Masina de spalat vase

Sfaturi privind achizitia si exploatarea aparaturilor electronice si electrocasnice.

Moderator: raziel

Masina de spalat vase

Mesajde teoancali » Vin Ian 13, 2012 11:14 am

Cred ca este o inventie la fel de inteligenta ca si masina de spalat rufe. Toata lumea cu care am dezbatut subiectul "masina de spalat rufe" a spus ca daca se strica, chiar a doua zi face credit, se imprumuta, sau altceva si-si inlocuieste masina de spalat rufe. Cand ajung la subiectul masina de spalat vase, toata lumea imi spune ca este un moft, ca "ce este asa greu sa speli cateva farfurii?". Nimeni nu se gandeste ca vase speli zilnic, deci este foarte utila o masina de spalat vase. Plus ca le poti spala si odata la o zi si jumatate sau chiar doua. Am facut calculul la economia de apa si este semnificativa avand in vedere ca la un ciclu de spalare consuma intre 13l si 15 l de apa. Veti spune ca, consuma si curent. Corect. Dar si apa ca sa o incalzesti consuma curent si gaz(de la centrala), iar cu banii economisiti de la apa se acopera costul pastilelor speciale pentru aceste masini. Chiar daca iesi la fel cu banii la sfarsitul lunii, macar esti o doamna, nu credeti?
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Re: Masina de spalat vase

Mesajde angibrasovangi » Vin Ian 13, 2012 1:18 pm

Ai perfecta dreptate....Si eu mi-as lua masina de spalat vase daca as avea bani...pentru mine spalatul vaselor este un chin, ma doare spatele, mainile, plus timpul indelungat pe care trebuie sa-l acorzi. O prietena de-a mea de la tara face tot timpul mese in familie si are masina de spalat vase si nu are scurgere si a pus furtunul sa se scurga apa intr-o galeata si mi-a aratat ca doar o galeata de apa consuma. Curent foarte putin. Ea creste porci si gaini si are legume puse in gradina si nu are timp de spalat vase si este foarte practica aceasta masina de spalat vase.... Si, este o doamna, chiar daca e de la tara si creste animale.....si noi, de la oras, care avem bani, dar preferam sa-i cheltuim prin cluburi, excursii in Antalia, masini scumpe..... Ar trebui sa ne gandim in primul rand la cum ne simtim noi si cum sa economisim timp si nu la ce vor zice oamenii cand ne vor vedea cu masina cea noua sau cand ne vom intoarce bronzati de la mare.....ca doar si vecina a fost in Dubai....ce? noi suntem mai prejos? si noi ne putem permite o vacanta in Dubai!....asa gandesc romanii nostrii si uite cum se duc banii pe prostii.....Cred ca masina de spalat vase isi merita toti banii!!!!
angibrasovangi
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Dec 11, 2011 10:38 pm

Re: Masina de spalat vase

Mesajde filipancayony » Vin Ian 13, 2012 6:31 pm

si eu mi-am achizitionat de curand o masina de spalat vase. sunt foarte multumita.... mai rau e ca nu prea gasesc pastile in oras la mine
filipancayony
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Sep 20, 2011 9:12 am

Re: Masina de spalat vase

Mesajde roger-ius » Sâm Ian 14, 2012 2:06 pm

Pana la urma nu neaparat ideea cu cat si ce consuma mai mult o masina de spalat vase e cea mai importanta! S-o fi consumand curent cu masina de spalat vase, apa mai multa sau mai (evident) putina ...
Ce conteaza pana la urma, daca plecam de la premiza ca bucataria e mai mult "teritoriul" doamnelor, e ca putem usura cat de cat viata partenerelor noastre! Pt. ca orice femeie merita sa fie o doamna!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Masina de spalat vase

Mesajde teoancali » Lun Ian 30, 2012 3:46 pm

roger-ius scrie:Pana la urma nu neaparat ideea cu cat si ce consuma mai mult o masina de spalat vase e cea mai importanta! S-o fi consumand curent cu masina de spalat vase, apa mai multa sau mai (evident) putina ...
Ce conteaza pana la urma, daca plecam de la premiza ca bucataria e mai mult "teritoriul" doamnelor, e ca putem usura cat de cat viata partenerelor noastre! Pt. ca orice femeie merita sa fie o doamna!

Esti un domn adevarat .
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Re: Masina de spalat vase

Mesajde trusk_urg » Joi Feb 16, 2012 6:59 am

Pentru orice bucatarie este o inventie care iti usureaza munca si iti scurteaza timpul alocat cu aceste treburi casnice si evident ca nu e un moft ,deci eu sunt clar pentru !si nu e corect spus ca aceste treburi sunt pentru femei findca sunt si barbati singuri care le fac si nu din placere ci din necesitate.
trusk_urg
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:00 am

Re: Masina de spalat vase

Mesajde anfreutza8520 » Dum Feb 19, 2012 5:02 pm

Mama mea si-a luat masina de spalat vase, pentru ca are familia mare si vreau sa spun ca e foarte multumita: vasele ies foarte curate. I-am folosit si eu masina de spalat vase cu niste tigai din care nu mai iesea grasimea, iar dupa ce am scos-o din masina nu am dat decat o data cu buretele de sarma si arata ca noua. Asa ca, eu cred ca e o investitie buna. Sper sa-mi iau si eu una...
anfreutza8520
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Ian 31, 2012 10:10 pm

Re: Masina de spalat vase

Mesajde Paula Lapusneanu » Mar Mar 20, 2012 3:24 pm

Achizitia unei masini de spalat vase se amortizeaza in foarte scurt timp:

- consumul de apa (mult mai mare in cazul spalarii manuale)
- manichiura (reparata frecvent)
- cremele pentru maini
- galagia (creeaza disconfort in cazul in care ai copil de 2 ani)
- aglomeratia de pe dulap (cu vasele aflate la scurs) etc.

Concluzia: facem un efort si o achizitionam !
Paula Lapusneanu
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 29, 2012 4:25 pm

Re: Masina de spalat vase

Mesajde daroxi » Mie Mar 21, 2012 2:43 pm

Paula Lapusneanu scrie:- manichiura (reparata frecvent)


Din toate cele enumerate, cea de sus mi-a placut cel mai mult :)
As mai adauga si timpul castigat.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Masina de spalat vase

Mesajde teoancali » Joi Iun 07, 2012 11:33 am

In sfarsit mi-am luat masina de spalat vase. De doua saptamani, sa zic asa, am mai spalat cam cat spalam vase intr-o zi. Adica mai spal cate un castron mare de plastic, sau un cutit ( cel mai bun, fireste). In rest... face ea toata treaba. Sincera sa fiu nu sunt multumita de cum ies vasele chiar tot timpul, dar daca se mai intampla sa nu-mi placa ceva, nu-i nimic, mai spala masina odata vasul respectiv (eu doar am grija sa-l asez mai bine sau sa dau un program mai intens de spalare). Asta pana ma invat cum sa o setez in functie de vase si cum sa asez vasele. Dar pana la urma nici din masina de spalat rufe nu ies rufele impecabile daca nu suntem atente la pete, la detergent, la programarea masinii, etc.
Eu va spun ca este suuuper si va doresc sa vi se indeplineasca si voua (care va doriti) visul de a avea masina de spalat vase.
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Următorul

Înapoi la Electronice, electrocasnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori