Balcon sau bucatarie?

Idei si proiecte de design interior

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde alina0508 » Mar Sep 20, 2011 12:42 pm

Aproximativ aceeasi dilema am avut si eu - bucatarie mai mare sau camara - si intr-un final mi-am facut curaj si am daramat peretele despartitor si am mutat aragazul si chiveta in camara: rezultatul - o bacatarie mult mai spatioasa si mai draguta :)
Asa ca apuca-te de treaba si largeste bucatarie - dar bineinteles ai grija de izolarea balconului ca daca nu iarna se va face un condens de toata frumusetea!
Spor la treaba!
alina0508
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde Diana Bungau » Joi Sep 29, 2011 12:35 pm

Buna. Eu am inchis balconul dar nu am extins bucataria, il folosesc pe post de sera cu flori, trandafiri.
Diana Bungau
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 22, 2011 7:04 pm

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde pollet_a » Lun Oct 03, 2011 9:10 pm

Sigur, nu este o idee prea rea. Dar totul este ca bucataria sa dea in balcon. Numai asa, altfel nu vad cum. Fiica mea a spart zidul despartitor, care dadea in balcon, din bucatarie, apoi a scos frigiderul in balcon, acesta fiind amenajat in prealabil, desigur. Un dulap "soldat", in care tinea vasele, la fel, l-a scos in balcon, astfel s-a facut un mare spatiu in care a putut pune un coltar mai mare etc. A iesit foarte bine si frumos.
pollet_a
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde anad » Mie Oct 05, 2011 3:20 pm

Da da, se poate, si eu vreau sa mi-l modific frumos.
Abia astept sa vad ce o sa iasa
anad
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 05, 2011 2:31 pm

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde banucio » Mie Oct 05, 2011 8:33 pm

Daca vrei sa renunti la balcon trebuie sa iei in considerare si unde vei mai pune la uscat rufele, in toate anotimpurile. Asta in cazul in care nu ai masina de uscat rufe.
Este tentant sa muti bucataria in balcon pentru a obtine mai mult spatiu pentru alte destinatii, dar trebuie avute in vedere si dezavantajele unei astfel de schimbari.
banucio
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 20, 2011 4:14 pm

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde andu4bidden » Sâm Oct 08, 2011 9:30 pm

Si mama a facut asa. Si-a transformat balconul in bucatarie si a mutat acolo aragazul, chiuveta, un corp de bucatarie, plus vreo doua suspendate si a castigat foarte mult spatiu. Si pentru ca locuieste la parter, si-a facut si un beci care ii este foarte foarte util.
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde miron nicolae » Mar Oct 11, 2011 8:33 am

Merge foarte bine, o data ca nu mai te complici cu aerisirea hotei, alt lucru este ca exista balamale pt masa care se gliseaza pe perete (cu un blat si 2 balamale ai rezolvat o mini masuta), mai este si treaba ca intra foarte multa lumina. Banuiesc ca este prea complicat sa muti instalatiile apa si scurgere in balcon dar pt aragaz si loc de luat masa merge destul de bine
miron nicolae
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 24, 2010 12:00 am

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde mariuca05 » Mie Noi 23, 2011 10:33 pm

As prefera ca balconul sa nu fie transformat in bucatarie, eu am o multime de ghivece cu flori pe balcon, un spatiu minunat de care sunt mandra. ;)
mariuca05
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:05 pm

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde grofailaalex » Joi Ian 05, 2012 5:57 pm

daca balconul iti permite , de ce nu ...ar fi mult mai bine daca ai avea 2 balcoane ;
grofailaalex
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Balcon sau bucatarie?

Mesajde clicknico02 » Mie Ian 11, 2012 6:06 pm

Si eu cand am renovat casa am facut in balcon o minibucatarie, cu masuta, aragaz si chiuveta. Asa am mai mult loc in bucataria propriu-zisa.
clicknico02
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 11, 2012 5:51 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori