Brad pentru Craciun la ghiveci

Idei si proiecte de design interior

Brad pentru Craciun la ghiveci

Mesajde dantes » Lun Dec 09, 2013 8:05 am

Eu pana acum am avut de Craciun atat brazi naturali cat si artificiali dar fiecare din ei au avantaje si dezavantaje.

As dori sa stiu daca cineva a avut brazi in ghiveci si cum se comporta acestia.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Brad pentru Craciun la ghiveci

Mesajde marcelb » Lun Dec 09, 2013 11:32 pm

Si pe mine m-ar interesa sa stiu cum se comporta un brad la ghiveci. Vreau sa fac un experiment: am intr-o zona din gradina mai multi braduleti, sunt prea aglomerati asa ca am decis ca cel putin pe unul sa-l mut intr-o alta zona a gradinii.

Si as profita sa-l plantez acum intr-un ghiveci, sa-l duc in casa si sa-l folosesc ca si brad de Craciun, iar la primavara sa-l replantez. Sper sa-i mearga bine si sa se prinda. Va voi tine la curent. Deocamdata am cumparat un ghiveci mare si pandesc o zi cat de cat frumoasa sa-l pot sapa si planta in ghiveci.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Brad pentru Craciun la ghiveci

Mesajde Iordache Veronica » Dum Dec 15, 2013 11:12 am

Depinde ce noroc ai, de unde il cumperi?! Am avut un astfel de brad si cand am vrut sa-l plantez am avut surpriza ca radacinile sa fie uscate. L-am plantat totusi, in speranta ca o sa se prinda. Nu s-a prins! In super-market cred ca mai folosesc si ceva substante. Ma gandesc sa cumpar brad in ghiveci dintr-un loc destinat special cresterii brazilor. Succes!
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Brad pentru Craciun la ghiveci

Mesajde dantes » Joi Dec 26, 2013 8:27 am

Am luat un brad in ghiveci din piata pana acuma se prezinta bine sper sa reziste,este cam cald in camera
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Brad pentru Craciun la ghiveci

Mesajde cipri1313 » Vin Ian 03, 2014 4:34 pm

Eu de 3 ani incoace cumpar doar brad la ghiveci. Se comporta foarte bine mai ales daca ii pui 2l de apa pe zi iar avantajul este ca dupa ce trec sarbatorile, daca ai teren la tara sau in fata casei il poti replanta, asa cum fac eu. Eu l-am replantat la mine la teren si acum am 3 brazi frumosi. Ideea este ca atunci cand il replantezi sa ii adauci ingrasamant, si se v-a prinde negresit ^^ La multi ani !!
cipri1313
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 03, 2014 4:30 pm

Re: Brad pentru Craciun la ghiveci

Mesajde marcelb » Dum Ian 05, 2014 6:50 pm

Ieri am plantat bradul in gradina, sa vedem ce va fi cu el.
Cat a stat in casa l-am udat aproape zilnic, il voi uda si afara zilele urmatoare.
Tare mi-as dori sa se prinda.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Brad pentru Craciun la ghiveci

Mesajde dantes » Vin Ian 17, 2014 7:39 am

Eu cred ca am avut ghinion cu bradul s-a uscat pe jumatate, cred ca din cauza caldurii din casa.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Brad pentru Craciun la ghiveci

Mesajde Minimal » Mar Ian 21, 2014 11:43 pm

Si eu anul acesta am cumparat un brad la ghiveci si il ud in fiecare zi.
Minimal
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 01, 2011 11:12 am

Re: Brad pentru Craciun la ghiveci

Mesajde AdinaAdina » Joi Feb 05, 2015 8:17 pm

Si eu am unul de 3 ani, dar il tin numai pe balcon. Pana acum e frumos si verde si suntem multumiti. Recomand. Ma doare sufletul cand vad cati brazi sunt taiati dupa ce au crescut zeci de ani...
AdinaAdina
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 05, 2015 8:06 pm

Re: Brad pentru Craciun la ghiveci

Mesajde marcelb » Vin Feb 06, 2015 7:59 pm

La mine este al doilea Craciun la care am avut brad la ghiveci.
Acum 2 ani am scos din gradina un bradulet pe care oricum doream sa-l mut, si s-a prins foarte bine la replantarea in gradina.
La Craciunul trecut am cumparat un brad la ghiveci foarte frumos, la un pret mai mult decta rezonabil, 75 de lei, si l-am plantat si pe acesta pe la mijlocul lui ianuarie, sper sa se prinda si acesta.
Pe viitor mi-am propus sa fac la fel, sa cumpar doar brazi la ghiveci, loc in gradina am destul! :)
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron