Balcon sau bucatarie?

Idei si proiecte de design interior

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde alinabarbu » Joi Ian 12, 2012 10:48 pm

este o idee buna, daca nu e mult spatiu si balconul e inutil, am vazut la tot mai multa lume!
alinabarbu
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 12, 2012 10:24 pm

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde alea_him » Mie Ian 18, 2012 10:18 pm

prefer balconul sa ramana balcon si bucataria , bucatarie . doar daca ai doua balcoane si unul e suficient pentru a usca rufele si a tine alte chestii, atunci poti folosi al doilea balcon pe post de bucatarioara .
alea_him
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 18, 2012 10:07 pm

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde angibrasovangi » Mie Feb 01, 2012 12:37 pm

Da, e buna ideea, dar trebuie sa ai in vedere si urmatorul fapt: iarna o sa fie mult mai frig decat in camere....vrei sa iei micul dejun cu geaca pe tine? :shock: Balconul, chiar daca e din termopan, are o temperatura mult mai mica decat in restul camerelor (vorbesc in cunostinta de cauza, am si eu), va trebui sa pui un calorifer in balcon, si cu tot cu asta, tot nu va face fata.... Eu zic sa renunti :(
angibrasovangi
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Dec 11, 2011 10:38 pm

Re: balcon sau bucatarie?

Mesajde davidov constructoru » Sâm Feb 04, 2012 12:48 pm

anca29 scrie:credeti ca ar fi ok amenajata in balcon o mini bucatarie?...cu aragaz si o masuta?

da, e o solutie buna transformarea balconului in bucatarie, mai castigati o camera
davidov constructoru
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am
Localitate: constanta

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde sebilik » Joi Feb 23, 2012 9:23 pm

Si mie mi-ar placea asa ceva, dar am balconul situat la sufragerie si nu la bucatarie, cum e la unele blocuri, nu pot face asa o transformare, nu pot bransa tevile de apa, scurgerea, cu gazul ar fi mai usor ...
sebilik
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde Niculina Tecla » Dum Feb 26, 2012 9:08 pm

Dar aprobarile necesare? In ziua de azi trebuie sa iei aprobari si pentru aerul pe care il respiri! :) Ar mai trebui luat in calcul si greutatea obiectelor amplasate pe balcon (aragez,frigider,etc).Daca este un bloc mai vechi...la un cutremur...
Niculina Tecla
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde asmin » Mar Feb 28, 2012 10:40 am

Mie personal nu imi place sa stric balconul si sa maresc bucataria. Mi se pare ca balconul are rolul lui si e binevenit cand vrei sa stai sa te relaxezi putin la aer curat.
asmin
 
Mesaje: 56
Membru din: Mie Feb 22, 2012 2:50 pm

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde marcelb » Mar Feb 28, 2012 10:59 am

asmin scrie:Mie personal nu imi place sa stric balconul si sa maresc bucataria. Mi se pare ca balconul are rolul lui si e binevenit cand vrei sa stai sa te relaxezi putin la aer curat.


Daca insa ai balconul spre un bulevard aglomerat si poluat, numai de relaxare nu mai poate fi vorba. Nici rufele nu le mai poti usca intr-un astfel de balcon deschis, caci le gasesti mai murdare decat inainte de spalare.
Dar, daca ai balconul spre un parc sau spre o alee cu verdeata, sunt de acord ca-ti poate asigura clipe de relaxare.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde Rahela » Lun Apr 02, 2012 12:01 pm

Asta depinde desigur de cat de mare este balconul...
Oricum, eu intotdeauna am visat sa am o bucatarie mare si cu un spatiu imens de luat masa care sa fie plasat langa geam. Poate voi reusi si acest lucru la un moment dat :)
Rahela
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 02, 2012 11:52 am

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde sweety_bad23 » Joi Iun 21, 2012 2:09 pm

eu consider ca sunt necesare ambele atat balconul cat si bucataria ..... acum depinde si de spatiul pe care ti-l ofera garsoniera sau apartamentul in care locuiesti ....eu una am facut marea prostie mai acum 3 ani de a mari bucataria prin desfiintarea balconului ....si vreau sa spun ca iarna stau cu rufele prin sufragerie si nu e tocmai ok ....adica acum il cam regret :( si ma gandesc sa refac zidul ..... dar pentru cei care stau in garsoniera consider ac este ok sal desfiinteze
sweety_bad23
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 24, 2012 3:22 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori