LCD sau Plasma?

Sfaturi privind achizitia si exploatarea aparaturilor electronice si electrocasnice.

Moderator: raziel

Re: LCD sau Plasma?

Mesajde rusu.ionela.ionela » Joi Apr 07, 2011 12:45 pm

nu cred ca are rost sa ne gindim la durata maxima de viata a lcd si plasma. oricum le schimbam dupa 5 ani fiind demodate. (ori le ducem la tzara)
rusu.ionela.ionela
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:06 pm

Re: LCD sau Plasma?

Mesajde dorin.depozit » Joi Mai 05, 2011 3:06 pm

clar. se schimba asa de repede modelele incit chiar nu trebuie sa luam in considerare durata maxima de folosire. oricum tin mai mult decit tv clasice.
dorin.depozit
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:28 pm

Re: LCD sau Plasma?

Mesajde romisj » Lun Mai 16, 2011 9:03 am

Marele avantaj al televizoarelor cu plasma il reprezinta rapiditatea cu care imaginea este transmisa pe ecran. LCD TV-urile nu pot reda imaginile cu aceeasi rapiditate deoarece acestea au fost concepute initial ca monitoare pentru calculataoare, nefiind luata in seama la momentul respectiv calitatea imaginilor transmise prin TV.
Cea mai mare problema a televizoarelor cu plasma o reprezinta efectul de remanenta ireversibila
Cel mai mare dezavantaj al LCD TV-urilor sunt pixelii morti. Dar acest lucru se intampla dupa o folosire indelungata a televizorului.
romisj
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 11, 2009 11:00 pm

Re: LCD sau Plasma?

Mesajde romisj » Lun Iun 06, 2011 10:06 am

Cea mai mare problema a televizoarelor cu plasma o reprezinta efectul de remanenta ireversibila, produs de imaginile statice. Dupa o utilizare indelungata a plasmei, imaginile inerte produc un efect destul de deranjant.
Cel mai mare dezavantaj al LCD TV-urilor sunt pixelii morti. Dar acest lucru se intampla dupa o folosire indelungata a televizorului.
romisj
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 11, 2009 11:00 pm

Re: LCD sau Plasma?

Mesajde DaffDan » Mar Iun 07, 2011 10:36 pm

Dupa noile tehnologii aparute, recomandat este LCD LED Full HD...si daca ai bani, bine ar fi sa fie si 3D
DaffDan
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: LCD sau Plasma?

Mesajde angyciobanu » Mie Iun 15, 2011 9:24 am

Stiti cumva daca televizorul LCD se mai poate repara daca a dat beby cu el jos :lol: . Se aude dar nu se mai vad decat niste linii.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: LCD sau Plasma?

Mesajde Cozead » Joi Iun 30, 2011 8:09 pm

Cred ca ar trebui sa te adresezi celei mai apropiate reprezentante a producatorului LCD-ului tau sau la un service specializat LCD. Dupa detaliile date se pare ca se poate interveni asupra display-ului televizorului, putand fi doar o problema de iluminare.
Cozead
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: LCD sau Plasma?

Mesajde andu4bidden » Sâm Oct 08, 2011 9:37 pm

Din punct de vedere al fiabilitatii un LCD este de preferat; plasma o poti achizitiona daca nu te intereseaza sa o tii mai mult timp.
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: LCD sau Plasma?

Mesajde radum » Mie Noi 02, 2011 10:54 pm

Si eu sunt tot de parere LCD...in primul rand este muuuult mai ieftin. Stii cum e, daca e sa se strice, se strica ...
radum
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 7:02 pm

Re: LCD sau Plasma?

Mesajde meprincipessa » Joi Noi 03, 2011 10:12 pm

LCD clar dupa parerea mea, este mai ieftin si foarte bun
meprincipessa
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Noi 03, 2011 10:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Electronice, electrocasnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori