Transformarea unui apartament clasic in modern

Idei si proiecte de design interior

Transformarea unui apartament clasic in modern

Mesajde mlaur55 » Sâm Iun 25, 2011 12:36 pm

Acesta este un subiect care priveste in opinia mea pe mai mult de 40 % din locatarii blocurilor construite pana in anii 1989.
Situatia existenta in majoritatea cazurilor se datoreaza camerelor mici si holurilor, ca zona de acces spre bucatarie, baie sau/si restul camerelor.
Eu locuiesc intr-un apartament construit prin anii 1970, cu 4 camere, 3 holuri, 2 bai, o bucatarie si un balcon intins in lungul a 3 camere si cu acces din 2, si cu numai 70 mp. Sufrageria este camera de trecere spre restul apartamentului.
La intrare am un hol cu acces in camara, in bucatarie si in sufragerie; din sufragerie se intra in alt hol care are acces la 2 dormitoare, o baie si da in alt hol cu acces la al 3-lea dormitor si baia de serviciu.
Cum vedeti ca s-ar putea face transformarea fara a fi nevoie de daramarea peretilor interiori?
mlaur55
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 25, 2011 12:06 pm

Re: Transformarea unui apartament clasic in modern

Mesajde petre67 » Sâm Iun 25, 2011 10:09 pm

Ar fi util daca ai pune o imagine cu planul apartamentului.
Din ce ai expus mai sus inteleg ca nu doresti sa darami niciun perete interior.
Daca nu vrei sa recompartimentezi, atunci aspectul modern il poti obtine strict din mobilier, finisajele peretilor, tamplarie, pardoseala, corpuri de iluminat, obiecte de decor adecvate.

Daca totusi te gandesti si la recompartimentari, atunci e bine de stiut care este structura de rezistenta, sa vezi ce se poate si ce nu se poate elimina din peretii interiori.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Transformarea unui apartament clasic in modern

Mesajde angibrasovangi » Mie Ian 25, 2012 5:44 pm

Salut! In primul rand te felicit pentru decizia de a moderniza aprtamentul. Stiu ca te va costa destul de mult, dar beneficiile vor fi din belsug. Noi avem o casa moderna si ne simtim foarte bine in ea, ne simtim mai tineri, simtim ca intr-adevar traim in sec 21, toata lumea care vine la noi se mira cat de frumos poate fi (majoritatea ne considerau niste amarati pt ca lucram la stat) dar cand au vazut apartamentul, si-au schimbat parerea. Cand ai o casa moderna, totul pare nou si curat, chiar daca tu stii ca a trecut destul de mult timp de la ultima curatenie, pe cand daca ai o casa mai veche, demodata, poti sa faci curat zilnic si tot ti se pare ca e urat si vechi. Dar iti dau un sfat: nu sparge peretele de la balcon pentru a uni camera cu balconul. Noi am facut greseala asta si acum in camera respectiva e foarte frig, se incalzeste foarte greu.
angibrasovangi
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Dec 11, 2011 10:38 pm

Re: Transformarea unui apartament clasic in modern

Mesajde petre67 » Mie Ian 25, 2012 7:13 pm

angibrasovangi scrie:... iti dau un sfat: nu sparge peretele de la balcon pentru a uni camera cu balconul. Noi am facut greseala asta si acum in camera respectiva e foarte frig, se incalzeste foarte greu.


Am vazut destule extinderi ale unor camere in balcon, si pot spune ca daca balconul este corect izolat (pardoseala, pereti, tavan) si caloriferul este dimensionat si pentru spatiul suplimentar, nu trebuie sa apara niciun fel de probleme legate de incalzirea camerei.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm


Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori