HOTE BUCATARIE

Sfaturi privind achizitia si exploatarea aparaturilor electronice si electrocasnice.

Moderator: raziel

HOTE BUCATARIE

Mesajde FOCA LUMINITA » Dum Apr 03, 2011 8:54 pm

Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti daca hotele electrice necesita obligatoriu burlane (cosuri) de aerisire (pt. evacuare)
Multumesc anticipat,
Luminita Foca,Roman
FOCA LUMINITA
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 11, 2009 12:00 am

Re: HOTE BUCATARIE

Mesajde simona91florescu » Joi Sep 22, 2011 12:31 pm

Cu siguranta necesita o gura un burlan de aeresire
simona91florescu
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 22, 2011 12:23 pm

Re: HOTE BUCATARIE

Mesajde muha_huma » Joi Sep 22, 2011 1:25 pm

FOCA LUMINITA scrie: ...Va rog sa-mi spuneti daca hotele electrice necesita obligatoriu burlane (cosuri) de aerisire (pt. evacuare)...


Exista hote care pot functiona atat cu evacuare exterioara cat si cu recircularea aerului, caz in care nu mai e nevoie de burlanul de evacuare.

In cazul recircularii aerului hota trebuie insa sa aiba in dotare filtre speciale de carbon, acestea fiind cele care vor absoarbe mirosurile.

Nu pot sa-ti spun insa nimic despre eficienta hotelor cu recircularea aerului, pentru ca nu am folosit.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: HOTE BUCATARIE

Mesajde angyciobanu » Sâm Sep 24, 2011 1:54 pm

Nu am auzit pana acum de hote cu recircularea aerului. Mersi pentru informatie.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: HOTE BUCATARIE

Mesajde Zaharia Daniela Florentin » Mie Ian 04, 2012 1:56 am

Exista hote cu filtru de carbon care nu mai necesita evacuarea aerului prin burlan. Cand mi-am cumparat hota avea la oferta si acest model, dar in urma discutiilor cu vanzatorul am ajuns la concluzia ca tot cele cu burlan sunt cele mai eficiente. Plus ca filtrele de carbon sunt tare scumpe si in functie de cat de mult se gateste in casa, s-ar putea sa necesite inlocuirea mult mai des decat in recomandari, asa ca eu am renuntat la varianta asta.
Zaharia Daniela Florentin
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Noi 26, 2010 12:00 am

Re: HOTE BUCATARIE

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Joi Ian 05, 2012 10:35 pm

Eu stiu ca orice hota pentru a-si face treaba asa cum trebuie, are nevoie de gura de aerisire!
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: HOTE BUCATARIE

Mesajde FELICIA70 » Mie Feb 29, 2012 12:00 am

Niciodata n-am stiut la ce distanta e corect sa fixezi hota, deasupra aragazului. Poate ma ajutati voi. Multumesc.
FELICIA70
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 03, 2011 12:13 am

Re: HOTE BUCATARIE

Mesajde asmin » Mie Feb 29, 2012 9:56 am

hotele sunt bune dar nu fac fata asa cum ar trebui. Eu am ramas dezamagita de hote
asmin
 
Mesaje: 56
Membru din: Mie Feb 22, 2012 2:50 pm

Re: HOTE BUCATARIE

Mesajde muschu » Mie Feb 29, 2012 10:05 am

asmin scrie:hotele sunt bune dar nu fac fata asa cum ar trebui. Eu am ramas dezamagita de hote


Eu zic ca hota este obligatorie intr-o bucatarie, cu atat mai mult in cazul uneia deschise, care comunica cu livingul, cum are tot mai multa lume.

Dar, ca sa fie eficienta trebuie sa fii atent la puterea de absorbtie. Hotele serioase au mai multe trepte de putere. Degeaba iei o hota cu o putere de absorbtie mica, daca ai o bucatarie mare si gatesti mult, normal ca nu va face fata.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: HOTE BUCATARIE

Mesajde muschu » Mie Feb 29, 2012 10:09 am

FELICIA70 scrie:Niciodata n-am stiut la ce distanta e corect sa fixezi hota, deasupra aragazului. Poate ma ajutati voi. Multumesc.


Hota se fixeaza cam la 60 cm deasupra aragazului.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Electronice, electrocasnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori