Amenajare dormitor

Idei si proiecte de design interior

Amenajare dormitor

Mesajde Dormitorul » Dum Ian 05, 2014 1:30 pm

Buna ziua, am un dormitor micut de 2 metri latime, 7 metri lungime si 3,40 metri inaltime. Pana acum am cautat tot felul de solutii sa imi asez mobila in el insa nici una nu mi-a parut interesanta pana ieri cand mi-a venit o idee.
In capatul camerei am un geam foarte mare iar in dreapta lui este o gaura unde poate fii un dulap cu usi etanse, iar de unde se termina dulapul m-am gandit sa fac o semietajare a camerei, adica, pe latimea camerei sa fac ca o podea unde imi voi pune patul. Acesta sa fie de 2 m lungime si 1,50 - 1,60 latime, avand in vedere ca dulapul are 1,90 inaltime va ramane cam 1,5 m semietaj unde il voi folosi doar ca dormitor, adica doar voi dormii.
Sub acest semietaj voi pune o canapea draguta iar televizorul il voi pune cu suport pe perete iar biroul in cealalta jumatate de camera.
Vreau sa mentionez ca in semietaj se va urca pe o scara.
Deci dulapul va fi in perete, canapeaua in fata lui, iar peste acestea va fi semietajul iar scara va fi in partea dreapta a canapelei.
Vreau parerile voastre sau idei noi, critici, accept orice, vreau sa stiu daca ma va avantaja aceasta amenajare a camerei sau nu :)
Multumesc anticipat!


Uitati aici, ca sa va faceti o parere http://imgur.com/eNplhb3 toata partea aceea de sus va avea 2 m latime cat camera, adica va fi ca un tavan pentru canapeaua de jos ceva in genul asta http://imgur.com/yLUnOaw Scara o sa fie mai mica si spatiul de la pat pana la tavan mai mic.
Dormitorul
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 05, 2014 1:15 pm

Re: Amenajare dormitor

Mesajde marcelb » Dum Ian 05, 2014 7:13 pm

Sa stii ca dezavantajul de a avea o astfel de camera, disproportionata, se poate transforma in folosul tau: iti pune imaginatia la lucru si iti ofera sansa de a obtine o amenajare unica, de care sa fii foarte mandru.

Este foarte buna ideea ta de a specula inaltimea camerei, dar pentru a ne face o idee exacta ar trebui sa ne spui si unde este amplasata usa de acces. Inteleg ca pe un perete ingust ai acea fereastra mare, daca usa este pe peretele opus, ti se limiteaza mult din optiunile de amenajare. Ideal ar fi ca ambii pereti ingusti sa fie liberi de ferestre si usi.

Eu iti recomand sa citesti urmatoarele articole, unde gasesti inclusiv imagini cu solutiile alese de altii care au fost in aceeasi situatie, de a amenaja o incapere lunga, ingusta si inalta peste medie:

Birou si locuinta in doar 45 mp? Da, este posibil! - Galerie foto

Casa de 150 cm latime, inaugurata in Polonia - foto si video

O arhitecta si-a construit o casa de 18 metri patrati cu 8.000 de euro - Galerie Foto

Casa pentru studenti - Galerie foto si video

Uite si o imagine intersanta:
Imagine

Succes si posteaza o poza cand ai terminat amenajarea!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Amenajare dormitor

Mesajde Dormitorul » Lun Ian 06, 2014 8:14 pm

http://imgur.com/S3k4zji

Camera mea este in genul asta, geamul din spate este exact la fel numai ca in locul geamului mare eu am o nisa unde o sa fie dulapul, usa este pe peretele ingust din partea de unde se face poza, dar nu cred ca ma dezavanteajeaza deoarece eu nu voi face dulap sub pat, voi lasa gol unde imi voi pune o canapea astfel sus imi ramane 1,20 - 1,30 unde este patul, nu cred ca imi trebuie mai mult din moment ce e loc de dormit si de uitat la televizor.
PS: Ca sa pot vedea la televizor si din pat si din canapea TV-ul il pun pe perete intre cele doua.


Multumesc pentru parere! Cand voi termina voi pune o poza
Dormitorul
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 05, 2014 1:15 pm

Re: Amenajare dormitor

Mesajde marcelb » Mie Ian 08, 2014 4:24 pm

Ziceam ca e dezavantajos daca ai usa pe peretele ingust opus celui cu fereastra intrucat nu-ti lasa posibilitatea de a amenaja pe verticala ambele capete ale incaperii.

Astept cu interes sa vad cum ti-a iesit amenajarea. Mult succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Amenajare dormitor

Mesajde Kalee » Sâm Apr 18, 2015 2:29 pm

Insa nu gasesc la noi ... am fost prin cateva magazine si nici macar nu au auzit de asa ceva!
Stiu ca as putea lua tapet, sa il tai eu etc etc, dar caut o solutie mai rapida si mai ieftina, eventual sa imi aleg eu un model sa se potriveasca cu restul decorului.
NAT
Kalee
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 18, 2015 2:26 pm


Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori