Culoare camera bebelusei

Idei si proiecte de design interior

Culoare camera bebelusei

Mesajde petcan » Joi Oct 10, 2013 11:09 am

In decembrie o sa nasc si o sa avem o fetita. Ce culoare ma sfatuiti sa fac camera fetitei?
petcan
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:02 am

Re: Culoare camera bebelusei

Mesajde muschu » Joi Oct 10, 2013 5:12 pm

Felicitari in primul rand! Si sa ai o sarcina si o nastere usoara!

In privinta culorii, eu nu as merge pe acel roz pe care multi parinti de fetite sunt tentati sa-l aplice.
Ce zici de un galben, ca cel de mai jos:

Imagine
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Culoare camera bebelusei

Mesajde to_nica » Lun Noi 25, 2013 12:18 pm

Foarte interesant subiectul -am citit in Qbebe ca sunt recomandate, in general, 6 culori: verde, pentru ca denota liniste, echilibru, pace interioara; albastru, pentru ca il calmeaza si destinte; roz pentru fete deoarece este considerata o culoare jucausa; totusi pentru un somn bun, este important si patutul cu salteluta; in cazul patului iti recomand unul care se leagana, asa vei adormi mai usor bebelusul, iar saltea poti alege de pe http://saltele-ortopedice.net/ unde sunt si marimi mici, dar mai ales descrieri detaliate, cu duritate, marime, din ce este confectionata, etc; partea buna este ca asigura transportul. Continuand cu celalalte culori, expertii mai recomanda portocaliu pentru ca reda o stare de optimism, bucurie si entuziasm; turcoaz folosit in combinatie cu alte culori, sugereaza o profunzime a sentimentelor, da o stare de calm, dar ii stimuleaza si simturile bebelusului; nu il ultimul rand galben pentru ca e o culoare calda si lumineaza camera; se spune ca ar favoriza si somnul.
Gasesti imagini cu toate aceste culori aici: https://www.casesigradini.ro/imagini/c/7 ... si-tineret
to_nica
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 28, 2013 3:48 pm

Re: Culoare camera bebelusei

Mesajde Ivona37 » Sâm Ian 25, 2014 8:33 am

Eu am optat pentru mov deschis si alb :D
Ivona37
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 25, 2014 8:27 am

Re: Culoare camera bebelusei

Mesajde qetsiyah » Lun Ian 27, 2014 10:15 pm

Eu as opta pe o culoare odihnitoare, culoarea piersicii. Cel putin pe mine ma relaxeaza si se potriveste foarte bine cu orice fel de mobila indiferent de nuanta.
Imagine
qetsiyah
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 27, 2014 10:09 pm


Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori