Covor si perdea

Idei si proiecte de design interior

Covor si perdea

Mesajde gelle » Mie Noi 21, 2012 11:30 am

Va rog sa-mi dati cateva sfaturi in alegerea culorii covorului si a perdelei.
Mobila este stejar inchis,parchetul stejar arabic, usa nuc natur.
Peretele pe care este pozitionata canapeau crem inchis cu visiniu pe margini este rosu caramiziu iar ceilalti trei pereti sunt crem deschis.
Ce culoare sa iau covorul si perdeaua. Nu as vrea sa pun si draperie.
Va multumesc!
gelle
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 21, 2012 11:16 am

Re: Covor si perdea

Mesajde muschu » Sâm Noi 24, 2012 9:30 pm

Sunt si eu de acord ca sunt destule culori in camera. As zice in plus ca trebuie sa evaluezi cat de luminoasa este camera sau cum e iluminata. Eu nu as alege crem, ci bej-uri sau cafeniuri deschise ton in ton, cu textura unitara pentru covor/eventual imprimeuri mari, regulate. Perdeaua un alb fildes sau champagne simpla fara model/culoare, poate in combinatie de voal cu in. Pe langa faptul ca sunt deja culori combinate in camera, mai sunt si esente diferite de lemn, care difera totusi, chiar daca sunt asemanatoare. Esenta: covorul sa nu iasa in evidenta ci sa faca legatura intre ce exista deja in incapere / deci culori neutre si cat mai putin pretentioase la murdarire.

Daca e o camera de casa nu de bloc, cu tamplarie de lemn si mobila e in stil clasic, atunci ai putea lua in considerare varianta de a pune draperii si poate numai rulouri romane (din mat. de perdea)

Succes, e cel mai greu pas in decorare!
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Covor si perdea

Mesajde horicav » Mar Noi 27, 2012 12:39 pm

E foarte greu sa-ti decorezi camera astfel incat sa imbine utilul si placutul. Cel mai bine e sa-ti faci un plan din start si sa incerci sa te tii de el. Cateva modele de perdele si draperii poti gasi pe site-ul Atria, iar la Retrobutique poti gasi alte obiecte cu care poti decora, de exemplu ceasuri de perete. Iti recomand o culoare deschisa a covorului si draperiilor si 2-3 surse de iluminat in camera pentru a deschide atmosfera
horicav
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 27, 2012 12:26 pm


Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori