Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii?

Sfaturi privind achizitia si exploatarea aparaturilor electronice si electrocasnice.

Moderator: raziel

Re: Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii

Mesajde carmena_dixi » Lun Dec 05, 2011 8:08 pm

florin-zlt scrie:cel mai ieftin poti folosi un storcator manual.costa in jur de 30 roni si este foarte bun



Si daca ai de la 10kg rosii in sus cum te descurci? Cred ca nu stii ce inseamna sa faci suc de rosii pentru iarna! Si in al 2-lea rand sucul de rosii se separa de coaja si seminte si ramane pulpa si sucul rosiei, ceea ce storcatorul de mana nu indeplineste pe deplin functia de stoarcere decat pentru citrice!
carmena_dixi
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 03, 2011 8:36 pm

Re: Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii

Mesajde gabyz » Joi Dec 08, 2011 11:28 am

Poti incerca o masina de tocat Bosch sau un robot si daca nu au accesoriul pt suc rosii poti achizitiona separat Bosch MUZ4FV1-Accesoriu suc de rosii.
Este un accesoriu pe care puteti sa il achizitionati separat de masina de tocat carne. Il puteti achizitiona pentru toate modele de masini de tocat de la Bosch. Cu el puteti obtine un suc de rosi limpede sau sucul de rosi cu tot cu pulpa, avand posibilitatea de a regla acest mic aparat.
Este singura masina de tocat de la Bosch care are acest accesoriu.
Recomand firma Bosch pt calitate si pt seriozitate.
gabyz
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:29 am

Re: Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii

Mesajde florydogaru » Mie Ian 04, 2012 5:39 pm

Am un storcator de fructe Moulinex, rapid, eficient si stoarce pana la ultima picatura atat fructele si legumele tari cat si cele moi.
florydogaru
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 04, 2011 11:34 am

Re: Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii

Mesajde ANELY » Mie Ian 04, 2012 9:46 pm

Recomand un storcator manual ca si cel din poza, insa de inox, inclusiv sita.Este mai greu de gasit , insa randamentul este maxim.
ANELY
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii

Mesajde ilodor » Joi Ian 12, 2012 8:14 pm

Buna,

Si in maruntitor de legume(de la Boch am eu) poti face suc de rosii.Sucul pregatit pentru iarna aceasta in maruntitorul de legume l-am facut, a iesit o pasta foarte fina si apoi am trecut-o prin strecuratoare sa dispara semintele si acum suculetul acela e ideal.Il beam de la cel mai mic la cel mai mare.Rosiile nu le-am curatat de coaja, insa robotul le-a facut sa dispara cu totul.
ilodor
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 12, 2012 6:28 pm

Re: Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii

Mesajde mirelapoiana » Joi Ian 12, 2012 8:32 pm

Eu am inceput de acum 2 ani sa folosesc toata rosia. Le dau prin blender (al meu e Brown) pana ajunge un suc de rosii delicios, apoi le pun in borcane cu diferite condimente (ex. busuioc, piper, oregano, cimbru, frunze de telina tocate etc) si apoi pun borcanele la sterilizat, intr-o oala mai mare in care le imbrac in prosoape de bucatarie. Pun prosoape si pe fundul oalei si adaug in oala apa dar atat cat sa vad bine borcanul. Le las la foc mic 1 ora si 40 min. Vei putea folosi astfel fiecare borcan la un fel de mancare. E o nebunie! De exp. cu cimbru-la borsul de fasole, cu oregano folosesc la pizza. Va recomand tuturor si incercati cu incredere!
mirelapoiana
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 12, 2012 8:16 pm

Re: Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii

Mesajde alinabarbu » Joi Ian 12, 2012 10:39 pm

Storcatorul acela de mai sus, in afara ca este foarte ieftin este si foarte bun, alegeti-l cu incredere, nu trebuie sa coste nu stiu cate milioane pentru a fi bun!
alinabarbu
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 12, 2012 10:24 pm

Re: Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii

Mesajde andu4bidden » Joi Ian 19, 2012 10:10 am

Eu mi-am luat un blender ieftin, la vreo 50 de lei si e foarte bun. Il folosesc pentru tocarea legumelor in special si mi le face rapid. Dar l-am folosit si la altceva, spre exemplu carne, maruntirea nucilor...
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii

Mesajde Coryl » Mie Ian 25, 2012 8:36 am

un blender simplu nu e asa de scump, este de folos in orice bucatarie
Coryl
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Ian 04, 2012 8:49 am

Re: Cu ce robot de bucatarie sau storcator fac suc de rosii

Mesajde andu4bidden » Mie Feb 08, 2012 11:29 am

Sau un blender. E mult mai ieftin decat robotii de bucatarie sau decat storcatoarele.
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Electronice, electrocasnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron