asorteaza destul de bine, utilizate subtil, chiar si in stilurile moderne.
Avatar utilizator
constructii24
 
Mesaje: 35
Membru din: Mie Aug 10, 2011 2:07 pm
Localitate: Voivodeni / Mures

Re: Armonie, comfort si atmosfera familiala!

Mesajde anasoare60 » Joi Dec 01, 2011 3:53 am

Ambientul intr-o casa ar trebui sa fie un tot unitar de aceea cel ce amenajeaza locuinta ar trebui sa :P se documenteze dar sa dea si un stil propriu fiecarei camere a fiecarui membru din familie consultandu-l inainte de a decide stilul final al locuintei. Doar trebuie sa fie toti membri familiei multumiti de spatiul propriu pe care il ocupa in locuinta.
anasoare60
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 31, 2011 6:04 pm

Re: Armonie, comfort si atmosfera familiala!

Mesajde ANELY » Mie Feb 01, 2012 2:34 pm

Pentru o paleta cromatica mai ampla si mai interesanta adaugam piese si accesorii de culoarea nisipului sau dimpotriva de un cafeniu inchis. Aceasta combinatie este potrivita pentru toate camerele unei locuinte, dar ideala pentru un living.

Covorul, draperia, cuvertura, stickerul decorativ sunt ACCESORIILE FORTE plasate in camera de zi.Va asigur ca ansamblul creat este de vis. Cromatica materialelor folosite are foarte mare importanta in crearea atmosferei unei camere primitoare si influenteaza starea de spirit a celui ce o foloseste. In cazul meu, impactul este pozitiv.

Este un an al libertatii si experimentarilor, in locul unor modele si nuante stabilite. Este anul in care oricine trebuie sa inceapa sa experimenteze, fie prin mobilierul pentru o camera, accesorii sau elemente de decor. Nu exista culori recomandate si nici culori interzise. De la albastrul ce imita sticla la bogata gama de verde, inspirata de natura, pana la negrul intens, albul pur ori culorile pastelate, portocaliul sau rozul pal, se poate incerca orice. Iar o asemenea paleta de optiuni va duce cu siguranta la combinatii interesante. Esential este ca formele, culorile si combinatiile alese sa exprime exact ceea ce dorim.
ANELY
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Armonie, comfort si atmosfera familiala!

Mesajde mikybuna » Vin Mar 09, 2012 12:56 pm

Iubesc living-room-ul! E minunat cand ne intalnim cu totii! E spatios, este loc si pentru musafiri si pentru cei ai casei!
mikybuna
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 19, 2012 1:54 am

design interior

Mesajde planet_florin » Sâm Sep 15, 2012 9:20 am

Sunt atatea lucruri frumoase pe aici pe la voi incat nici nu stii ce sa alegi ! bani sa ai ca iti poti gasi orice aici , de la interior , centrale si...multe altele !
planet_florin
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 30, 2012 4:51 pm

Re: Armonie, comfort si atmosfera familiala!

Mesajde muha_huma » Sâm Sep 15, 2012 12:52 pm

planet_florin scrie:Sunt atatea lucruri frumoase pe aici pe la voi incat nici nu stii ce sa alegi ! bani sa ai ca iti poti gasi orice aici , de la interior , centrale si...multe altele !


Da, s-au schimbat lucrurile de 20 de ani incoace. Daca pe vremuri puteai sta cu banii in buzunar neavand pe ce sa-i cheltuiesti, acum oricati bani ai avea tot nu sunt de ajuns pentru ce oferta de produse ne ofera comerciantii ...
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am


Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori