trucuri pentru a-ti mari baia

Idei si proiecte de design interior

trucuri pentru a-ti mari baia

Mesajde HeraHomeDesign » Joi Sep 26, 2013 8:55 am

Baia, acea oaza de ralaxare a noastra, reprezinta cartea de vizita a oricarei case. Din nefericire, cele mai multe bai ale apartamentelor sunt de mici dimensiuni si neaerisite. Iti prezint, mai jos, cateva trucuri pe care le poti folosi cu incredere pentru a-ti mari baia, fara sa demolezi vreun perete.

1. Pastreaza totul in aceeasi nuanta/culoare

Nu e indicat sa ai faianta in nuante inchise si gresia in nuante deschise – acest lucru nu face altceva decat sa diminueze vizual spatiul si sa lase impresia ca baia ta este mult mai mica. Daca vrei totusi sa obtii un contrasc, limiteaza-l la ceva care e mai mult un obiect in spatiu, cum ar fi un corp de iluminat sau o piesa fixa de mobilier. In acest fel, obiectul respectiv va servi ca piesa dominanta in timp ce restul se vor contopi intr-un fundal armonios.

2. Coloreaza tavanul in aceeasi nuanta ca peretii

Mai ales daca tavanul este inclinat sau are mici zone cu forme ciudate, colorarea lui intr-o nunanta unificatoare, apropiata de cea a peretilor, va face ca acele forme neobisnuite sa dispara si va extinde vizual spatiul de sub el. Cateodata, e bine chiar sa folosesti pe tavan o nuanta mai deschisa decat cea a peretilor, pentru ca, oricum, privit de jos, acesta are tendinta de a parea mai inchis la culoare. In cazul in care inaltimea baii este relativ redusa, iti propun sa incerci aplicarea unei oglinzi pe tavan, care iti va crea un efect frumos, de dublare a spatiului.

3. Armonizeaza culoarea faiantei cu cea a peretelui

Daca nuanta peretelui nu este in acelasi ton cu cea a faiantei, vizual, baia pare injumatatita, iar dusul apare ca un spatiu complet separat. Prin armonizarea lor, culorile peretelui si faiantei creeaza impresia unui spatiu marit.

4. Aplica faianta din dreptul dusului sau a cazii pana in tavan

Din pacate, majoritatea constructorilor opresc aplicarea placilor de faianta la cateva zeci de centimetri sub tavan. Acest lucru nu este deloc benefic daca iti doresti ca baia ta sa para mai mare. Retine ca mai putine tranzitii plus mai putine contraste inseamna un spatiu extins.

5. Utilizeaza o sticla foarte clara pentru cabina de dus

Placile de sticla texturata sau mata pot da impresia unui perete suplimentar, care, intr-o baie de mici dimensiuni, este o alegere nefericita . E adevarat ca ofera senzatia de intimidate dar, din punct de vedere vizual, devine un obstacol. Solutia este ca, la cabina de dus, sa utilizezi panouri din sticla float (clara).

6. Mareste oglinzile

Nimic nu face o baie sa para mai mare decat o oglinda care ajunge pana la tavan. Fie ca este cu rama din lemn sau este incastrata in faianta, cu sistemul de iluminat montat in lateral, in partea de sus sau chiar in fata ei, oglinda din baie, va dubla impactul luminii si va face spatiul sa para mult mai mare. Nu utiliza, insa, oglinzi asezate fata in fata pe aceeasi axa pentru ca nu vei reusi decat sa tai spatiul in doua.

7. Aseaza oglinzile strategic

Daca te numeri printre cei norocosi, care pot amplasa o oglinda in baie, chiar in fata geamului, pentru a dubla efectul de lumina naturala, e perfect. Daca baia ta, in schimb, nu este ventilata natural, incearca sa asezi oglinda pe un perete lateral chiuvetei si fa in asa fel incat rama ei sa se armonizeze perfect cu faianta, tapetul sua culoarea lui. Astfel, vei reusi sa creezi iluzia unei incaperi duble, fara sa muti vreun perete. O alta varianta este sa amplasezi oglinzile de la o inaltime mai mare pana la tavan, astfel spatiul din baie se va deschide surprinzator de mult.

8. Incastreaza dulapurile in pereti

Dulapurile din baie nu trebuie sa aiba o adancime prea mare, drept pentru care pot fi foarte usor incastrate in perete. Evident, acest lucru implica o mica modificare a peretilor, dar este uimitor ce efect pot avea acei centimetri pe care ii castigi.

DACA TI-AU FOST UTILE ACESTE SFATURI, TE INVIT SA URMARESTI BLOGUL DE DESIGN INTERIOR WWW.HHDESIGNER.WORDPRESS.COM PENTRU A FI LA CURENT CU TOT CEEA CE INSEAMNA AMENAJARILE INTERIOARE
HeraHomeDesign
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 07, 2013 9:12 am

Re: trucuri pentru a-ti mari baia

Mesajde scenic » Dum Sep 29, 2013 9:34 pm

Foarte interesante aceste sfaturi! Si utile, voi tine si eu cont cnd ma voi hotari sa renovez apartamentul!
scenic
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: trucuri pentru a-ti mari baia

Mesajde ceauscc » Lun Sep 30, 2013 5:37 pm

eu am reusit , vizual sa imi maresc spatiul din baie folosind gemurile lungi dar inguste si oghizile plasate strategic , dar relativ mari. Foarte bune sfaturile
ceauscc
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:48 am

Re: trucuri pentru a-ti mari baia

Mesajde crocomic » Mie Oct 16, 2013 11:41 am

Culorile deschise si oglinzile sunt cele mai la indemana
crocomic
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:34 am

Re: trucuri pentru a-ti mari baia

Mesajde onedeedee » Mar Noi 12, 2013 2:43 pm

oglinda e de mare ajutor cand doresti sa dai senzatia de spatiu mai mare in baie.
onedeedee
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:55 am

Re: trucuri pentru a-ti mari baia

Mesajde onedeedee » Mar Noi 12, 2013 3:02 pm

http://acasacuama.blogspot.ro/2011/07/s ... -baie.html
un articol care mi-a placut, poate va inspira :)
onedeedee
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:55 am

Re: trucuri pentru a-ti mari baia

Mesajde doinamicu2010 » Mie Noi 20, 2013 10:32 am

Multe oglinzi. culori deschise, faianta lucioasa....cam asa este la mine si e ok
doinamicu2010
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:54 pm

Re: trucuri pentru a-ti mari baia

Mesajde devox » Joi Mai 15, 2014 1:19 pm

Sfaturi foarte utile :)
Vroiam si eu sa modific baia sa para mai mare si sa fie mai mult loc si nu stiam cum, dar acum am dupa ce sa ma ghidez. Merci!

ps: am scris astazi un articol despre http://devox.ro/cum-sa-personalizezi-beciul/
daca va intereseaza, nu ezitati sa intrati, sa-l cititi si sa lasati un feedback ;)
devox
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 01, 2014 12:24 pm

Re: trucuri pentru a-ti mari baia

Mesajde luminita_d » Joi Oct 29, 2015 1:50 pm

Pentru ca baia sa para mai mare, faianta si gresia trebuie sa fie in culori cat mai deschise. Chiar daca este putin mai greu de intretinut, creeaza impresia de spatiu mai mare. In privinta iluminatului, se pot folosi spoturi LED, care nu ocupa mult spatiu si ofera si un iluminat de calitate si se pot instala fie in tavan, fie in zonele care necesita mai multa lumina, de exemplu in jurul onglinzii din baie.
luminita_d
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mai 15, 2015 4:30 pm

Re: trucuri pentru a-ti mari baia

Mesajde TeoJ » Lun Ian 18, 2016 6:26 pm

mi-a placut, interesant!
TeoJ
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Noi 21, 2015 3:51 pm

Următorul

Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron