Cum marim vizual bucataria!

Idei si proiecte de design interior

Cum marim vizual bucataria!

Mesajde constructii24 » Mar Aug 14, 2012 8:40 am

Spatiile mici sunt o mare provocare. Bucatariile mici ofera un spatiu mic, dar in schimb sunt conforabile si transmit un caracter individual fiecarei locuinte. De aceea, daca bucataria dvs. masoara doar cativa metri patrati, nu trebuie sa va deranjeze sau sa va ingrijorati. Fiindca, un spatiu mic trebuie folosit in mod optim si astfel orice bucatarie mica devine putin mai incapatoare.
In special bucatarii mici necesita solutii speciale si utile. Fiecare suprafata suplimentara trebuie folosita la maxim, deoarece aici se gateste, se pregatesc bucate si se intalneste familia la masa. In consecinta, trebuie sa retinem cateva aspecte: O bucatarie mica se poate mari vizual cu mobilier potrivit si idei ingenioase de amenajari interioare.
Culorile luminoase maresc considerabil o bucatrie mica si confera fiecarui spatiu un aer prietenos si cald. Culori deschise, alb sau pastel fac o camera sa para mai mare. Totodata, pe langa pereti si tavan, pardoseala joaca un rol foarte important in marirea vizuala a bucatariei dvs. Un parchet laminat cu aspect de scandura, orientat cu rosturile inspre sursa de lumina (fereastra) largeste spatiul locuit. Cu diferite rafturi sau baruri fixate pe perete mariti locul de stocare a diferitelor obiecte sau accesorii de bucatarie. Aici puteti sa va expuneti, decorativ, serviciile de masa speciale.
Cu toate accesoriile, aparate, servicii de masa, tacamuri pentru bucatarie bine ordonate si stocate in locuri bine planificate se pastreaza mai bine ordinea in bucataria mica, iar astfel creeam mai mult spatiu.
Avatar utilizator
constructii24
 
Mesaje: 35
Membru din: Mie Aug 10, 2011 2:07 pm
Localitate: Voivodeni / Mures

Re: Cum marim vizual bucataria!

Mesajde Andreeazb » Mar Aug 14, 2012 8:44 am

Cel mai bine este sa optezi pentru alb in bucatarie. In afara de senzatia de mare este mult mai igienic pentru ca pe alb o sa vezi fiecare particica care trebuie curatata. De asemenea, este necesar sa zugravesti mult mai des fata de restul casei. Astfel, o sa ai un miros proaspat tot timpul
Andreeazb
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 14, 2012 8:41 am

Re: Cum marim vizual bucataria!

Mesajde ValentinaT50 » Lun Sep 03, 2012 1:04 pm

Da, teoretic asa este. Culori deschise, lumina multa. Totusi, unele bucatarii de bloc sunt asa de prost configurate (cazul pe care eu l-am avut)!
Oricum incercam sa aranjez, spatiul era inghesuit, confortul familiei la masa minim. Am utilizat mobila modulara, alba cu ceva accente colorate. Spatiul tot inconfortabil a ramas. In plus, apartamentul avea un hol destul de mare, dar de forma destul de neregulata, cu multe usi si intunecos.
Rezolvarea: am micsorat o camara (si ea prost configurata), am spart un zid, am pus usi glisante pana in tavan in locul celor clasice.
Am obtinut un spatiu ce poate fi spatiu deschis-cu usile glisante deschise, sau se poate utiliza si ca bucatarie inchisa.
Acum holul are lumina, are spatii utilizabile, iar impresia generala este de mult spatiu.
ValentinaT50
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 12:00 am


Înapoi la Design interior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori