Combine frigorifice, frigidere, racitoare

Sfaturi privind achizitia si exploatarea aparaturilor electronice si electrocasnice.

Moderator: raziel

Re: Combine frigorifice, frigidere, racitoare

Mesajde Opris Adrian » Mar Noi 26, 2013 8:52 am

Pentru a prelungi durata de functionare si pe cat posibil o reparatie la un frigider este bine sa tineti cont de urmatoarele sfaturi:
1. Cand transportati frigiderul dintr-o locatie in alta, transportati-l in picioare sau culcat pe usa.
2. Nu asezati frigiderul langa surse de caldura sau in lumina directa a soarelui.
3. Nu setati temperaturi foarte scazute.
4. Lasati spatiu de minim 10 cm in spatele lui, acolo unde se afla schimbatorul de caldura (un gratar metalic). In cazul in care nu vedeti acel gratar in spate inseamna ca el se afla in peretii care se incalzesc in timpul functionarii si trebuie lasat acolo acel spatiu liber.
5. Daca amplasati frigiderul in mobila asigurati-i o ventilatie corespunzatore in spate.
6. Daca scoateti frigiderul din priza accidental sau intentionat, in timpul functionarii lasati-l 15-20 de min. inainte de a-l introduce la loc in priza.
7. La frigiderele cu dezghetare automata dezghetarea congelatorului se face atunci cand se observa ca exista zapada in exces acumulata pe elementul de racire.
8. Dezghetarea la frigiderele no frost sa se faca macar o data pe an, cu congelatorul gol si usa deschisa minim 24 de ore.
9. Fluxul pe usa sa nu fie exagerat, deoarece frigul trebuie compensat printr-o functionare prelungita a compresorului.
10. Daca observati ca frigiderul se aude functionand incontinuu este bine sa cresteti teperatura de oprire si daca tot nu se va opri, sa chemati un tehnician frigotehnist pentru o reparatie. Pentru cei din Bucuresti ma puteti gasi pe acest site http://www.reparatii-frigidere.com, pentru intrebari daca nu sunteti din Bucuresti, puteti sa imi trimiteti un mail.
11. Daca observati ca figiderul nu functioneaza corespunzator, adresati-va unui centru de reparatii fiindca in timp se pot strica componente mult mai costisitoare.
Opris Adrian
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 26, 2013 7:07 am

Re: Combine frigorifice, frigidere, racitoare

Mesajde DaffDan » Lun Mar 10, 2014 11:57 pm

Eu iti recomand cu congelator in partea de jos chiar daca ofera putin disconfort (trebuie sa te apleci), dar va raci mai bine, aerul (mai) cald intotdeauna este in partea de sus si consumul de energie va fi mai mic.
DaffDan
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Frigidere

Mesajde DaffDan » Lun Mar 10, 2014 11:59 pm

Gavriloi Adina-Mirabela scrie:Buna seara!As dori sa intreb si eu care frigider este mai de calitate,cu congelator in partea de sus,sau in partea de jos si de ce ?Multumesc!

Eu iti recomand cu congelator in partea de jos chiar daca ofera putin disconfort (trebuie sa te apleci), dar va raci mai bine, aerul (mai) cald intotdeauna este in partea de sus si consumul de energie va fi mai mic.
DaffDan
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Combine frigorifice, frigidere, racitoare

Mesajde cettat » Dum Mar 23, 2014 11:31 pm

Subscriu celor scrise deja! Congelatorul trebuie sa fie in partea de jos, eu am un Arctic de care sunt foarte multumita, nici nu consuma mult si se si pastreaza bine de mult timp!
cettat
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Combine frigorifice, frigidere, racitoare

Mesajde kilulucopilu » Joi Apr 09, 2015 9:37 pm

Mama are o combina Arctic medie ca marime cu congelatorul sus si frigiderul nu este bun de nimic. Nu recomand Arctic la nimeni.
kilulucopilu
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 05, 2011 1:13 pm

Re: Combine frigorifice, frigidere, racitoare

Mesajde mamaeb » Lun Apr 13, 2015 10:09 pm

kilulucopilu scrie:Mama are o combina Arctic medie ca marime cu congelatorul sus si frigiderul nu este bun de nimic. Nu recomand Arctic la nimeni.

Cred ca e important si ce fel de Arctic ai! Daca este unul vechi, da, te cred si eu ca nu e bun, insa eu am unul cumparat acum 2 ani si sunt chiar multumita de el!
mamaeb
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Combine frigorifice, frigidere, racitoare

Mesajde cetmam » Vin Mai 08, 2015 10:21 am

Cred ca este vorba si despre noroc...cum ti-e norocul atunci cand cumperi un produs,nu e foarte importanta marca produsului...parerea mea!
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Anterior

Înapoi la Electronice, electrocasnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori